Socha Legionára bola postavená ako pomník padlým bojovníkom, ktorí v roku 1919 bránili Slovensko proti armáde Maďarskej republiky rád. V bojoch o Československú republiku vtedy padlo vyše 7 000 legionárov. Historický pamätník bol slávnostne odhalený 30. júna 1929 pred Obecným domom v Seredi. Jeho autormi boli akademickí sochári Jozef Pospíšil z neďalekých Siladíc a Vojtech Ihriský (autori sochy P. O. Hviezdoslava na námestí pred SND v Bratislave) a ako materiál použili pieskovec. Jej celková výška bola šesť metrov, z toho samotný Legionár meral 3,4 metra a ľudovo ju občania nazývali aj Corgoň. Pomník Legionára bol výraznou dominantou mesta nielen svojím významom, ale aj polohou, nakoľko stál na hlavnej ceste z Nitry do Bratislavy.
V roku 1959 bola socha z ideologických dôvodov odstránená. Do roku 1968 bola uložená v kasárňach a od 50. rokov je zakopaná na neznámom mieste. Dodnes sa špekuluje, či bola socha zakopaná za hrádzou. Hovorilo sa aj, že miestni občania ju v minulosti videli pri Váhu na smetisku Konská jama. Vzniklo viacero iniciatív, ktoré sa snažili sochu Legionára nájsť a vypátrať to záhadné miesto, kde bola zakopaná. Jedným zo združení, ktoré sa už dlhodobo venuje soche Legionára, je aj Občianske združenie Vodný hrad.
„Občianske združenie Vodný hrad v Seredi ešte v roku 1999 vyzvalo pamätníkov, aby si spomenuli, kde by socha mohla byť, pretože by ju chcelo reinštalovať. V roku 2002 sa prihlásila očitá svedkyňa a označila miesto, kde videla v lete roku 1969 skupinu chlapov, pravdepodobne vojakov, ako z V3S-ky zhadzovali Legionára do čerstvo vybagrovaného výkopu,“ písal ešte v roku 2008 pre mynistra.sme.sk dnes už nebohý Július Matis, zakladateľ združenia Vodný hrad.
Hoci sa tento pamätník nepodarilo dodnes nájsť, mesto Sereď má záujem vrátiť tejto pamiatke život. Replika sochy Legionára by mala byť umiestnená na svojom pôvodnom mieste, kde stála aj za čias Československej republiky. Momentálne prebiehajú rôzne rokovania a mesto vypracovalo projekt, ktorý môžu podporiť nielen slovenské, ale aj české ministerské rezorty.
Architekt už obdržal všetky náležité dokumenty aj historické fotografie, aby bola replika čo najviac podobná originálu. Podľa verejných informácií zaujalo obnovenie tejto pamiatky aj poslancov mestského zastupiteľstva v Seredi, takže veríme, že slávny Legionár bude mať verejnú podporu, vráti sa na svoje pôvodné miesto a bude zveľaďovať naše mesto tak ako v minulosti.