Ak sa vás niekto opýta, ako spomínate na svoje detstvo, trúfneme si povedať, že sa vám na tvári vyčarí hlboký úsmev a v mysli sa vám vynoria hračky, na ktoré nikdy nezabudnete. Detský svet k šťastiu nepotreboval dlhé sedenia za počítačom. Dni sme trávili vonku s ostatnými a doma sme svoju fantáziu vkladali do našich obľúbených hračiek. Možno sa vo vašich domovoch ešte nejaké nájdu, no dnes si spolu s nami môžete na ne nostalgicky zaspomínať. Prinášame vám preto výber najlegendárnejších hračiek, z ktorých ste určite niektoré vlastnili aj vy.
Spomínate si na magickú kresliacu tabuľku Grafo? Možno si dodnes lámete hlavu, na akom princípe táto hračka funguje. Tajomstvo spočíva v tom, že povrch tejto tabule je pokrytý vrstvou hliníkového prášku, ktorý sa pohybom hrotu zoškriabe, čím za sebou na svetlej obrazovke zanechá tmavú čiaru.
Céčka rozpútali šialenstvo v období 80. a začiatkom 90. rokov minulého storočia. Vedeli ste, že sa pôvodne vyrábali ako súčasť závesov do okien a dverí? No uplatnili sa aj ako zberateľský kúsok, módny doplnok či na hranie hier.
Toto plyšové zvieratko s gumenou tváričkou cmúľajúce palec si získalo srdcia všetkých detí v 80. rokoch. Najprv boli dostupné iba v Tuzexe, neskôr ich už bolo možné kúpiť aj v bežných obchodoch.
Ak by ste sa opýtali dieťaťa 90. rokov, po čom vtedy túžilo, nejednou odpoveďou by bolo Tamagoči. V ňom sa nachádzalo digitálne zvieratko, o ktoré sa bolo treba starať. Zmyslom nášho života bolo, aby naše zvieratko nezomrelo. Napokon, priznajte sa, koľkokrát ste otravovali mamu, aby sa postarala o vašu virtuálnu korytnačku, kým ste boli v škole?
Veľkej obľube sa tešili Pogy. Svoje meno dostali podľa ovocného džúsu Pog, pretože jeho viečka sa pôvodne používali k hre. Hoci Pogy vznikli začiatkom 30. rokov na Havajských ostrovoch, spopularizované boli americkou firmou, ktorá ich uviedla na trh začiatkom 90. rokov.
Kto pozná túto hračku, vie, čo je to trpezlivosť, maximálna sústredenosť a poriadne nervy. Najnepríjemnejšia situácia bola, ak sa nám koliesko zaseklo alebo nás tesne pred cieľom niekto drgol.
Jedinečná a nezabudnuteľná polytechnická stavebnica. Základ tvorili modré dieliky, ktoré sa dali pospájať s bielymi kockami. Fantázii sa medze nekladú, a tak vznikali rôzne pokusy o vozidlá či postavy. V tých časoch nechýbala v domácnostiach ani v školách či materských škôlkach.
Táto legendárna hra bola populárna na prelome 80. a 90 rokov. Zahrať sa v nej dalo niekoľko hier s rôznymi stupňami obtiažnosti. Spomedzi nich bola najobľúbenejšia hra Tetris. Ten, kto ju mal na toalete, vedel, že tak skoro neodíde.
Dnešná moderná rozprávka Trollovia bola inšpirovaná práve týmito legendárnymi postavičkami. Svojím nevšedným vzhľadom očarili ľudí natoľko, že potreba vlastniť aspoň jedného bola stále silnejšia.
Legendárny československý nákladný automobil Tatra 148 bol snom nielen každého chlapca, ale aj dievčaťa. Dokonca si ju obľúbili všetky generácie. Kto ju mal, vozil nielen piesok, ale aj celú Sereď.
Ak ste túto hru mali doma, patrili ste medzi šťastné deti. V materských školách či v školských družinách vznikal kvôli veľkému záujmu o ňu aj menší súboj. Horšie to už bolo iba s hľadaním loptičky. Jej „bratom“ bol hokej v modrobielom prevedení.
Kto by to povedal, že roztočením tejto hračky vzniklo toľko radosti a nadšenia. Cieľom hry bolo roztočiť vĺčik tak, aby vydržal čo najdlhšie. V histórii má hlboké korene, nakoľko pôvodný vĺčik bol vyrobený ešte z dreva.
Hračkou Klik-klak sme si trénovali naše ručné zručnosti a vizuálnu koordináciu. Ten, kto ju nemal, nevie, aká bolesť bola dostať s guličkami po prstoch.
Aj pohľad na tieto guľôčky mnohým pripomenie hru, ku ktorej stačila jamka a o zábavu bolo postarané. Kedysi si tieto guľôčky vyrábali deti samé z hliny, neskôr boli preferované sklenené, s ktorými sa potom hralo oveľa ľahšie.
Na záver jediný telefón, ktorý sme vtedy vlastnili. Aj napriek tomu nám nič nechýbalo a o nič sme neprišli.