25.04.2024, meniny má
23. septembra 2020

23. september je čiernym dňom v seredskej histórii. Kvôli tomuto mužovi prišlo v mukách o život niekoľko ľudí

23. september je čiernym dňom v seredskej histórii. Kvôli tomuto mužovi prišlo v mukách o život niekoľko ľudí
Zdroj: Wikipedia.sk/Martin Korčok
reklama

23. september 1944 sa zapísal do dejín Serede čierným písmom. V pracovnom tábore sa v túto osudnú noc odohrala sadistická zábava esesáckych vojakov, ktorým velil vrah František Knollmayer. Za text a pripomienku ďakujeme pánovi Martinovi Korčokovi, ktorý o tomto smutnom dátume informoval na svojom Facebooku.

Sadista zástupcom veliteľa

František Knollmayer, rodák z Bratislavy, sa v roku 1944 stal zástupcom veliteľa v pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi. Vtedy mal ešte len 23 rokov, no už v tomto mladom veku preukazoval sadistické sklony, ktoré v našom meste ukázal v plnej miere.

Krátko po príchode do tábora zavraždil troch ľudí zastrelením. Medzi jeho obeťami boli páni Grossman z Nižného Hrabovca, Kohn z Nitry a rabín Ungar z Piešťan. Rabín Ungar bol autorom viacerých odborných kníh a na jeho počesť pomenovali po vojne náboženskú školu v Spojených štátoch amerických.

Okrem vrážd organizoval v tábore sadistické orgie, počas ktorých spolu s ďalšími esesákmi znásilňoval mladé židovské dievčatá. Taktiež nechával ženy s bujnejším poprsím pracovať nahé alebo zametať hobliny v stolárskej dielni vlastnými prsami. V septembri 1944 sa to dialo denne.

reklama

Najhoršia noc – 23. september 1944

Za najhoršiu noc v tábore označili svedkovia 23. september 1944. Na rozkaz museli nastúpiť všetci zaistenci tábora vrátane chorých a detí. Ako vyzerá miesto nástupu dnes, vidíte na fotografii nižšie.

Na dvore bola tma, iba na stožiari svietilo slabé svetlo. Tam stáli „čestní hostia – esesácki dôstojníci“. Pri praskote korbáčov vydali rozkaz na poklus, ktorý trval hodiny. Kto spadol na zem od vyčerpania, toho nemilosrdne bili príslušníci SS palicami a bičmi. Po polnoci začala streľba. Týranie a vraždenie trvalo do tretej hodiny rannej nasledujúceho dňa.

Bilanciou tejto vražednej noci bolo niekoľko mŕtvych a približne tristo zranených. Ráno naložili a odviezli nevládne telá. Bolo ich najmenej pätnásť. Podľa očitých svedkov niektoré z nich pri nakladaní ešte javili známky života. Táto noc dostala prívlastok “Bartolomejská”.

Zdroj: Martin Korčok

Rozsudok smrti pre sadistu zo seredského tábora

Krátko po tejto udalosti sa Knollmayer pokúsil vyvraždiť približne sto práceneschopných ľudí. Vyviedol ich na lúku pri tábore, kde kázal sprievodcom kopať hrob. K hromadnému masakru však nakoniec nedošlo, pretože veliteľ Häckl nariadil v poslednej chvíli návrat do tábora.

Všetko vyššie písané stihol Knollmayer spáchať v krátkom časovom rozpätí od 10. do 28. septembra 1944, kedy v tábore pôsobil. Po vojne bol zaistený a postavený pred súd.

Žalobca Dr. Beznák žiadal trest smrti, kým obhajca Dr. Šimkovič najvyšší trest na strate slobody. Obžalovaný prejavil želanie, aby mu bol ponechaný život, aby takto aspoň čiastočne mohol napraviť svoje hriechy. Vraždami vraj chcel dokázať Nemcom svoju spoľahlivosť. Súd po krátkej porade vyniesol rozsudok „trest smrti povrazom.“

Náhrobné kamene

Fotografia nižšie zachytáva náhrobné kamene, ktoré patria mŕtvym zo seredského tábora. Všetky mali rovnaký tvar s plechovou tabuľou. Tá časom zhrdzavela a často odpadla.

Pri týchto náhrobkoch vieme, že počas holokaustu vyvraždili celé rodiny. Pretože, ak niekto z rodiny prežil, po návrate nechal vztýčiť nový náhrobný kameň, väčšinou aj s menami všetkých zavraždených členov rodiny, keďže tí vlastné hroby nemajú.

Zdroj: Martin Korčok

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB Martin Korcok
Zdieľať na Facebooku