23.01.2025, meniny má
1. júna 2020

Budí Seredčanov v lete spev vtákov? Vieme, prečo a v akom poradí spievajú jednotlivé druhy

Budí Seredčanov v lete spev vtákov? Vieme, prečo a v akom poradí spievajú jednotlivé druhy
Autor: Matúš Habán
reklama

S príchodom jari a leta sa prebúdza k životu celá príroda aj so svojimi živočíšnymi obyvateľmi. Asi najevidentnejšie nám príchod teplého počasia dávajú najavo vtáky. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo vlastne vtáky spievajú? Pokiaľ ste si však mysleli, že ide iba o náhodný zhluk rôznych zvukov, musíme vás vyviesť z omylu. Vtáky totiž spievajú každý deň v presnom časovom poradí.

A ak sa náhodou pýtate, odkiaľ máme profesionálne a detailné fotografie rôznych vtáčích druhov, ich autorom je talentovaný fotograf Matúš Hában z neďalekých Šúroviec. Pre viac podobných fotografií,nielen vtákov, môžete navštíviť jeho instagramový profil.

Prečo vtáky spievajú?

Mnohí z nás sa s príchodom jari stále častejšie budia na štebot vtákov. Dôvodom je fakt, že jar je obdobím rozmnožovania. Zvyčajne spievajú samčeky, aby si vymedzili svoje územie a privábili samičky. Na svete existuje viac ako 11 000 druhov vtákov a všetky začínajú spievať práve ráno. Väčšinou sa to deje okolo štvrtej hodiny rannej.

To, že vtáky spievajú práve ráno, má však svoj dôvod. Vedci sa v súčasnosti zaoberajú dvoma teóriami. Podľa biológov spievajú preto, že sa už usídlili na svojom území a dávajú ostatným vtákom najavo svoju polohu. Niektorí ornitológovia sa však domnievajú, že vtáky spievajú ráno najmä preto, že vtedy sa zvuk šíri lepšie a ďalej. V skorých ranných hodinách totiž stíchnu aj najrušnejšie mestá.

reklama

Rybárik riečny. Autor: Matúš Habán

Slávik. Autor: Matúš Habán

Včeliarik zlatý. Autor: Matúš Habán

Každé ráno spievajú v presnom poradí

Vtáky však nezačnú spievať všetky naraz, ale jednotlivé druhy sa pridávajú postupne. Ako prvé vždy začínajú spievať žltochvosty, lastovičky a drozdy. Tieto spevavce, ktoré začínajú ráno ako prvé, zároveň spievajú aj najdlhšie do noci.

Každý vtáčí druh sa od iných odlišuje špecifickými znakmi spevu, medzi ktoré patria hlasitosť, výdrž i variácie spevu. V identifikácii jednotlivých druhov podľa času spevu by vám mohli pomôcť aj tieto vtáčie hodiny.

Napríklad drozd spieva melodicky, čisto a viackrát opakuje strofy. Spev škorca obyčajného je zmes melodických popevkov a škrípavých zvukov. Spev kolibiarika spevavého začína ticho, zosilnie a klesajúc vo výške tónu pomaly utícha. Sýkorka belolíca má veľmi rozmanité hlasové prejavy a je pomerne dobrý imitátor hlasov iných druhov.

Budí vtáčí spev skoro ráno aj vás? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o to, ktoré vtáčiky obývajú vaše záhrady, prípadne krmítka na balkónoch. Ak sa vám podarili nejaké pekné fotky, môžete ich zverejniť v komentároch pod príspevkom.

zdroj: plus.sme.sk

Drozd plavý. Autor: Matúš Habán

Škorec obyčajný. Autor: Matúš Habán

Kolibiarik čipčavý. Autor: Matúš Habán

Sýkorka belasá. Autor: Matúš Habán

Sýkorka belolíca. Autor: Matúš Habán

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, plus.sme.sk, topky.sk
Zdieľať na Facebooku