12.04.2021, meniny má
31. marca 2021

V meste vyrúbu starý orech. Mesto zabezpečilo náhradný domov pre netopiere, ktoré v ňom prebývali

V meste vyrúbu starý orech. Mesto zabezpečilo náhradný domov pre netopiere, ktoré v ňom prebývali
zdroj: netopiere.sk/seredsity.sk
reklama
Na Mlynárskej dnes 31. marca 2021 vyrúbu starý orech. Informáciu o jeho výrube priniesla pre portál Seredské novinky Zuzana Slahučková, referentka komunikácie mestského úradu a projektov mesta.
Podľa obhliadok odborníkov bol orech preschnutý a nebezpečný pre svoje okolie, hlavne pre parkujúce autá. Zaujímavosťou tohto orecha boli však jeho obyvatelia, ktorí dostali pred výrubom nový domov.

Rozpadal sa kvôli dutinám

Orech kráľovský (Juglans regia) rástol už niekoľko rokov na jednom z mestských parkovísk oproti kultúrnemu domu. V rozhodnutí o jeho výrube boli zhrnuté dôvody, kvôli ktorým musel byť odstránený. Patrí medzi ne napríklad to, že to bol už dožívajúci strom so zlým zdravotným stavom, v kostrových konároch mal veľké dutiny, a tým pádom sa jeho drevo rozpadávalo. Koruna stromu bola taktiež z polovice preschnutá, strom bol vychýlený z rastovej osi a nakláňal sa k chodníku. Hrozilo zrútenie jeho častí.

Spoločenská hodnota orecha kráľovského na Mlynárskej bola podľa vyhlášky MŽP SR vyčíslená na 1077,60 eur. Náhradná výsadba bude realizovaná v zmysle zákona o ochrane prírody ešte tento rok.

zdroj: seredsity.sk

Dutiny však lákali zvieratá

Obyvatelia susedného činžiaku zároveň príslušných konateľov upozornili, že v dutine tohto starého stromu pozorovali netopierov.

„Preto sme zabezpečili odborné ornitologické posudky. Decembrový posudok potvrdil prítomnosť hniezda hibernujúcich netopierov druhu raniak hrdzavý. Vo februári ornitológ potvrdil, že netopiere sú stále v dutine. Preto odporučil správny termín výrubu aj postup, ako sa správať, aby nebola rodina netopierov ohrozená,“ vysvetlila pre Seredské novinky Katarína Navrátilová z oddelenia životného prostredia mesta.
Dodala, že zároveň si mesto splnilo povinnosť inštalovať na stromy v najbližšom okolí dve búdky pre vtáctvo a jednu búdku pre netopiere, ktoré by mali slúžiť ako dočasný domov. Tieto boli v marci už aj umiestnené privolaným ornitológom.

zdroj: seredsity.sk

zdroj: seredskenovinky.sk

Raniak hrdzavý

Raniak hrdzavý alebo tiež netopier hrdzavý (Nyctalus noctula) je typickým lesným druhom netopiera, ale veľmi často sa vyskytuje aj v mestách. Úkryty si nachádza hlavne v dutinách stromov. Raniak vie letieť rýchlosťou viac ako 50 kilometrov za hodinu.

Loví vo výškach až do 1000 metrov na otvorených priestranstvách, nad lesným porastom či nad vodnými plochami. Živí sa najmä väčším hmyzom, ako sú nočné motýle a chrobáky. Na jar a na jeseň je možné raniaka pozorovať, ako loví aj v priebehu dňa.

Výrub orecha kráľovského bude realizovaný 31. marca 2021, o čom boli majitelia áut zaparkovaných pod týmto stromom vopred informovaní.

zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
netopiere,sk
Zdieľať na Facebooku