01.10.2022, meniny má
10. marca 2022

Seredčan Ladislav Žigo pripravuje popri štúdiu reportáže do TA3. Ako vyzerá bežný deň redaktora domáceho spravodajstva?

Seredčan Ladislav Žigo pripravuje popri štúdiu reportáže do TA3. Ako vyzerá bežný deň redaktora domáceho spravodajstva?
Zdroj: FB Ladislav Žigo
reklama

Ladislav Žigo je absolvent Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi. Popri práci v spravodajskej televízii TA3 študuje posledný rok na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Vždy sledoval spravodajstvo a dianie, či už u nás alebo vo svete. Najprv ho to ťahalo skôr ku športu, ale v posledných rokoch cítil, že ho viac zaujíma domáce spravodajstvo.

Už na gymnáziu, keď sa mal rozhodnúť, kam na vysokú školu, vedel, že chce pracovať v médiách. A tak si vybral FMK a tam po prvýkrát „pričuchol“ k práci v médiu. Jeho prvou zastávkou bolo školské rádio Aetter, kde ešte stále raz do týždňa moderuje rannú šou. Následne začal praxovať v Mestskej televízii Trnava a odtiaľ sa dostal do TA3.

Redaktor domáceho spravodajstva

V TA3 pracuje Ladislav na pozícii redaktora domáceho spravodajstva. Spracováva témy z rôznych oblastí, ako je zdravotníctvo, školstvo, obrana či polícia z Bratislavy a okolia, ale občas aj z Trnavského regiónu. Čiže ak sa niečo zaujímavé deje v Seredi, môžete ho stretnúť aj tu.

„Ešte vždy deň vopred nahlasujem tému, ktorej sa budem na druhý deň venovať. Vždy vychádzam z aktuálnych vecí, ktoré sa v ten deň stali. Tému vždy konzultujem so šéfredaktorom a vedúcim vysielania. Oni sú tí, ktorí ju schvália alebo nie.

reklama

Následne na druhý deň prídem do práce vždy pred 9.00 hod. Nie vždy ale začínam o takomto čase. Je to individuálne v závislosti od výroby. Niekedy idem do terénu, ak si to situácia vyžaduje už aj o 6 – 7 ráno,“ opisuje svoj pracovný deň.

zdroj: FB Ladislav Žigo

Tému, ktorú si navrhol večer predtým, začne postupne spracovávať. Musí si naštudovať potrebné informácie, prečítať rôzne články, dáta a premyslieť si, akých respondentov osloví na rozhovor. Vždy musia byť oslovené obidve strany, ktorých sa daná vec týka. Niekedy sú to dvaja respondenti, inokedy ich môže byť aj šesť. Zavolá im, oboznámi ich s témou, na ktorej pracuje, a dohodne si s nimi rozhovor.

„Následne si pripravím otázky, pošlem im ich a prichádza tá najdôležitejšia práca, a to rozhovory. Tu je potrebné dostať od respondenta jednoduché a nie dlhé odpovede plus čo najviac informácií. Po rozhovoroch a zistení všetkých informácií sa niekedy stáva, že sa počas dňa vynoria na povrch nové informácie, a tak musím zbierať a aktualizovať veci.

Po získaní všetkých potrebných informácií nasleduje práca v redakcii, kde si napočúvam to, čo som natočil a urobím si tzv. košieľku, kde je akoby celý scenár môjho príspevku, výpovede respondentov a zahladenia pre moderátora v štúdiu,“ pokračuje Ladislav.

Text reportáže načíta v strižni

Vedúci vysielania skontroluje všetko potrebné, občas pozmení štylistiku textu a reportáž sa ide strihať do strižne. Tam Ladislav načíta text, pridajú sa nahrané rozhovory a doplnia sa aktuálne zábery. Potom ide už hotový materiál na kontrolu k editorovi, ktorý je poslednou kontrolnou osobou pred zaradením príspevku do scenára spravodajstva.

Tento celý proces sa musí vždy stihnúť do 18.30 hod., kedy idú na TA3 Hlavné správy. Niekedy sa stáva, že moderátor správ dostáva tie príspevky aj minútu pred tým, ako ich divák vidí na obraze.

Ak nastanú situácie, že divákom treba podať informácie ihneď, stáva sa, že Ladislav musí aj počas dňa urobiť z miesta diania živý vstup.

„To sa priznám, že pred ním mám stále veľký rešpekt a miernu nervozitu, pretože tam nie je cesty späť. Napríklad sa mi nedávno stal trapas, keď som robil živý vstup s Borisom Kollárom a miesto predseda Národnej rady Slovenskej republiky som ho privítal ako predsedu Národnej strany Slovenska. Ale zobral to s humorom,“ smeje sa Ladislav.

zdroj: FB Ladislav Žigo

Dynamická práca v spravodajstve

Táto práca je určite veľmi dynamická, počas dňa sa príspevky vyvíjajú, menia a redaktori sa snažia priniesť čo najčerstvejšie informácie pre divákov. Keďže Lacko stále študuje, tak mu televízia prispôsobila pracovnú dobu, ale celkovo pracuje 17 dní do mesiaca ako jeho kolegovia.

Za deň musia mať vždy hotovú jednu reportáž, ale občas stihnú aj dve. Práca redaktora však nie je taká jednoduchá, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Je to mix viacerých faktorov, ktoré musí redaktor ovládať. Napríklad musí vedieť rýchlo reagovať, byť priebojný, musí mať všeobecné znalosti a neustále si dopĺňať nové znalosti, zbierať informácie, nesmie sa báť, musí mať bezchybný prejav a odhodlanosť podmaniť tomu aj súkromný život.

„Pretože ten pracovný čas je flexibilný a niekedy, keď sa niečo deje, človek príde domov aj o polnoci. Celkovo, keby som vedel, čo všetko obnáša táto práca, tak neviem, či by som sa dal na to aj druhýkrát, ale na druhej strane to bol vždy môj životný sen, ktorý sa mi stal realitou a vždy, keď vidím finálnu verziu mojej reportáže, tak mám z toho dobrý pocit a napĺňa ma to šťastím,“ uzavrel pre naše médium Ladislav.

Nižšie nájdete niektoré reportáže, ktoré Ladislav pripravil.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Ladislav Žigo
Zdieľať na Facebooku