Nie je to tak dávno, keď sme vám vo februári priniesli článok s množstvom dobových fotografií, ktoré Seredčanom priblížili oslavy Sviatku práce z čias socializmu. Už vtedy sme sľúbili, že s ďalšími unikátnymi fotkami z archívu budeme pokračovať a symbolicky sme si ho nechávali na obdobie prvomájových osláv.
Oslavy Sviatku práce boli v našom meste medzi jednými z tých honosnejších v rámci celého regiónu. Okrem vplyvu vtedajšieho režimu sa na ich podobe podpísalo aj to, že v našom meste fungovalo množstvo dôležitých hospodárskych podnikov. Jedným z takýchto podnikov bola aj Niklová huta Sereď, ktorá bola jediná svojho druhu na území Slovenska. Väčšina prvomájových osláv sa konala práve v jej réžii a je málo známym faktom, že vďaka nej sa sprievodov v meste zúčastňovalo aj množstvo návštev zo zahraničia. Sereď sa tak dostávala do povedomia ľudí aj v ďalekých krajinách. Samozrejme, išlo o štáty, ktoré boli pod kontrolou ZSSR.
V 70. rokoch minulého storočia ste tak mohli v seredských prvomájových sprievodoch vidieť veľké množstvo vietnamských a kubánskych učňov, ktorí získavali odbornú prax v NHS, ale aj družbu poľských pracovníčok v rámci riadenej pracovnej migrácie.
Neodmysliteľnou súčasťou prvomájových osláv boli okrem transparentov, alegorických vozov a zástav aj maličké podnikové odznaky. Tieto sa väčšinou nosili na označenie príslušnosti k jednotlivým podnikom, združeniam a spolkom. Pre ostatných boli pripravené odznaky vytvorené špeciálne pre oslavy 1. mája, ktoré bolo možné získať len v tento deň, a na rozdiel od tých podnikových neboli distribuované počas celého roka.
Podnikových odznakov vzniklo počas obdobia socializmu naozaj veľké množstvo a určite mnohí z vás majú niektoré odložené ešte stále doma na pamiatku. My sme pre vás vybrali zopár na ukážku, ktoré ste mohli vídať v našom meste. Nájdete medzi nimi odznaky zo spomínanej Niklovej huty, Kávovín, Cukrovaru alebo Revolučného odborového hnutia zo súkromnej zbierky regionálneho historika Patrika Eckerta.