25.04.2024, meniny má
27. marca 2020

Skvelá správa z Česka! Liek Remdesivir zabral u pacienta ťažko chorého na koronavírus. Za vývojom tohto lieku stojí aj český vedec

Skvelá správa z Česka! Liek Remdesivir zabral u pacienta ťažko chorého na koronavírus. Za vývojom tohto lieku stojí aj český vedec
Zdroj: archiv.ihned.cz
reklama

Liek Remdesivir je nadizajnový tak, aby dokázal spomaliť infekciu zdravých buniek. Bráni totiž vírusu v tom, aby sa ďalej rozmnožoval. V biotechnologickom opise lieku je napísané, že ide o nukleotidový analóg, čo znamená, že dokáže napodobniť genetické stavebné časti, ale s neobvyklou novou molekulovou skupinou.

Hlavná myšlienka spočíva v tom, že keď vírus napadne bunku a pokúsi sa v nej rozmnožovať, liek sa mu postaví do cesty a celý tento proces zastaví. Cieľom vedcov je dokázať pomocou lieku znížiť horúčku a vyliečiť pacientov v priebehu dvoch týždňov. A čo je najlepšie, zabral u vážne chorého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe.

Za vznikom stojí aj český vedec

V Číne sa testuje prípravok Remdesivir farmaceutickej spoločnosti Gilead Sciences určený pôvodne na boj proti ebole. Jedným z tvorcov látky je aj český vedec a viceprezident pre virológiu Gilead Sciences Tomáš Cihlář.

Podľa jeho slov by sa v prípade potvrdeného úspechu u viacerých pacientov mohol tento liek dostať k ostatným pacientom už koncom mája. Nakazených teraz však liečia klasickými liekmi, ktoré majú zmierňovať príznaky choroby. Prípravok Remdesivir, na ktorom pracuje aj český vedec, bol v januári 2020 vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za najväčšiu nádej v boji proti vírusu.

reklama

Liek zabral u prvého českého pacienta

V piatok ráno bolo v Českej republike potvrdených 2 062 prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Server iDNES.cz dnes ráno však s veľkou nádejou informoval, že liek Remdesivir zabral u vážne chorého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Jeho stav sa po štvrtej dávke podania lieku zlepšil.

„Stav taxikára sa natoľko zlepšil, že sme ho mohli odpojiť od prístroja ECMO,“  povedala hovorkyňa nemocnice, Maria Heřmánková. Prístroj ECMO zabezpečuje mimotelové okysličovanie krvi a pacient ho už nepotrebuje. Naďalej však zostáva na pľúcnej ventilácii. Pacient dostáva liek v pravidelných dávkach. Celkom je to 10 infúzií. No pre svet je to skvelá správa.

Ako testovanie pokračuje v Číne?

Už začiatkom februára 2020 lekári v čínskych mestách Wu-Chan a Peking zahájili tretiu fázu klinickej štúdie lieku Remdesivir u pacientov nakazených koronavírusom s miernym, stredne ťažkým a ťažkým priebehom ochorenia. Kedže je potrebné najprv liek študovať, popísať jeho správanie, účinky a vypracovať štúdie, chvíľu to všetko trvá.

Czech Patient Conditions Improved After Being Treated With Remdesivir

Zdroj: praguemorning.cz

Tieto experimenty by mali ukázať, či Remdesivir naozaj dokáže vyliečiť, alebo aspoň znížiť príznaky u pacientov infikovaných vírusom SARS-CoV-2 v priebehu liečby, ktorá trvá približne jeden mesiac. Lekári pozorujú liečbu približne 1000 pacientov, ktorým nový liek podávajú intravenózne.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, vedanadosah.cvtisr.sk
Zdieľať na Facebooku