12.04.2021, meniny má
6. apríla 2021

Test nám bude stačiť každých 14 dní. Okres Galanta bude od budúceho týždňa v červenej farbe

Test nám bude stačiť každých 14 dní. Okres Galanta bude od budúceho týždňa v červenej farbe
zdroj: Michal Dinga/MVSR
reklama

Od budúceho týždňa, konkrétne od pondelka (12. 4. 2021) budú podľa COVID-19 automatu len dva okresy v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 36, v červenej farbe bude až 39 okresov. Do I. stupňa varovania sa dostali dva okresy. V utorok 6. 4. o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Slovensko ako krajina však naďalej zostáva v čiernej farbe.

Do 19. 4. je krajina v čiernej farbe

Slovensko by sa už do dvoch týždňov mohlo prepnúť do bordovej fázy, v rámci ktorej sa uvoľnia niektoré opatrenia. Minimálne však do 19. apríla budeme v čiernej fáze. Ministerstvo zároveň najbližšie dni plánuje sledovať vývoj pandémie po veľkonočných sviatkoch.

 „Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Situácia sa lepší vďaka ľuďom

Situácia na Slovensku sa podľa ministerstva mierne zlepšuje vďaka dôslednému dodržiavaniu opatrení zo strany verejnosti. Vo štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom iba okresy Kysucké Nové Mesto a Poprad.

V treťom stupni budú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V druhom stupni varovania sa budú nachádzať okresy: Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – IV, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš a Žarnovica.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy: Nové Zámky a Zlaté Moravce.

zdroj: MZ SR

Otvoria sa školy

Čo sa týka otvárania škôl, tak v rámci COVID automatu na regionálnej úrovni platí podľa informácií ministerstva zdravotníctva, že v čiernych okresoch sú školy zatvorené, v bordových sa riadia odporúčaním regionálneho hygienika a v červených a ružových okresoch sú otvorené. 

V našom okrese budeme potrebovať test už len každých 14 dní. Platnosť negatívneho testu na ochorenie COVID-19 v zamestnaní je v čiernych a bordových okresoch 7 dní, v červených 14 dní a v ružových 21 dní. V čiernych okresoch je zakázaný vstup do okresu aj vyjdenie z neho. V bordových, červených a ružových okresoch je pohyb medzi okresmi možný len s testom s platnosťou sedem dní.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: refresher.sk, MZ SR
Zdieľať na Facebooku