15.01.2025, meniny má
8. februára 2021

Spoznajte hrdinov z červenej nemocnice v Galante. Ako vyzerá ich bežný deň počas pandémie?

Spoznajte hrdinov z červenej nemocnice v Galante. Ako vyzerá ich bežný deň počas pandémie?
Zdroj: FB Penta - Zlepšujeme zdravotníctvo
reklama
Reprofilizované oddelenia, zhon, smútok, v niektorých prípadoch často bezmocnosť. Aj takéto pocity musia denne prežívať zamestnanci nemocnice v Galante. Od momentu, kedy sa z galantskej Nemocnice Svet zdravia stala začiatkom januára covidová červená nemocnica, bolo zrejmé, že všetci jej zamestnanci stoja pred obrovskou výzvou.

Už vtedy všetci vedeli, že ich čakajú mimoriadne náročné časy. Za mesiac bolo v nemocnici hospitalizovaných takmer 500 pacientov s ochorením COVID-19.

Koľko ľudí v Galante ochoreniu podľahlo?

COVID-19 nie je obyčajná chrípka. Je to mimoriadne vážne vírusové ochorenie, ktoré nemôžeme podceňovať. Je smutné, že niektorí ľudia tomu ešte stále neveria a jeho existenciu odmietajú. To, že to niekto zvládne s prehľadom, neznamená, že to zvládne rovnako dobre aj druhý pacient. V galantskej nemocnici sa podarilo zdravotníkom zachrániť už takmer 200 covidových pacientov. Na druhej strane, bohužiaľ, 139 ľudí tomuto ochoreniu od začiatku januára podľahlo.

Ako vyzerajú všedné dni zdravotníkov?

Mimoriadne ťažko sa na odchod pacientov z tohto sveta pozerá aj galantským zdravotníkom. Tí každý deň pracujú s vypätím všetkých síl. Chcú dať šancu na život každému jednému hospitalizovanému pacientovi. Žiaľ, nie vždy je to aj pre nich možné.

V súčasnej situácii sa musia lekári aj zdravotníci vyrovnávať s častokrát psychicky veľmi náročnými situáciami. Musia prekonávať výzvy a aj samých seba. Netreba zabúdať, že aj oni sú len ľudia a že prežívajú mimoriadne náročné obdobie tak isto, ako aj my ostatní. Dokonca ešte aj viac, nakoľko si mnoho doktorov nedovolí odísť z práce, pokiaľ nie je všetko dokončené.

zdroj: Svet zdravia

reklama

Čo ich drží pri nádeji?

Rodina. Pre každého je zmyslom života rodina. To, keď sa môže lekár vrátiť domov k rodine po náročnom dni a načerpať sily do nového dňa. Takisto to má aj primár neurologického oddelenia MUDr. Oto Petrík. Ten bol poverený vedením jedného zo šiestich covidových oddelení v tejto nemocnici.

„Neurologických pacientov nahradili covidoví pacienti. Kompletne sme sa museli reprofilizovať. Ja mám to šťastie, že sa môžem spoľahnúť stopercentne na svoj tím. No a, samozrejme, potom rodina, lebo keď prídem domov vyčerpaný, unavený, tak tam je tá obrovská podpora,“ povedal MUDr. Petrík.

MUDr. Jozef Fatrsík

Doktor Fatrsík je primárom na oddelení urgentného príjmu. Covid ho naučil starať sa o pacientov, ktorí sa dusia, no podľa jeho slov mu vzal optimizmus a čas na rodinu. Tej nevie venovať toľko času, koľko by chcel. Pred pandémiou mala jeho práca iný rytmus.

Pacient po prevzatí rýchlou zdravotnou starostlivosťou na urgentný príjem je okamžite uložený na posteľ. Pripojený na monitor, kde kontrolujeme vitálne funkcie, to, ako sa mu dýcha, aký ma tlak a pulz, koľko má dychov za minútu. Tí, ktorí sú ohrození covidovým vírusom na živote, majú na 90 % postihnuté predovšetkým pľúca a dusia sa. Pozerať sa na človeka, ktorý sa dusí, je hrozný pohľad,“ uviedol doktor.

zdroj: Svet zdravia

Pacientovi neviete pomôcť. Kauzálna liečba stále neexistuje. Na každého vírus pôsobí inak. Primár Fatrsík pokračuje:

„Neviete mu dať niečo od bolesti, aby sa mu uľavilo ako pri iných ochoreniach. Veľmi nás to psychicky ubíja, že im nevieme pomôcť tak, ako by sme chceli. Stále pribúda aj veľa pacientov na pľúcnej ventilácii, no veľa z nich to nezvládne. Jedinou našou nádejou je dnes očkovanie,“ uzatvára.

Video z galantskej nemocnice

Pozrite si autentické zábery a príbehy hrdinov z galantskej nemocnice. Je to obyčajne neobyčajná otvorená spoveď troch ľudí o tom, ako túto krízu prežívajú tí, na ktorých dnes spoliehame najviac. Príbeh rozpráva MUDr. Dagmar Bodáková, o ktorej sme vám písali v nedávnom článku. 

Lekári vo videu rozprávajú o tom, ako nevidia východisko, nakoľko kauzálna liečba tohto vírusu zatiaľ neexistuje. Aj o tom, ako častokrát kvôli nezodpovednosti druhých nemôžu práve oni byť doma s rodinou.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Svet zdravia
Zdieľať na Facebooku