04.03.2024, meniny má
10. augusta 2023

ROZHOVOR: Lenka Remenárová je profesionálnou športovou kameramankou, ktorá ako jediná žena natáča televízne prenosy našej najvyššej futbalovej súťaže

reklama

Vždy vám veľmi radi prinášame rozhovory so zaujímavými ľuďmi zo Serede a okolia, ktorých sa tu, povedzme si pravdu, nájde naozaj neúrekom.

V tom dnešnom rozhovore spoznáte Lenku Remenárovú, ktorá sa nebojí postaviť ani za veľkú kameru a natáčať futbalové zápasy známych slovenských aj zahraničných tímov.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

  • Kam viedli Lenkine kroky po absolvovaní seredského gymnázia?
  • Čo všetko už natáčala?
  • S kým by sa chcela stretnúť?
  • Na aký zážitok nikdy nezabudne?
  • Aké to je pracovať ako žena – kameranka?

Lenka odkiaľ pochádzaš?

Pochádzam zo Šúroviec, kde som aj vyrastala, chodila do základnej školy a po jej ukončení ma prijali na Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi.

Zdroj: Súkromný archív Lenka Remenárová

reklama

Ako si sa dostala ku kamere ako takej?

Po absolvovaní štúdia na GVMS ma zobrali na Masmediálnu komunikáciu do Trnavy, odbor masmediálna komunikácia. Na škole fungovala školská televízia – FMK TV, ktorej som bola členkou, a tam som mala možnosť prvýkrát si vyskúšať reportážnu kameru. Spolu s redaktorkou sme tvorili reportážne videá o školskom dianí. 

V tom čase sa v Trnave postavil Štadión Antona Malatinského, a keďže som mala rada futbal, napadlo mi, prečo tieto dve veci nespojiť. Na štadióne mali vlastnú televíziu Spartak.tv, do ktorej som sa v roku 2017 dostala. Natáčala som tam mládežnícke kategórie a tiež zápasy A – tímu Spartaka Trnava, či už domáce, alebo vonkajšie.  

Praxovala som tiež 7 mesiacov v RTVS. Bola som zaradená ku jednokameramanom, ktorí robili spravodajstvo a šport do Hlavných správ a Góloch bodov sekúnd (GBS). Bola to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť. 

zápasy

Zdroj: Súkromný archív Lenka Remenárová

Točíš len športové prenosy alebo aj niečo iné? 

Mojim veľkým snom a cieľom bolo nakrúcať veľké futbalové televízne prenosy. To sa mi vďaka veľkej snahe splnilo a momentálne natáčam našu najvyššiu futbalovú súťaž – Niké ligu, ktorú môžu diváci sledovať na obrazovkách Dajto, Nova Sport a na streamovacej platforme Voyo.

Okrem toho pre RTVS natáčam predkolá Ligy Majstrov a predkolá Európskej konferenčnej ligy, a minulú sezónu som točila aj hokejovú extraligu. 

Pre internetovú stránku Futbalnet.tv točím zápasy Slovenského pohára, reprezentačné zápasy, tlačové konferencie, a točila som tiež druhú najvyššiu futbalovú súťaž. 

Máš nejaký vtipný alebo nezabudnuteľný zážitok spojený s touto profesiou? 

Najpamätnejší bol pre mňa zápas medzi FC Vion Zlaté Moravce – Vráble a FC Spartak Trnava. Pracovala som pre spomínanú Spartak.tv, vďaka tomu som sa dostala prvýkrát do sektoru pre médiá, kde inak vnímate celú atmosféru a futbalové dianie. Tento zápas bol môj úplne prvý Fortunaligový zápas, ktorý som točila. Pri pomyslení na to mám vždy husiu kožu. 

Zdroj: Súkromný archív Lenka Remenárová

Sleduješ šport aj v bežnom živote alebo prácu nechávaš prácou? 

Futbal nie je pre mňa iba prácou, ale je to niečo, čo ma napĺňa. Práve vďaka futbalu som sa stala profesionálnou športovou kameramankou. Venujem sa mu nielen v práci, ale aj počas svojho voľna.

Ak práve nie som na nejakom zápase, tak ho sledujem doma v TV, alebo ak je to možné, som na tom zápase osobne. Tento rok v máji som bola na anglickej Premier league na zápase West Ham United – Manchester United v Londýne. Futbalom jednoducho žijem, či už našim alebo tým zahraničným. 

Mala si možnosť stretnúť sa aj s nejakou športovou/futbalovou hviezdou?

V októbri 2019 hrala reprezentácia A tímu kvalifikačný zápas o postup na EURO 2020 s mužstvom z Walesu. Za tento tím hral aj Gareth Bale, ktorý v tom čase hral za môj obľúbený španielsky klub Real Madrid a trénerom mužstva bol Ryan Giggs, ktorý patrí k futbalovým ikonám, a práve s ním sa mi podarilo aj odfotiť. V septembri čaká slovenskú reprezentáciu kvalifikačný zápas s Portugalskom, tak môžem iba dúfať, že sa mi podarí stretnúť s Cristianom Ronaldom. 

Zdroj: Súkromný archív Lenka Remenárová

Predpokladáme, že v tomto obore sa nájde menej žien ako mužov. Nestretla si sa niekedy s tým, že by ťa kvôli tomu podceňovali?

Začiatky boli veľmi ťažké. Hlavne pre to, lebo táto práca je považovaná za mužské povolanie, a vždy je pre ženu ťažké začleniť sa do mužského kolektívu. Ale tým, že som ukázala svoju pracovitosť a poznatky o futbale, získala som si tým aj rešpekt. Dôkazom čoho je aj to, že ako jediná žena natáčam televízne prenosy našej najvyššej futbalovej súťaže – Niké ligu.  

Ľudia si často myslia, že kameraman iba točí kameru z jednej strany do druhej ( veľakrát mi to už niekto povedal) a tento omyl by som chcela vyvrátiť. Na to, aby som sa mohla postaviť za kameru, musím ovládať technické náležitosti týkajúce sa kamery (vždy musíme ovládať to, s čím pracujeme), a keďže natáčam futbal, je dobré ovládať aj pravidlá hry.

Zdroj: Súkromný archív Lenka Remenárová

Napríklad, je dobré vedieť, pri ktorom zákroku môže dostať hráč žltú alebo červenú kartu. Ďalej sú to mená hráčov. Koľkokrát sa stane, že počas prenosu vám povedia meno hráča a vy ho musíte ihneď nájsť. A keď neviete, ako vyzerá, tak nemôžete daný záber ponúknuť.

Najlepšie je, ak aj poznáte na ktorej pozícii daný hráč hrá, lebo vám ho to umožní čo najrýchlejšie nájsť a pri televíznom prenose je dôležitá každá sekunda.

Samozrejme treba veľa predvídať – pohyb hráča, lopty a stotožniť sa s počasím, ktoré zohráva pri tejto práci obrovskú úlohu. Kameraman pracuje za každých podmienok, či prší sneží, alebo ho oslepujú slnečné lúče. Musí podať perfektný výkon za každých podmienok, a to si ľudia neuvedomujú. 

Na záver rozhovoru nám Lenka prezradila aj motivačný citát, ktorým sa riadi:

„Ver sebe a svojim schopnostiam. Vždy sa ti vráti dvakrát toľko, ako si investoval.“

My Lenke veľmi pekne ďakujeme a prajeme mnoho ďalších úspechov.

Zdieľať na Facebooku