16.05.2022, meniny má
30. apríla 2022

Vo veku 75 rokov zomrel prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc., dlhoročný riaditeľ Múzea židovskej kultúry

Vo veku 75 rokov zomrel prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc., dlhoročný riaditeľ Múzea židovskej kultúry
Zdroj: FB SNM – Múzeum židovskej kultúry/pixabay.com
reklama

SNM – Múzeum židovskej kultúry s ľútosťou oznamuje, že dňa 29. apríla 2022 zomrel vo veku 75 rokov člen zakladateľského tímu a dlhoročný riaditeľ SNM – Múzea židovskej kultúry prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc. (1946 – 2022).

Pavol Mešťan bol synom preživších holokaustu, univerzitný profesor, historik a tiež  námestník generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea pre Úsek národnostných menšín. O smutnej udalosti informuje na svojej facebookovej stránke SNM – Múzeum židovskej kultúry.

Mal obrovské zásluhy na zachovaní židovského kultúrneho dedičstva, ako aj na šírení povedomia o hrôzach holokaustu. Inicioval vybudovanie Múzea holokaustu v Seredi, ktoré sa nachádza v areáli niekdajšieho pracovného a koncentračného tábora.

V júni 2021 bolo Pavlovi Mešťanovi udelené ocenenie ČESTNÝ OBČAN MESTA SEREĎ okrem iného aj za autorstvo a realizáciu Múzea holokaustu v Seredi.

reklama

Úprimnú sústrasť vyjadril aj predseda parlamentu: „Svoj život zasvätil rozvoju a uchovávaniu tradícií židovskej kultúry na Slovensku, za čo mu určite patrí veľká vďaka, pretože jeho dielo tu bude žiť aj po jeho smrti.“

Česť jeho pamiatke!

Zdroj: FB SNM – Múzeum židovskej kultúry

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB SNM – Múzeum židovskej kultúry, FB Múzeum holokaustu v Seredi, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku