19.08.2019, meniny má

Talentované dvojičky zo Serede vystupujú v osvetovej kampani pre Greenpeace Slovensko

11. júna 2019
reklama

Organizácia Greenpeace Slovensko spustila dnes novú kampaň, ktorá sa venuje ťažbe uhlia a znečisťovaniu životného prostredia. Ide o tematické video s názvom „Uhlie patrí do múzea“. Vystupujú v ňom mladí ľudia hľadajúci odpovede na to, prečo naša krajina prispieva k znečisťovaniu prostredia a k prehlbovaniu klimatickej krízy. Vo videu sa predstavili aj dve talentované Seredčanky sestry Ema a Eva Mančíkové, ktoré navštevujú Základnú školu Juraja Fándlyho v Seredi.

Sestry Mančíkové sú súčasťou ekologickej osvety

Nezisková a mimovládna organizácia premietala kampaňové video 10. júna na stene budovy Slovenského národného múzea so sprievodným elektronickým transparentom, na ktorom bol rovnomenný názov kampane. Mladí ľudia kladú vo veľavýznamnom videu rôzne otázky, ako napríklad „Prečo vám nestačí tisíce vedcov, aby ste pochopili, že je to vážne?“.

Aj takýmito otázkami upozorňujú na kritický stav znečisteného prostredia. Sestrám Mančíkovým sa ušla vo videu výpoveď, ktorá sa pýta na výrazné ohrozenie ľadových medvedov, motýľov a koralov na svete. Sme radi, že v našom meste máme uvedomelé Seredčanky, ktoré neváhali a prehovorili nahlas. Sú dôkazom, že na životnom prostredí im záleží a uvedomujú si prejavy klimatických zmien na globálnej úrovni.

Nastal čas na ekologickejšiu zmenu

Aktivisti z Greenpeace Slovensko dlhodobo upozorňujú na dopady ťažby uhlia na Slovensku. Vyzývajú slovenskú vládu, aby po vzore rôznych západných krajín stanovila dátum ukončenia ťažby a spaľovania uhlia. Hnedé uhlie totiž bolo v minulosti významné pre Slovensko ako zdroj paliva. Avšak bavíme sa o časoch, keď sme nemali ekologickejšie alternatívne zdroje energie, ktoré nemajú taký výrazný dopad na naše životné prostredie.

„Nastal čas, kedy treba jasne a zrozumiteľne povedať, že s uhlím už Slovensko nepočíta. Preto vyzývame pána premiéra Pellegriniho a pána podpredsedu vlády Rašiho, aby počas schvaľovania akčného plánu stanovili tiež presný dátum konca využívania uhlia v energetike. To bude čitateľný signál, že uhlie patrí do múzea,“ povedal kampanier Radek Kubala z Greenpeace Slovensko.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Greenpeace Slovensko
Hospodárske noviny
Zdieľať na Facebooku

Pridaj komentár