27.06.2022, meniny má
17. januára 2022

Zomrel Albert Kudela, ktorý bol čestným občanom Serede. Celý život zasvätil športu a zaslúžil sa o rozvoj seredského basketbalu

Zomrel Albert Kudela, ktorý bol čestným občanom Serede. Celý život zasvätil športu a zaslúžil sa o rozvoj seredského basketbalu
Zdroj: lokosered.sk/seredskenovinky.sk
reklama

Od včerajšieho večera koluje Facebookom smutná správa, ktorá zasiahla nejednu športovú dušu v našom meste. Basketbalisti zo Serede s hlbokým zármutkom oznámili, že dňa 16. januára 2022 nás vo veku 82 rokov opustil dlhoročný športový nadšenec Albert Kudela. Pán Kudela bol zároveň aj čestným občanom Serede.

Bol všestranným športovcom, ktorý svoju športovú činnosť začal ako futbalista a basketbalista zároveň. Futbal hral za Sereď už ako žiak, neskôr ako dorastenec a následne aj za mužstvo dospelých. Pod deravými košmi hájil farby mesta Sereď počas rozbehu basketbalu v Seredi.

Uprednostnil basketbal pred futbalom

Po návrate z vojny v roku 1965 sa definitívne rozhodol pre svoje ďalšie pôsobenie v Seredi. Najmä z rodinných dôvodov vtedy uprednostnil basketbal pred futbalom. Pôsobil už len ako tréner. Začínal s mladšími dorastencami a v ďalšom roku už so staršími dorastencami, s ktorými postúpil do dorasteneckej ligy.

Po rozhodnutí vedenia, že sa bude pokračovať v basketbale len v ženskej zložke, sa stal pán Albert Kudela trénerom družstva žien.

reklama

Profesionálny tréner na ZŠ Komenského

Po piatich rokoch trénovania žien sa stal profesionálnym basketbalovým trénerom na ZŠ J. A. Komenského. V tejto funkcii pôsobil 22 rokov až do roku 1996. Za ten čas vychoval mnoho kvalitných hráčok. V tých časoch sa hrávali majstrovstvá Slovenska len v kategórii žiačok. So svojimi basketbalovými družstvami sa umiestnil aj so žiakmi 3-krát na 2. mieste a 2-krát na mieste treťom.

V rámci súťaží škôl postúpil so svojimi zverencami mnohokrát na majstrovstvá Slovenska. Aj z toho bolo cítiť, že túto prácu miluje. Deťom sa venoval naplno. Raz sa stali majstrami a jedenkrát obsadili 2. miesto na Slovensku. Zúčastnili sa aj Pionierskej olympiády v Prešove, kde spomedzi 6 najlepších družstiev z Československa obsadili vynikajúce 2. miesto.

Profesionálny krajský tréner

V roku 1999 vykonával pán Albert Kudela funkciu ceneného profesionálneho krajského trénera, pričom na tejto pozícii zostal iba do roku 2000, kedy odišiel do dôchodku. No ani ako dôchodca nezaháľal. Ako funkcionár klubu zastával totiž rôzne funkcie už od svojich devätnástich rokov.

V basketbalovom oddiele TJ Slavoj bol dlhoročným a váženým členom, pričom bol na istý čas aj jeho predsedom. Od roku 1974 bol dokonca členom Výkonného výboru Krajského basketbalového zväzu a hracej komisie. V Krajskom basketbalovom zväze bol tiež predsedom.

Pôsobil aj v dôchodku

Vo výbore TJ Slavoj a neskôr v TJ Lokomotíve vykonával funkciu od roku 1966. Neskôr bol aj tajomníkom klubu. V TJ pôsobil aj počas dôchodku až do februára 2010. Následnej sa opäť v roku 2013 vrátil k funkcionárskej práci už v AŠK Lokomotíva Sereď ako zástupca ZRTV.

V roku 2016 bolo pánovi Albertovi udelené čestné občianstvo mesta Sereď. Za svoje pôsobenie v oblasti športu a jeho rozvoj v našom meste si to naozaj zaslúžil.

Pre Seredské novinky sa vtedy vyjadril: „Viac ako 40 rokov som trénoval, tak je to snáď ocenenie tej práce, či už víkendov, ktoré som strávil na športoviskách, kedy som nikdy nebol doma so svojou rodinou, ale venoval som sa iným deťom. Mal som však šťastie, že manželka mi to tolerovala a naše deti veľmi dobre vychovala. Ocenenie si, samozrejme, veľmi vážim.“

Nielen BK Lokomotíva, ale aj Seredčania ďakujú za jeho neúnavnú a dobre odvedenú 50-ročnú prácu s deťmi a športovcami, ako aj za šírenie dobrého mena mesta Sereď nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Posledná rozlúčka so zosnulým bude vo štvrtok 20.1.2022 o 11.00 hod na mestskom cintoríne v Seredi.

Pán Kudela – jediný v spodnom rade. Zdroj: seredskenovinky.sk

Odpočívajte v pokoji!

Zdroje: lokosered.sk
Zdieľať na Facebooku