05.03.2021, meniny má
15. januára 2021

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 prebehne elektronicky. Prinášame vám návod, ako sa sčítať

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 prebehne elektronicky. Prinášame vám návod, ako sa sčítať
Zdroj: FB Martin Tomčányi/unsplash.com
reklama

S rokom 2021 prichádza aj sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré na Slovensku prebehne úplne novým spôsobom. Moderné elektronické sčítanie vykonajú obce SR v spolupráci so Štatistickým úradom SR.

Tentokrát bude realizované v dvoch etapách. Sčítanie obyvateľov sa uskutoční v období od 15. februára do 31. marca 2021. Sčítanie domov a bytov začalo od 1. júna 2020 a potrvá do 12. februára 2021.

Tradičné sčítanie vystrieda prvýkrát v histórii Slovenska integrovaný spôsob. Ide o kombináciu údajov z administratívnych zdrojov, ako databázy spravované ministerstvami, a údajov získaných od obyvateľov. Cieľom je prejsť k plne registrovanému sčítaniu, ktoré je v súčasnosti využívané vo svete.

Elektronický formulár má viacero výhod

Digitalizácia a modernizácia je nevyhnutná pre napredovanie vo vývoji spoločnosti, a preto sa tomuto trendu muselo prispôsobiť aj celoplošné sčítanie. Nový elektronický spôsob sčítania má narozdiel od roku 2011 viacero výhod. Je jednoduchšie, rýchlejšie a bezpečnejšie pre poskytovateľov údajov, rovnako ako aj pre spracovateľov.

Získané údaje prejdú okamžitou a priamou kontrolou, zníži sa tak administratívna záťaž a náklady na spracovanie papierových dotazníkov. Odzvonilo tak tlačeným formulárom, ktoré boli zbytočnou záťažou na životné prostredie.

Ako sa sčítať?

Sčítací formulár nájdete na webovej stránke scitanie.sk. Každý obyvateľ sa sčíta sám alebo s pomocou blízkej osoby, no je tu aj možnosť využiť asistenta. Formulár vyplníte na akomkoľvek zariadení, či už na počítači, tablete alebo mobile s pripojením na internet.

Každá obec bude mať zriadené kontaktné miesto, kde vám pomôže stacionárny asistent. O pomoc môžete požiadať aj mobilného asistenta, ktorý je vhodný napríklad pre imobilných obyvateľov. Stačí zavolať na obec alebo call centrum počas prvých dvoch týždňov doby sčítania a asistent príde až k vám domov.

Sčítanie domov a bytov vykonáva obec bez účasti samotných obyvateľov. Doba sčítania domov a bytov trvá od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

Cieľom je získať unikátne informácie o stave spoločnosti. „Sčítanie vytvára súbor hodnotných informácií dostupných širokej verejnosti, ktoré ovplyvňujú politické, sociálne a ekonomické rozhodovanie od celoštátnej, cez regionálnu až po lokálnu úroveň,“ uviedol Štatistický úrad SR.

Zdroj: scitanie.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: scitanie.sk
Zdieľať na Facebooku