15.08.2020, meniny má
reklama
6. júla 2020

V Seredi máme prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Do prevádzky bude spustená na jeseň tohto roku

V Seredi máme prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Do prevádzky bude spustená na jeseň tohto roku
zdroj: seredsity.sk/energie-portal.sk
reklama
Elektrický automobil (nazývaný aj elektromobil) je auto, ktoré je poháňané výlučne elektrickou energiou. Energiu čerpá z akumulátora (batérie) integrovaného do vozidla. Túto batériu je nutné nabíjať z externého zdroja, a tým je buď nabíjacia stanica alebo zásuvka u vás doma.
Mesto Sereď dalo takúto nabíjaciu stanicu pre elektromobily vybudovať v centre mesta, nakoľko elektromobilov na cestách pribúda.

Elektromobilita je na vzostupe

Seredčania si môžu pri prechádzaní Námestím slobody všimnúť novo osadenú nabíjaciu stanicu pre elekromobily. Osadená na miesto bola začiatkom mesiaca júl 2020. Elektromobilita je totiž na Slovensku na vzostupe.
Počet elektromobilov na cestách jednoznačne pribúda. S rozvojom týchto automobilov musíme počítať aj so zvyšovaním nabíjacích miest a staníc. Aj z tohto dôvodu sa mesto Sereď voči tejto skutočnosti postavilo moderne a podporilo elektromobilitu v Slovenskej republike formou rozvoja nabíjacej infraštruktúry.
nabijacie stanice pre elektromobily na slovensku

Nabíjacie stanice na Slovensku. Zdroj: mojelektromobil.sk

Cena stanice sa šplhá na tisíce eur

O vybudovanie elektrostanice sa postarala firma ELMARK PLUS s.r.o. zo Šale. Finálna suma za vybudovanie stanice bola 8 742 eur. Mesto Sereď však získalo na nabíjaciu stanicu dotáciu z Ministerstva hospodárstva SR vo výške 5 000 eur.

Čo sa týka samotnej stanice, ide o verejne dostupnú nabíjaciu stanicu. Stanica je vyhotovená z nehrdzavejúcej ocele. Má dva nabíjacie konektory typ 2 (Mennekes, podľa normy IEC 62196) s variantom zásuvka. Výstupný výkon stanice bude 2x 22 kW. To znamená, že nabíjať dokáže 2 vozidlá, obe výkonom 22 kW.

Nová elektronabíjacia stanica bude technicky vybavená RFID čítačkou kariet. Tá bude slúžiť na autentifikáciu zákazníka. Využité budú kryptografické bezpečnostné mechanizmy alebo autentifikácia cez internet či mobilnú aplikáciu. Zákazník má aj možnosť ad hoc platby za nabíjanie použitím nástrojov EIM a príprava na Plug & Charge (autentifikácia, autorizácia, inteligentné riadenie nabíjania a účtovanie sa realizujú automaticky po pripojení napájacieho kábla).

Majitelia elektromobilov v Seredi si ale na nabíjanie svojich vozidiel budú musieť ešte chvíľku počkať. Nabíjacia stanica bude funkčná a daná do prevádzky pravdepodobne v mesiacoch september – október tohto roku.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku