10.10.2024, meniny má
7. septembra 2024

Rozhľadne s klasickým aj netradičným vizuálom, no spoločné majú nádherné výhľady a scenérie. Za týmito nemusíte cestovať ďaleko

Rozhľadne s klasickým aj netradičným vizuálom, no spoločné majú nádherné výhľady a scenérie. Za týmito nemusíte cestovať ďaleko
Zdroje: nitraden.sk/regionsenec.sk
reklama

Máme pred sebou zrejme posledný výnimočne teplý septembrový víkend a ako lepšie by bolo možné ho stráviť, ako vonku v prírode. Posedieť niekde s rodinou, dať si malú túru, piknik, vyraziť len tak na prechádzku. Nie každému sa však chce po celom týždni práce liezť na naše slovenské štíty za majestátnym výhľadom.

A od toho máme na Slovensku rozhľadne, ktoré sú niekedy umiestnené síce na menšom kopčeku, avšak výhľad stojí za to. Toto je výber niekoľkých z nich, ktoré sa nachádzajú len niekoľko desiatok kilometrov od Serede.

Rozhľadňa na ranči pri Galante

Rozhľadňa na Ranči na Striebornom jazere neďaleko Galanty je architektonickou ozdobou areálu. Zaujímavosťou rozhľadne sú štyri symetrické schodištia.

Z rozhľadne je pekný kruhový rozhľad na areál a na Galantu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť aj vzdialené vrcholy Tribeča a Malých Karpát.

reklama

Okrem toho si v areáli ranča prídu na svoje najmä milovníci jazdy na koni, rybári, labužníci a všetci tí, ktorým sa žiada spolu s deťmi trochu netradičný oddych.

Zdroj: cestujsdetmi.sk

Rozhľadňa Perla/Šenkvice

Táto rozhľadňa sa nachádza v areáli vinársko-vinohradníckeho podniku a ochutnávky vín. Má výšku 21 m a ak zdoláte 99 schodov, čaká vás nádherný výhľad na Malé Karpaty a okolie viničnej oblasti.

Keď sa už budete nachádzať v tomto príjemnom prostredí rodinného vinárstva, nemali by ste si nechať ujsť ani ochutnávku vína. Vstup na rozhľadňu je zdarma.

Zdroj: spoznajslovensko.eu

Rozhľadňa Radošinka/Čáb

Rozhľadňa postavená z červeného smreku stojí na hranici katastrov obcí Čab, Šurianky a Nové Sady. Je vysoká 15 m a z jej najvyššej plošiny sa naskytá výhľad na mesto Nitra, na pohorie Tribeč s vrchmi Zobor a Žibrica, na časť Považského Inovca a dokonca aj na Malé Karpaty.

Za mimoriadne priaznivých podmienok odtiaľto dovidieť cez nížiny juhozápadného Slovenska až na Bratislavu. Prístup k veži je možný aj autom po ceste spájajúcej Šurianky a Nové Sady a následne po poľnej ceste, ktorá vás zavedie priamo na miesto určenia. Pri rozhľadni sa nachádza zastrešené posedenie a informačná tabuľa.

Zdroj: najmiesta.sk

Rozhľadňa Veľká Homoľa/Modra

Vďaka tejto rozhľadni sa Veľká Homoľa stala jedným z najvyhľadávanejších vyhliadkových bodov v širokom okolí. Tento výrazný malokarpatský vrch sa týči nad mestom Modra a nazýva sa i Modranský Kúgel.

Na vrchole sa nachádza drevená turistická rozhľadňa patriaca k najvyšším na Slovensku. Meria 20 m a ponúka prekrásny kruhový výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, ale aj rakúske Alpy.

Na zábradlí najvyššieho poschodia sú upevnené smerové tabuľky s označením lokalít, ktoré možno z vyhliadky pozorovať. K rozhľadni možno vystúpiť po značkovaných turistických chodníkoch z Modry, Pezinka či Zochovej chaty.

Zdroj: malekarpaty.travel

Rozhľadňa na Hôrke/Podhorany

V krásnom prírodnom prostredí vŕška Hôrka dvíhajúceho sa nad obcou Podhorany v nitrianskom okrese bola v roku 2011 vybudovaná nevysoká turistická rozhľadňa s veľmi jednoduchou a na rozhľadne nevšednou konštrukciou s majestátnym krížom na vrchole.

Z jej vyhliadkovej plošiny sa naskytá krásny výhľad na údolie Nitry a pohorie Tribeč reprezentované predovšetkým majestátnym vrchom Žibrica. Za priaznivých podmienok môžete odtiaľto dovidieť až na hrebene Malých Karpát a Považského Inovca či na paneláky sídliska v Topoľčanoch.

Zdroj: nitraden.sk

Rozhľadňa Záleský Maják/Zálesie

Obľúbené rekreačné miesto neďaleko hlavného mesta dopĺňa drevená nevysoká kruhová rozhľadňa na brehu rieky Malý Dunaj.

Ide o vyhliadkovú vežu so schodiskom, ktorá slúži ako rozhľadňa na pozorovanie prejavov v prírode. Vonkajší priemer rozhľadne je 3,35 m a na vrchol vedú široké točité schody z drevených hranolov.

Na samotnej vyhliadkovej plošine je umiestnených 22 vyobrazení živočíchov, ktoré žijú v okolí. Je možné z nej pozorovať napr. bobra, kormorána, nutriu a pod. Pod majákom je vybudované posedenie s ohniskom.

Zdroj: regionsenec.sk

Rozhľadňa Dolná Nitra/Klasov

Rozhľadňa v klasovských vinohradoch smerom na Dyčiansku dolinu je postavená z dreva červeného smreka a je vysoká 15 m. Poskytuje pekný výhľad na okolité vinohrady, Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a nížinu smerom na juh.

