17.05.2021, meniny má
13. októbra 2020

Seredčania nabicyklovali za september neskutočných 7 564 kilometrov. Viete, čo tým dokázali?

Seredčania nabicyklovali za september neskutočných 7 564 kilometrov. Viete, čo tým dokázali?
Zdroj: bike2work-project.eu
reklama

Národná kampaň Do práce na bicykli prebiehala tento rok už po 7. raz a vždy trvá celý mesiac. Pre pandémiu bola tento rok presunutá z jarných mesiacov na september a trvala od 1. do 30. septembra 2020. Táto kampaň je určená pre všetkých obyvateľov mesta, ktorí sa do súťaže zaregistrujú a vytvoria 2- až 4-členné tímy. Tieto tímy musia však tvoriť zamestnanci z jednej firmy, organizácie či inštitúcie.

Aké sú ciele kampane?

Následne sa dochádzanie do práce eviduje do systému, vďaka čomu si po skončení kampane môžeme pozrieť výsledky.

Cieľom kampane je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy na Slovensku. Medzi jej hlavné myšlienky patrí tiež vytváranie podmienok pre ekologickejšie alternatívy v doprave, aby bola nielen jazda na bicykli, ale aj každodenný život v meste príjemnejší, zdravší a kvalitou sa približoval vyspelým európskym metropolám. Zamestnávateľov by táto kampaň mala motivovať k tomu, aby vytvárali vo svojich firmách lepšie podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a ponúkali im nové možnosti.

Účastníci kampane mohli získať okrem dobrého pocitu aj rôzne ceny a výhody. Seredské občianske združenie Mám rad cyklistiku pripravilo pre cyklistov v rámci kampane aj sprievodnú akciu s názvom Raňajky pre cyklistov v meste, o ktorej sme vás informovali v tomto článku. Mesto Sereď sa tiež postaralo o ocenenie účastníkov vo viacerých kategóriách. Medzi ďalšie aktivity patrili napríklad aj Raňajky pre zamestnancov Sedity, ktorí do práce prišli na bicykloch.

Aké sú výsledky kampane?

Kampaň prebiehala od 1. do 30. septembra 2020. Zúčastniť sa jej mohli dvoj- až štvorčlenné tímy, ktoré svoju cestu do a z práce evidovali prostredníctvom súťažnej webovej stránky.
V roku 2016 sa do kampane Do práce na bicykli zapojilo v Seredi 14 tímov, v roku 2017 sa zapojilo 20 tímov, v roku 2018 to bolo 23 tímov a v roku 2019 sme mali 22 tímov. Tento rok naši šikovní Seredčania vytvorili 20 tímov, ktoré mali spolu 61 cyklistov. Každý účastník zo Serede a okolia prešiel v priemere 124 km a dokopy najazdili  1 546 jázd.

Čo tým Seredčania dokázali?

To, že sme v najhoršej ekologickej situácii za posledné roky vám zrejme nemusíme vravieť. Skutočnosť, že každá rodina má dnes už bežne dve a viac áut, ktoré veľmi prírode nepomáhajú, je tiež samozrejmosť. Preto sú nasledujúce čísla celkom potešujúce.

Seredčanom, ktorí sa uvedomelo rozhodli počas septembra dochádzať do práce na dvoch kolesách, sa totiž podarilo spolu najazdiť 7 564 km. Stovkami jázd tak pomohli ušetriť až 1 918 kg CO2. Celkové výsledky pre Sereď nájdete na tomto odkaze.

My zapojeným tímom tlieskame. Je to vynikajúci výsledok a otvorenie očí aj pre ostatných!

zdroj:nechajmeautodoma.eu

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dopracenabicykli.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku