04.06.2023, meniny má
4. septembra 2020

Seredčania, zapojte sa do celosvetového projektu World cleanup day! Akcia Upracme Sereď sa uskutoční už tento mesiac

Seredčania, zapojte sa do celosvetového projektu World cleanup day! Akcia Upracme Sereď sa uskutoční už tento mesiac
Zdroj: FB Upracme Slovensko
reklama

Svetový čistiaci deň alebo Upracme Slovensko nie sú pre Seredčanov úplne nové pojmy. Táto iniciatíva sa v réžii komunitného centra PRIESTOR uskutočnila v našom meste prvýkrát minulý rok pod názvom Upracme Sereď.

V čase, keď si ľudstvo, našťastie, uvedomuje, že životné prostredie máme len jedno a nikto nám zaň neposkytne náhradu, sú podobné dobrovoľnícke akcie viac než vítané. Dobrovoľníkom sa môže stať naozaj každý, preto dúfame, že sa medzi nami nájde dostatok ochotných ľudí a raz za čas si takto dáme do poriadku aj naše mesto.

Upracme si Sereď

Ak aj vás hnevá, že všade naokolo je plno neporiadku aj v našom meste, pridajte sa k miliónom dobrovoľníkov po celom svete. Upracme si Sereď od obalov, plastových fliaš či cigaretových ohorkov, ktoré nenašli svoje právoplatné miesto v smetnom koši.

Svetový čistiaci deň v Seredi organizuje tento rok občianske združenie Mladá Sereď. Akcia Upracme Sereď sa uskutoční 19. septembra 2020 so začiatkom o 14.00 hod. a miestom stretnutia dobrovoľníkov je Malý park, presnejšie pri Pamätníku Sovietskej armády.

reklama

Trasa zatiaľ nie je známa, ale čoskoro by mala pribudnúť na facebookovej udalosti. Vrecia a rukavice budú pre dobrovoľníkov zabezpečené a organizátori odporúčajú priniesť si so sebou vodu. Zároveň treba dodržiavať preventívne odstupy a keďže sa upratovanie koná vonku je nosenie rúšok odporúčané, ale nie povinné.

zdroj: FB Upracme Slovensko

zdroj: FB Upracme Slovensko

Svetový čistiaci deň

World cleanup day alebo Svetový čistiaci deň je dobrovoľnícke hnutie, ktoré vzniklo v roku 2008 v Estónsku. O 10 rokov neskôr sa projekt rozrástol do celosvetových rozmerov a zúčastnilo sa ho 155 krajín a neuveriteľných 18 miliónov dobrovoľníkov. Na Slovensko sa táto iniciatíva dostala v roku 2018 a za posledné dva roky sa do nej zapojilo približne 9 000 dobrovoľníkov.

Aj vďaka takému obrovskému číslu dobrovoľníkov sa na Slovensku podarilo vyzbierať približne 145 ton odpadu. Svoj podiel má na tom aj mobilná aplikácia TrashOut, vďaka ktorej sa podarilo odstrániť až 32 čiernych skládok. Dúfame, že k tomuto číslu dobrovoľníkov sa tento rok pridajú aj Seredčania. Môžeme tak nielen skrášliť naše mesto, ale aj pomôcť prírode, aby sa u nás cítila lepšie.

zdroj: FB Upracme Slovensko

zdroj: FB Upracme Slovensko

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Upracme Sereď - Svetový čistiaci deň 2020, upracme.sk, worldcleanupday.org
Zdieľať na Facebooku