Odhadzovanie cigaretových ohorkov sa zdá byť nekonečným celosvetovým problémom. V Prievidzi však zaviedli geniálny spôsob, ako motivovať fajčiarov, aby zahodili svoju vyfajčenú cigaretu do koša. Chceli by ho zaviesť v meste aj Seredčania?
„Ktorý basketbalový tím je lepší? Prievidza alebo Handlová?“ Táto otázka vyzýva všetkých fajčiarov, aby zahlasovali vhodením cigaretového ohorku do špeciálne upraveného smetného koša, ktorý sa umiestnil v centre mesta. Vďaka tomuto nápadu sa má predísť neželanému znečisťovaniu verejných priestranstiev.
ZDROJ: DOBRENOVINY.SK
Za týmto projektom stojí občianské združenie Civita Center, ktoré sa zameriava na podporu behaviorálnej politiky na komunálnej úrovni. Na účinnosť využili koncept nudge, teda postrčenie, ktoré funguje na báze ovplyvňovania správania a rozhodovania. V tomto prípade bol kôš prispôsobený občanom mesta. Využili skutočnosť, že v Prievidzi je mnoho fanúšikov športu a vyzvali ich tak hlasovať za svoj obľúbený tím.
„Vnímame, že cigaretové ohorky sú veľkým environmentálnym, estetickým, ale aj finančným problémom, s ktorým bojujú́ mestá. V niektorých prípadoch odpad z tabakových výrobkov predstavuje 80 % odpadov v uliciach miest, preto sme sa snažili prísť s riešením, ktoré by tento problém vyriešilo“, uvádzajú pre portál dobrenoviny.sk.
Kreatívnu myšlienku prevzali z Veľkej Británie, kde sa projekt realizoval vo viacerých miestach. Výsledky boli ohromujúce. Ukázalo sa, že v miestach, kde boli umiestnené takéto smetné koše, sa znížil počet ohorkov až o 74 %. Navyše sú tieto skutočnosti aj vedecky preukázateľné. Podobný experiment sa konal aj v súvislosti s ďalším problémom, a to vyhodenými žuvačkami.
A ako to dopadlo v Prievidzi? Civita Center pre portál dobrenoviny.sk uviedlo, že pred nainštalovaním koša na ohorky bolo na zemi v okolí pôvodného koša 124 cigaretových ohorkov. Po prvom týždni sa ich počet znížil na 24, čo znamenalo takmer 81-percentný pokles. Efekt sa preukázal aj po ďalšom počítaní po dvoch týždňoch, kedy bolo na zemi 26 ohorkov.
Pozitívnou správou je aj to, že začali spolupracovať s mestom Michalovce a veria, že sa vďaka pozitívnym výsledkom inšpirujú aj ďalšie mestá na Slovensku. Seredčania, prijali by ste takýto kôš aj v našom meste? Vyjadrite svoj názor v komentároch pod príspevkom.
ZDROJ: DOBRENOVINY.SK
ZDROJ: DOBRENOVINY.SK