05.12.2021, meniny má
25. mája 2021

Seredský títeš bude súčasťou Vážskej cyklomagistrály, ktorá je najstaršou cykloturistickou trasou na Slovensku

Seredský títeš bude súčasťou Vážskej cyklomagistrály, ktorá je najstaršou cykloturistickou trasou na Slovensku
Zdroj: trnava-vuc.sk/sme.sk
reklama

Vážska cyklomagistrála je najstaršou cykloturistickou trasou na Slovensku a prechádza až tromi krajmi. Konkrétne Trnavským, Trenčianskym a Žilinským krajom. Momentálne má trasa v celej dĺžke 166 km. Patrí medzi ľahké cestné trasy a je obľúbenou cestou pre cyklistov či ľudí, ktorí sa radi prechádzajú.

Títeš čakajú 4-mesačné práce

Trnavský samosprávny kraj nedávno uspel v podaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Príspevok dostal na vybudovanie prvej zo štyroch častí Vážskej cyklomagistrály na svojom území. Výstavba 3,6 kilometra dlhého úseku medzi hranicou Trenčianskeho a Trnavského kraja a mostom v mestskej časti Piešťan Bodona by mala začať po ukončení a kontrole verejného obstávania.

Začať by sa malo už koncom tohto leta a výstavba by mala trvať asi štyri mesiace. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 490-tisíc eur, z ktorých len 5 % tvorí spoluúčasť kraja.

„Po nástupe do župy sme začali projektovať Vážsku cyklomagistrálu ako jednu z nosných v našom kraji. Zvládli sme náročnú prípravu a o to viac si vážim, že sa nám podarilo získať takmer pol milióna eur z eurofondov na výstavbu jej prvého úseku na území Trnavského kraja, medzi hranicou kraja a Železným mostom v Piešťanoch. Som presvedčený, že podobne úspešní budeme aj v prípade ďalších troch plánovaných úsekov, a teda významne zlepšíme cyklodopravnú aj cykloturistickú infraštruktúru,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Pribudnú aj altánky

V rámci schváleného projektu pre Trnavský kraj bude vybudovaná, respektíve zrekonštruovaná cyklistická komunikácia a pribudne aj doplnková infraštruktúra. V rámci nej budú vybudované prvky pri ceste, ako napríklad cyklistické odpočívadlo s altánkom, lavičkami a stojanmi na bicykle.

Udržanie cestovného ruchu

A prečo sa toto všetko robí a plánuje? Jedným z hlavných cieľov Trnavskej župy v oblasti cyklistickej dopravy je podpora udržateľnej mobility, ako aj cestovného ruchu. Vážska cyklomagistrála by mala tvoriť priame spojenie dôležitých priemyselných sídel, ako sú Piešťany, Horná Streda, Sereď a Hlohovec v celkovej dĺžke 60 kilometrov.

Budovanie trasy Sereď – Šúrovce

Kraj už podal žiadosť o nenávratný finančný príspevok na úsek Sereď – Šúrovce, ktorá sa aktuálne nachádza v štádiu administratívnej kontroly. Pripravujú sa podobné žiadosti aj na ďalšie úseky, ako napríklad Šúrovce – Horné Zelenice a Horné Zelenice – Hlohovec. Tieto zámery schválili krajskí poslanci už 9. decembra 2020. V tejto súvislosti Trnavská župa priebežne napreduje s majetkovoprávnym vysporiadaním pozemkov pod cyklomagistrálou. Na jar tohto roka podpísala dve zmluvy na ich nájom so Slovenským vodohospodárskym podnikom.

O pár mesiacov sa tak dočkáme vynovených úsekov nášho títeša, ktorý bude už oficiálne súčasťou Vážskej cyklomagistrály.

Zdroj: trnava-live.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku