Dňa 8. mája si Slovensko každoročne pripomína Deň víťazstva nad fašizmom – historický míľnik, ktorý ukončil jedno z najtemnejších období moderných dejín. Aj po 80 rokoch zostáva spomienka na druhú svetovú vojnu varovným mementom o tom, kam až môže viesť nenávisť, fanatizmus a strata ľudskosti.
Pietne zhromaždenia v mestách a obciach po celom Slovensku dávajú priestor nielen na úctu padlým, ale aj na pripomenutie hodnôt, ktoré si v mieri často prestávame vážiť. Ako spomienková udalosť v našom meste prebiehala,, zhrnula Iveta Tóthová pre seredskenovinky.sk.
Dňa 8. mája sa pri Pamätníku oslobodenia v Seredi konala spomienková udalosť pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Spomienku na padlých prišli vzdať primátor mesta Ondrej Kurbel, zástupcovia mestského úradu a poslaneckého zboru, príslušníci Ženijného pluku v Seredi, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Zväzu vojakov SR klub Sereď, UN Veteran Slovakia, Mestskej polície Sereď, Okresného úradu Galanta, Denného centra pre seniorov v Seredi, TJ Rozkvet a ďalší hostia.
8. máj 1945 znamenal definitívny koniec vojnového utrpenia v Európe. Tento deň je spomienkou na milióny obetí, rozsiahle škody a hlboké rany na duši jednotlivcov i národov. Po kladení vencov nasledovala spomienková časť podujatia s príhovormi. V úvode programu primátor Ondrej Kurbel vyjadril úctu všetkým, ktorí bojovali za slobodu: „Zišli sme sa tu s úctou a pietou, aby sme si pripomenuli jeden z najvýznamnejších dní v histórii Slovenska. Rok 1945 ostane navždy hlboko zakotvený v pamäti ľudstva. Sú to spomienky na hrôzy vojny, ale aj na odvahu a obetu vojakov, ktorí bojovali za našu slobodu. Spomíname aj na odvahu vzácnych ľudí, ktorí podali pomocnú ruku utečencom, prijali ich pod svoju strechu, prenasledovaných a hladných nasýtili.“
Zároveň upozornil na to, že následky vojny neboli len materiálne, ale aj psychické – strata blízkych, strata domova, život poznačený utrpením a bez dôstojnosti. Za každým menom na pamätníkoch sa skrýva jedinečný ľudský príbeh a bolesť pozostalých, ktorá pretrváva.
Zdroj: seredskenovinky.sk
Predseda Oblastného výboru SZPB v Galante, Jozef Janský v príhovore pripomenul priebeh oslobodzovania Západného Slovenska a vyzdvihol odvahu osloboditeľov. Následne Monika Plavocká obohatila program prednesom pôsobivej básne, ktorá podčiarkla pietny charakter stretnutia.
V závere stretnutia odovzdal Ján Janský v mene Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov mestu Sereď pamätnú Medailu 2. stupňa. Ocenenie pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad fašizmom si prevzal primátor Ondrej Kurbel, ktorý vyjadril vďaku všetkým, ktorí prispievajú k zachovávaniu historickej pravdy. Mimo iného povedal: „Ocenenie je kolektívne a patrí aj všetkým Vám, ktorí sa pravidelne zúčastňujete aktov kladenia vencov. Vďaka Vašej prítomnosti je zrejmé, že hrdinovia, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu, zostávajú v našej pamäti.“
Dodal, že z minulosti je potrebné čerpať poučenie, do budúcnosti si zobrať to dobré a vytrvalo si pripomínať, že mier a ľudská dôstojnosť musia zostať našimi trvalými hodnotami. Na samý záver podujatia primátor vyjadril poďakovanie všetkým zúčastneným za to, že si našli čas na tiché zastavenie a uctenie si tých, ktorí zaplatili za mier najvyššiu cenu.
Zdroj: seredskenovinky.sk
Zdroj: seredskenovinky.sk
Zdroj: seredskenovinky.sk
Zdroj: seredskenovinky.sk
Zdroj: seredskenovinky.sk
Zdroj: seredskenovinky.sk