Možno sa už aj vám stalo, že ste boli svedkami rôznych incidentov, ktoré si vyžadovali zásah štátnej polície. V niektorých situáciách sa však môžeme báť volať alebo to jednoducho nestihneme. Volať na tiesňovú linku môže byť však niekedy obtiažne, najmä, ak sa nachádzate v blízkosti útočníka a v danej situácii jednoducho nedokážete zvládnuť hlasový hovor.
Za posledné obdobie ste v médiách určite zaregistrovali viaceré násilné trestné činy, ako napríklad streľba na Obchodnej ulici v Bratislave. Verejnosťou taktiež otriasol útok na starší manželský pár, ktorý bol napadnutý a doslova dobitý v bratislavskej MHD. Obe tieto situácie si vyžadovali okamžitý zásah polície. No čo máte robiť v prípade, že sa bojíte o vlastný život a zdravie a útočník je vo vašej blízkosti?
Aj na základe týchto incidentov Polícia Slovenskej republiky a Ministerstvo vnútra SR pripomína všetkým občanom, že na tiesňovú linku 112 môžu posielať aj stručné SMS, vďaka ktorým dokážu nahlásiť incident a privolať tak príslušníkov policajných zložiek.
„Pri vyžadovaní pomoci cez SMS je potrebné komunikovať stručne, vecne a držať sa pokynov operátora, aby sa skrátil čas potrebný na zistenie informácií potrebných pre poskytnutie pomoci a vyslanie zložiek integrovaného záchranného systému.“ FB: Polícia Slovenskej republiky
Pri písaní SMS sa v prvom rade musíte upokojiť a postupovať podľa týchto dvoch bodov, ktoré dispečerovi pomôžu čo najrýchlejšie vyriešiť problém a poslať konkrétnu hliadku. Ako prvé musíte napísať, čo sa stalo. Či ide o zdravotný problém, nehodu, prepadnutie alebo požiar. Ďalej pokračujte stručnou informáciou, kde sa to stalo. Tu skúste čo najpresnejšie popísať lokalitu, napríklad Sereď, svetelná križovatka, ulica Dionýza Štúra. Nemusí to byť vždy ulica. Ak nepoznáte danú lokalitu, je vhodné popísať aspoň nejaký dostupný orientačný bod.