08.12.2023, meniny má
8. augusta 2019

Študenti z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi získali prvé miesto na celoslovenskej súťaži

Študenti z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi získali prvé miesto na celoslovenskej súťaži
Zdroj: gymsered.edupage.org
reklama

Dominik Šmidák, Martin Jozef Ferenc, Adam Gála, Martin Krivošík a Šimon Trubač. Toto sú študenti z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi, ktorí získali prvé miesto na celoslovenskej súťaži Svätoplukovo kráľovstvo ožíva. Usporiadateľom súťaže je Filozofická fakulta UKF v Nitre a tento rok sa konal jej jubilejný X. ročník. Súťaž je rozdelená do niekoľkých vekových kategórií a má tri časti: literárnu, výtvarnú, elektronickú. Naši seredskí študenti získali prvé miesto za svoj krátky film v elektronickej časti súťaže.

Ako prezrádza samotný názov Svätoplukovo kráľovstvo ožíva, súťaž chce upozorniť mladých ľudí na našu národnú identitu a významné medzníky našej histórie. Každý rok je na výber niekoľko tém, ktoré sú spoločné pre všetky časti. Účastníci si tento rok mohli vybrať z nasledovných: Cyril a Metod ako cestovatelia v čase, Z klenotnice pokladov Veľkomoravskej ríše, Veľkomoravská postava v (ne)záujme mladého človeka, Naše kľúče od Svätoplukovho kráľovstva, Cyrilometodské dedičstvo ako pamäť literatúry.

Zdroj: Dominik Šmidák

Seredskí gymnazisti sa rozhodli pre prvú tému – Cyril a Metod ako cestovatelia v čase, ktorú spracovali formou krátkeho filmu. Predstavte si, ako by to asi vyzeralo, keby sa Veľkomoravská doba odohrávala v 21. storočí. King influencer Rastislav bol smutný z toho, že jeho followeri nemajú vlastné písmo a musia počúvať nemeckého kňaza. Jedného dňa objavil na internete reklamu dvoch bratov učencov a rozhodol sa využiť ich služby. Čo sa ešte udialo a ako to celé dopadlo, si môžete pozrieť v súťažnom videu s názvom Once Upon a Time in Great Morava (Kde bolo tam bolo na Veľkej Morave).

reklama

Ešte s ďalšími dvoma kamarátmi Tomášom Benkom a Lokom tvoria títo mladí chalani Benko’s Home Studio. Ide o skupinku siedmych amatérskych nadšencov filmovej tvorby. Prvé impulzy prišli už na základnej škole, kedy Martin Jozef Ferenc písal koncept detektívneho scenára. V tom období sa spoznal s Dominikom Šmidákom a Tomášom Benkom a prestávky si krátili natáčaním krátkych scén z tohto scenára na mobilný telefón. V druhom ročníku strednej školy sa im naskytla príležitosť natočiť prvý krátky film. Študenti Gymnázia Vojtecha Mihálika mali často v rámci rôznych predmetov na domácu úlohu buď natočiť krátky film, vytvoriť komiks alebo niečo podobne kreatívne. Tak sa chalanom z Benko’s Home Studio naskytla príležitosť natočiť prvý krátky film.

„Oslovili sme ešte niekoľkých kamarátov, a keď sme dokončili prvý projekt, povedali sme si, že toto je to, čomu sa chceme venovať.“ Martin Jozef Ferenc

Zdroj: Dominik Šmidák

Ich prvými krátkymi filmami boli vlastné adaptácie divadelných hier Rómeo a Júlia od W. Shakespeara a Lakomec od Molièra. Okrem krátkych filmov vytvorili vlastnú talkshow Priskoré minútky, zábavnú skeč Reklamy aj promo video pre Gymnázium Vojtecha Mihálika. Produkcia jedného videa im trvá približne týždeň, pričom na scenár im stačia približne dva dni. Súťažné video mali napríklad kompletne natočené za jeden deň a zvyšný čas zaberie postprodukcia. O všetky aspekty svojich videí sa starajú sami a stačí im na to minimálny rozpočet. Títo budúci seredskí maturanti sú príkladom toho, že všetko sa dá, len treba chcieť.

„Vystačíme si s bežnými rekvizitami. Čo sa kostýmov a parochní týka, tak máme šťastie, že susedka Martina Krivošíka vlastní rôzne kostýmy a vždy je ochotná nám ich požičať za symbolické ceny.“ Martin Jozef Ferenc, Dominik Šmidák

Zdroj: gymsered.edupage.org

Benko’s Home Studio so svojou tvorbou ani zďaleka nekončia. Filmovej záľube sa chcú venovať naplno a v súčasnosti pripravujú ďalší krátky film tentoraz inšpirovaný Jokerom. Všetky videá si môžete pozrieť na ich Youtube kanáli, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: http://www.ksjl.ff.ukf.sk
Zdieľať na Facebooku