10.08.2020, meniny má
reklama
7. októbra 2019

Zákaz fajčenia sa možno rozšíri aj na terasy podnikov. Kde všade si už Seredčania nezapália?

Zákaz fajčenia sa možno rozšíri aj na terasy podnikov. Kde všade si už Seredčania nezapália?
Zdroj: pexels.com
reklama

Jednu novelu zákona o ochrane nefajčiarov sme tu už mali. V roku 2010 bola zavedená povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v podnikoch a reštauráciách. Terasy podnikov boli doteraz miestami, kde ste si mohli pokojne zapáliť. Zdá sa, že od budúceho roka by malo byť všetko inak a fajčiari si budú musieť dávať väčší pozor na to, kde si zapália.

Novela zákona o ochrane nefajčiarov

Poslanci Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor (nezaradení) a Marek Krajčí (OĽaNO) predložili Národnej rade Slovenskej republiky novelu zákona o ochrane nefajčiarov. Podľa nej by sa mal zákaz fajčenia v interiéroch reštaurácií rozšíriť aj na terasy, na ktorých sa podávajú jedlá. Fajčenie na terasách je vraj zo zdravotného hľadiska pre stravujúcich sa návštevníkov veľmi škodlivé. Práve z toho dôvodu bol podaný návrh rozšíriť zákaz fajčenia aj na vonkajšie priestory zariadení spoločného stravovania. Poslanci, ktorí návrh podali, sa v jeho dôvodovej správe vyjadrili takto:

„Návštevníci zariadení spoločného stravovania, ktorí konzumujú pokrmy vo vonkajších priestoroch, ako sú napríklad terasy, altánky a akékoľvek vonkajšie sedenie, nie sú dostatočne chránení pred dymom z tabakových výrobkov iných zákazníkov sediacich v ich blízkosti.“  

zdroj: pixabay.com

Chrániť chcú hlavne rodiny s deťmi

Zákaz fajčenia už dnes platí na rôznych verejných priestoroch, ako sú napríklad zastávky alebo stanice. Podľa poslancov je dôležité obmedziť cigaretový dym na miestach, kde ľudia obedujú a večerajú, často aj s deťmi. Nový zákon by mal podľa nich okrem zdravia prispieť aj ku zlepšeniu medziľudských vzťahov.

„Mnohí sa iste stretávate s tým, že sa v príjemnom letnom alebo jesennom počasí vyberiete na obed či večeru, sedíte vonku na terase a od vedľajšieho stola na vás idú oblaky dymu z cigariet. Preto najmä v záujme ochrany rodín s deťmi, ale i ostatných nefajčiarov chceme, aby zákaz fajčenia platil aj vo vonkajších priestoroch reštaurácií a iných zariadení, kde sa podáva jedlo.“ FB Katarína Cséfalvayová

Nový zákon by mal teda podľa všetkého chrániť zákazníkov reštaurácií, predovšetkým deti, pred pasívnym fajčením. Pre fajčiarov to znamená, že zapáliť si budú môcť iba vo vyhradených priestoroch interiéru. Čo na to Seredčania? Budeme radi, ak nám do komentárov napíšete váš názor na tento nový zákaz fajčenia.

zdroj: pixabay.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, interez.sk, refresher.sk
Zdieľať na Facebooku