Vďaka postupnému uvoľňovaniu protipandemických opatrení sa začína organizovať čoraz viac výstav a kultúrnych podujatí.
Už tento víkend sa jedno zaujímavé podujatie bude konať aj v obci Smolenice, ktorá je od Serede vzdialená len necelú polhodinku autom.
V roku 2012 dopadol do Malých Karpát meteorit. Keďže sa výrazne odlišoval od okolitých hornín, nálezca ho poskytol na odborné posúdenie a štúdium. Vďaka odrezanej malej okrajovej časti kameňa a naleptaním plochy rezu bola zistená prítomnosť Widmanstättenových obrazcov. To potvrdilo predpoklad, že ide o železný meteorit.
Obec Smolenice pozýva všetkých záujemcov na odhalenie zaujímavostí Malých Karpát pod názvom Meteorit Smolenice a iné poklady. Podujatie sa bude konať v Kultúrnom dome Smolenice túto sobotu 23. apríla 2022 od 14.00 hod.
Pri tejto príležitosti bude časť meteoritu odovzdaná obci do zbierok miestneho múzea Molpír. Uskutoční sa tiež krst dvoch kníh vodou z občasného vodopádu Hlboča – Krasové územia Malých Karpát a 20 rokov v podzemí.
Po predstavení meteoritu geológom Milanom Gargulákom bude nasledovať prednáška Alexandra Lačného z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave s názvom Cesta do útrob najhlbšej jaskyne Malých Karpát.
Geopark Malé Karpaty predstaví zakladateľ Malokarpatského baníckeho spolku Jiří Vitáloš a Moria ukryté v našich horách odhalí Tomáš Fuksi.
Partneri tohto podujatia sú Trnavský samosprávny kraj, Obec Smolenice, Geopark Malé Karpaty, Región Trnava a Speleoklub Trnava.
Ako sme už spomínali, meteorit dopadol do Malých Karpát v roku 2012. Jeho výnimočnosť však spočíva najmä v tom, že ide o ďalší nález železného meteoritu na Slovensku po viac ako 170 rokoch.
Jeho hmotnosť po nájdení a vyzdvihnutí z prírodného prostredia bola 13,95 kg. Na to, aby bol uznaný aj Medzinárodnou organizáciou meteorov (IMO) a bol zaradený do medzinárodnej databázy nálezov, ho museli odborníci detailne analyzovať a umiestniť do múzea, konkrétne do SNM – Prírodovedného múzea v Bratislave.