Za priaznivého počasia môžete uvidieť kupolu Baziliky sv. Štefana v Ostrihome v Maďarsku. Je otvorená neustále a zdarma a vedie k nej asfaltová cesta, ktorá je široká akurát pre jedno auto.

Zdroj: dovolenkazababku.com

Rozhľadňa v Cerovej/Rozbehy

Nad osadou Rozbehy, ktorá je miestnou časťou obce Cerová, sa nachádza neveľká, avšak originálna turistická rozhľadňa. Táto rozhľadňa pripomínajúca vežu starobylej zrúcaniny je vysoká 7 metrov a ponúka výhľad na časť Záhorskej nížiny či najvyšší vrch Malých Karpát Záruby.

Za priaznivého počasia je možné dovidieť až na vrch Zobor, Veľkú Javorinu či mohylu M. R. Štefánika na Bradle. V areáli rozhľadne sa nachádza stôl a niekoľko lavičiek. Zahliadnuť môžete aj štyri veterné elektrárne či vežu mobilného operátora.

Zdroj: seredsity.sk

Rozhľadňa Hrajky/Myjava

Rozhľadňa Hrajky sa nachádza na významnom vrchu Myjavskej pahorkatiny s názvom Hrajky, neďaleko obce Turá Lúka a hlavnej cesty z Myjavy do Sobotišťa.

Vyhliadková veža má 10 metrov a ponúka turistom pôsobivý výhľad do doliny rieky Myjava, na časť Myjavskej pahorkatiny, Bielych Karpát a čiastočne i Považského Inovca. Ak sa chcete dostať na jej vrchol, musíte zdolať 61 schodov, ktoré vedú na vyhliadkovú plošinu vo výške 9,5 metra.

Zdroj: seredsity.sk

Rozhľadňa Gabčíkovo

Vodné dielo Gabčíkovo je významná a zaujímavá stavba, ktorá každoročne priláka tisíce návštevníkov. Spolu s okolím ju možno spoznávať nielen z lode či pešou obhliadkou, ale aj z vyhliadkovej plošiny, ktorá je súčasťou riadiacej veže.

Verejnosti prístupnú vyhliadkovú plošinu zdolávajú návštevníci po 46 schodoch kovového schodiska a je z nej vidieť na všetky svetové strany. Pozorovať možno široké okolie, samotné vodné dielo a to najzaujímavejšie – plavbu lodí plavebnou komorou. Na rohoch plošiny sú upevnené dva ďalekohľady, ktoré po vhodení mince umožňujú sledovať detaily.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Rozhľadňa Urmince

Na kopci Viecha v obci Urmince sa nachádza vyhliadková veža s altánkom. ktorá pripomína architektúrou chrám. Poukazuje tak na históriu obce a vlasti a so zreteľom na historické dokumenty je na vrchole rozhľadne osadený slovenský dvojkríž.

Je symbolickou vstupnou bránou nielen do Topoľčian a širokého okolia, ale aj do celého regiónu Horná Nitra. Na juhu sa otvára pohľad na Podunajskú rovinu, na juhozápade až severozápade vidno Považský Inovec, na severe Strážovské vrchy a na juhovýchode až severovýchode pohorie Tribeč.

Zdroj: urmince.sk

Rozhľadňa Vápenná/Sološnica

Vápenná (tiež Roštún) je tretím najvyšším vrchom v Malých Karpatoch (časť Pezinské Karpaty), v úzkom hrebeni tvorenom z vápencov a dolomitov. Vypína sa nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie.

Na jeho vrchole sa nachádza päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku s oceľovou plošinou a rebríkom, postavená v roku 2003. Z rozhľadne je pekný výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Rozhľadňa Klenová/Brezová pod Bradlom

Rozhľadňa Klenová leží vo výške 585 m n. m. Bola postavená v roku 2015 na betónovom podklade, má celodrevenú konštrukciu s piatimi poschodiami a výškou 14 metrov. Pôvodne bola postavená ako monitorovacia protipožiarna veža zabezpečená kamerovým systémom.

Jej zaujímavosťou sú lavičky umiestnené na každom poschodí. Keďže je postavená v svahu pod vrchom poskytuje polkruhový výhľad na Považský Inovec a Malé Karpaty.

rozhľadne

Zdroj: goslovakia.sk

Rozhľadňa na Marháte/Nitrianska Blatnica

Na temene Marhátu, vrchu v pohorí Považský Inovec, sa do výšky 17 metrov týči turistická rozhľadňa s prekrásnym výhľadom zasahujúcim tri samosprávne kraje – nitriansky, trnavský a bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín.

K rozhľadni obklopenej hustým listnatým lesom sa dá dostať z viacerých okolitých obcí, najjednoduchší prístup je z Nitrianskej Blatnice, z ktorej sem vedie náučný chodník.

Zdroj: penzionpodhradom.sk

Rozhľadňa Golianovo

Drevená rozhľadňa na štyroch nosníkoch je atraktívnou súčasťou miestnej cyklotrasy Nitra – Vráble a poskytuje výhľady ako cykloturistom tak aj peším návštevníkom z neďalekých obcí.

Rozhľadňa so štvorcovým pôdorysom a 15 metrov dlhou stranou dosahuje do výšky až 22 metrov. Výhľad svojim návštevníkom ponúka z dvoch plošín – prvá je vo výške deväť metrov, druhá o desať metrov vyššie.

Zdroj: nitralive.sk

Zdroje: kamnavylet.sk, seredsity.sk, slovago.sk, vypadni.sk, tipykamnavylet.cz, slovenskycestovatel.sk, vsetcinabajk.sk
Zdieľať na Facebooku