24.06.2024, meniny má

5 vecí, ktoré musíte zažiť na výlete do dedinky Oponice

13. augusta 2018
ZDROJ: SEREDSITY.SK
13. augusta 2018

5 vecí, ktoré musíte zažiť na výlete do dedinky Oponice

5 vecí, ktoré musíte zažiť na výlete do dedinky Oponice
ZDROJ: SEREDSITY.SK
reklama

Leto je už v druhej polovici, dovolenková sezóna vrcholí a víkendové výlety sú v plnom prúde. Aj v okolí nášho mesta a regiónu sú zaujímavé miesta, ktoré sa určite oplatí vo voľnom čase vidieť a práve na jedno z nich sa zameriame v tomto článku. Nenápadná dedinka s názvom Oponice. Prístupný výlet, ktorý máte za rohom a autom ste tam za 45 minút. Dobré riešenie najmä pre ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť v prírode, ale vyhľadávajú niečo pekné, nenáročné a blízko v okolí. Oponice sa nachádzajú v Nitrianskom kraji v okrese Topoľčany a ide o obec, ktorá má niečo cez 800 obyvateľov. Nad pokojnou dedinkou sa tiahne vrch Veľký Tribeč a vyniká Oponický hrad.

Záber na zrúcaninu Oponického hradu z vtáčej perspektívy

Najrýchlejšia cesta zo Serede do Oponíc trvá 40 minút a má cca 55 kilometrov. Na výber máte tri rôzne trasy. Ak máte čas navyše, odporúčame ísť tou najdlhšou. Pôjdete cez cesty obkolesené hustými lesmi a uvidíte dedinky, ktoré ste predtým možno ani nepoznali. Ak chcete šetriť čas, tak samorejme pokojne zvoľte diaľnicu. Auto môžete parkovať priamo pri kaštieli, o ktorom sa dočítate nižšie. Ak nechcete mať starosti s autom, môžete ísť autobusom do Nitry, následne odtiaľ priamo do Oponíc a budete tam za 35 minút. 

Rôzne alternatívy a odporúčania na trasu Sereď-Oponice

reklama

5 vecí, ktoré v Oponiciach musíte zažiť

1. Príjemná prechádzka lesom smerom na Oponický hrad

Ak sa nachádzame pri kaštieli, vydáme sa po zelenej turistickej značke smerom k Oponickému hradu. Ide o nenáročný terén, príjemnú prechádzku lúkami a lesom. Výlet je vhodný pre rodiny s deťmi, seniorov aj mladých ľudí. Pozvoľným tempom ste za 45-60 minút hore. Pod hradom sa nachádza krásny dubový lesík, v ktorom sa oplatí chvíľu stráviť čas.

Prechádzka lesom smerom na Oponický hrad

2. Oponický hrad, opekanie s výhľadom na krajinu

Oponický hrad z 13. storočia bol v minulosti strážnym hradom na ochranu Nitry a regiónu pred Tatármi. Nakoniec ho však dobili husitské vojská. Výhodou je, že o okolie hradu sa dnes stará skupina aktívnych dobrovoľníkov. Opravy a rekonštrukcie niektorých časti prebiehajú vďaka nim. Vidieť, že zveľaďujú okolie hradu. Hneď pri hrade je ohnisko s posedením a krásnym panoramatickým výhľadom na Oponice a krajinu navôkol. Je skvelé, že v okolí hradu sa dá opekať a mnohí návštevníci to využívajú a trávia tam spoločný čas. Zoberte si so sebou priateľov, jedlo a skvelý letný večer je na svete. Drevo, palice a základné potreby sú zabezpečené na mieste a chválime aj dostupnosť odpadkových košov.

Oponický hrad a nad ním výrazné slnečné lúče

3. Kaštieľ Oponice a anglický park v areáli

 Z renesančného kaštieľa rodu Apponyiovcov je dnes luxusný hotel so slávnou barokovou knižnicou. Ak si chcete prezrieť kaštieľ zvnútra, môžete využiť pravidelný náučný sprievod so zamestnancom hotela. Ak plánujete vyskúšať hotelovú gastronómiu, reštaurácia s názvom Songe je v kaštieli k dispozicii. Songe znamená po francúzsky v preklade Sen.

Hovorí sa, že v časoch, keď kaštieľ vlastnila Žofia Apponyi, z Oponíc sa stalo intelektuálne a kultúrne centrum, kde sa schádzali najmä spisovatelia, malari, básnici a významné osobnosti.

Jej vnuk Henrich, údajne veľký bohém, priviedol do kaštieľa ľudí ako členov prezidentskej dynastie Roosveltovcov alebo Thomasa Cardeza – jedeného z najbohatších pasažierov Titanicu.

Krásny anglický park v okolí kaštieľa je ideálne miesto na pokojnú prechádzku, park je prístupný verejnosti a určite si ho aspoň raz prejdite. V areáli sa nachádzajú tenisové kurty, ale hotel ponúka aj ďalšie športové využitie ako plavecký bazén, wellness a sauny. 

Záber na zrekonštruovaný Château Appony

4. Unikátna historická bibliotéka rodu Apponyiovcov

Ak sme vás na návštevu kaštieľa doteraz nenahovorili, teraz čítajte ďalej. V spomínanom kaštieli je slávna knižnica rodu Apponyiovcov, ktorá obsahuje tisíce titulov a zväzkov. Táto knižnica je ako z rozprávky a dýcha jedinečnou atmosférou. Predstavte si, že v nej nájdete dielo Sokrata z roku 1508. Jedna z najvzácnejších kníh. Bibliotéka je otvorená celoročne. Deti, študenti, seniori majú vstup s prehliadkou knižnice a odborným výkladom za 3 €, dospelí za 6 €.

Slávna knižnica rodu Apponyiovcov v Oponiciach. Zdroj: boomer.sk

5. Malý renesančný kaštieľ – Apponyiho poľovnícke múzeum

V tomto múzeu nájdete množstvo exponátov, ktoré súvisia s rodom Apponyiovcov. Obrazové zbierky, poľovnícke trofeje alebo aj trosky spadnutých lietadiel z 2. svetovej vojny. Hrobku rodu Apponyiovcov môžete zhliadnuť pod kostolom sv. Petra a Pavla, ktorý tiež môžete zaradiť medzi miesta, ktoré navštívite.

Apponyiho poľovnícke múzeum. Zdroj: Erik Adamčiak

Posledný tip na záver – zastavte sa na ceste späť pri krásnej dominante

Ak sa z Oponíc nebudete musieť ponáhlať, zastavte sa na ceste medzi Nitrou a Topoľčanmi. Kostolík v Dražovciach je krásne miesto s jedinečným výhľadom na Nitru, okolité polia a prírodu. Zaraďuje sa medzi najstaršie románske kostoly na Slovensku a je obľúbeným víkendovým miestom návštevníkov zo širokého okolia. Možno ho spoznávate aj vy z rôznych umeleckých a svadobných fotiek – kostolíktotiž  učaroval už mnohým mladomanželom.

Cyklista pri západe slnka, Kostolík v Dražovciach.

Cyklista pri západe slnka, Kostolík v Dražovciach.

Kostolík v Dražovciach.

Zdroje: chateauappony.sk
oponice.sk
snk.sk
apponyihomuzeum.webnode.sk
Zdieľať na Facebooku