20.06.2021, meniny má
8. júna 2021

Trnavský kraj prináša elektrické kolobežky Bolt do viacerých miest v našom okolí. Využívali by ich aj Seredčania?

Trnavský kraj prináša elektrické kolobežky Bolt do viacerých miest v našom okolí. Využívali by ich aj Seredčania?
Zdroj: trnava-vuc.sk
reklama

Trnavský samosprávny kraj aktívne spolupracuje so spoločnosťou Bolt na zavedení zdieľaných elektrických kolobežiek vo viacerých menších mestách.

V pondelok 7. júna 2021 boli uvedené zdieľané kolobežky v mestách Galanta, Hlohovec a Piešťany. Ďalším mestom, kde budeme môcť využívať takýto druh prepravy, bude Holíč.

„Trnavská župa, ako jediná na Slovensku a v Česku, chce pokryť kolobežkovou dopravou celé svoje územie. To môže byť príkladom pre ostatné kraje, ako dostať praktickú a ekologickú dopravu bližšie k ľuďom. Kolobežky sú cenovo dostupné pre každého a snažíme sa, aby boli v mestách čo najlepšie umiestnené,“ povedal zástupca spoločnosti Bolt Martin Zajíc.

Rýchlejšie a ekologickejšie

Kolobežky Bolt ponúkajú rýchlu prepravu obyvateľov do práce či školy. Využiť ju môžu deti aj dospelí. Jazda na kolobežke plne zabezpečí ekologickú náhradu osobnej automobilovej dopravy. Ich využitie môži oceniť aj turisti, ktorí sa chcú rýchlejšie prepraviť. Samozrejme, pri používaní kolobežky treba brať ohľaduplnosť na bezpečnosť pri jazde. V niektorých zónach bude rýchlosť znížená.

„Som rád, že sa nám podarilo priniesť elektrické kolobežky Bolt do Trnavského kraja. Jedným z našich hlavných cieľov je znížiť počet krátkych jázd autami, predovšetkým v centrách miest. Kolobežky sú rýchlejšie a ekologickejšie. Ich používanie sme sa rozhodli podporiť spolu sumou 16-tisíc eur. Som rád, že spoločnosť Bolt našla model na to, ako službu prevádzkovať aj v menších mestách, a to po dohode s primátormi. Hlavným úmyslom kraja je zaviesť tento typ dopravy práve do viacerých menších miest,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Treba mať len appku

Na využitie kolobežky je potrebné mať vo vašom smartfóne nainštalovanú aplikáciu Bolt v App Store alebo cez Google Play. Po inštalácii je potrebné zaregistrovať sa, uviesť kontaktné údaje a zadať číslo platobnej karty. V aplikácii sa na mape zobrazia voľné kolobežky a stav ich nabitia. Cena za začatie jazdy je 50 centov. Každá začatá minúta jazdy stojí 10 centov. Platba prebehne automaticky po skončení jazdy.

Elektrické kolobežky sú v nej zaradené do samostatnej sekcie. Stačí si na mape nejakú nájsť a naskenovať jej QR kód. Kolobežku treba vrátiť na vyznačené oblasti, inak Bolt zaúčtuje užívateľovi pokutu. Kolobežky sú sledované pomocou GPS modulu. Na kolobežke je možné nastaviť začiatočnícky režim jazdy v obmedzení rýchlosti na 15 km/h, pričom maximálna povolená rýchlosť je až 25 km/h. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. Na jedno nabitie udávajú výrobcovia kolobežiek Bolt až 40-kilometrový dojazd.

Kolobežku treba zaparkovať na vhodné miesto a odfotiť ju. Pri parkovaní je dôležité všimnúť si plochy, kde je zákaz parkovania kolobežiek. V aplikácii sú parkoviská určené symbolom „P“. Pri viacnásobnom nesprávnom zaparkovaní hrozí trvalé zablokovanie profilu v aplikácii. Ak je v okolí cyklostojan, treba pristaviť kolobežku k nemu. Ak v okolí nie je, možno ju nechať na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. V prípade, že používateľ kolobežky zle odparkuje, kolobežka ho na to upozorní. Pri viacnásobnom zlom zaparkovaní príde k zablokovaniu užívateľského účtu.

Dostaňme kolobežky do popredia

Pripravené sú aj špeciálne uvítacie promo kódy. Prvých 100 užívateľov dostane zľavu 1 euro na premiérových 10 jázd. Pokiaľ je cena za jazdu 1,2 eur, užívateľ zaplatí 20 centov. V prípade, keď bude jazda stáť menej ako jedno euro, jazda je bezplatná. Kódy pre jednotlivé mestá župa zverejní na svojom Facebooku Trnavský samosprávny kraj.

Seredčania, privítali by ste aj v Seredi takéto kolobežky? Využívali by ste takúto formu prepravy?

Zdroj: touchit.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk, zive.aktuality.sk, trnava.zoznam.sk, trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku