20.04.2024, meniny má
19. júna 2020

Vláda plánuje zrušiť gastrolístky a miesto nich zaviesť príspevky v hotovosti. Páči sa Seredčanom tento návrh?

Vláda plánuje zrušiť gastrolístky a miesto nich zaviesť príspevky v hotovosti. Páči sa Seredčanom tento návrh?
Zdroj: startitup.sk
reklama

Nedávno pribudlo na Facebooku ministra hospodárstva Richarda Sulíka potvrdenie, že vláda plánuje čoskoro zrušiť gastrolístky. Namiesto „gastráčov“ plánuje zaviesť príspevok na stravu iným spôsobom, a to v hotovosti. Zrušenie gastrolístkov je v programovom vyhlásení vlády.

O gastráčoch nemajú rozhodovať zamestnávatelia

Dohoda v rámci koalície je taká, že zamestnanec dostane na výber, či chce gastrolístky alebo peniaze. Ide o daňové zvýhodnenie a očakávame, že si to vyberú vo forme peňazí,“ povedal minister Richard Sulík.  Zároveň premiér Igor Matovič nechce, aby o gastrolístkoch naďalej rozhodovali zamestnávatelia. Túto skutočnosť chce nechať na samotných zamestnancoch.

Zamestnávatelia však patrične nesúhlasia. V posledných dňoch upozorňujú, že ak si časť zamestnancov vyberie jednu možnosť a zvyšok druhú, spôsobí to hlavne chaos a s tým spojenú zvýšenú administráciu a povinnosti. „Čo sa týka stravných lístkov, ja keď som do politiky vstúpil, tak som hovoril, že by som ich najradšej zrušil, lebo keď raz máme zákonnú menu, teda euro, nepotrebujeme mať druhý papierik a tváriť sa, že je to niečo zvlášť. Osobne môj názor je taký, že stravné lístky treba zrušiť a v tej výške dať ľuďom príspevok na stravovanie,“ povedal ešte v máji na tlačovej besede premiér Igor Matovič.

Rušiť gastrolístky sa štát nechystá, dôvody sú zvláštne - Video SME

zdroj: sme.sk

reklama

Odkedy má Slovensko gastráče?

Gastrolístky schválil pred dvadsiatimi rokmi ešte prvý kabinet Mikuláša Dzurindu. Zákon dal zamestnávateľom na výber, či zamestnancom dajú stravné lístky, alebo zabezpečia stravovanie. Zákon prakticky v nezmenenej podobe žije dodnes.

Gastrolístky sú pre emitentov v dnešnej dobe biznis, a to naozaj veľký. Napríklad najväčší emitent gastrolístkov, spoločnosť Up Slovensko, mala minulý rok zisk viac ako tri milióny eur. V roku 2016 to bolo až päť miliónov. Zisková marža tejto jednej firmy predstavovala vlani 25,1 percenta. V roku 2012 to bolo cez 43 percent. Ide o čistý zisk, teda už po odpočítaní nákladov.

Druhá najväčšia spoločnosť Edenred, ktorá v roku 2018 pohltila menšiu gastrolístkovú firmu Vaše Slovensko, mala minulý rok zisk 1,7 milióna eur. Suma bola podobná ako pri firme Doxx. Tá zarobila 1,9 milióna eur. Veľké zisky nepochádzajú len z marží na lístky pre firmy či reštaurácie, ale aj z investovania disponibilných peňazí. Spomínané tri firmy boli zapletené aj v karteli, ktorý v roku 2017 odhalil Protimonopolný úrad a v tom čase päť firiem dostalo miliónové pokuty.

A aký je váš názor na gastrolístky? Prijali by ste radšej peniaze alebo vám gastráče vyhovujú? Napíšte nám do komentárov.

Podporte článok zieľaním.

Zdroje: sme.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku