Vedeli ste o tom, že názov jedného z „veľkonočných“ dní vznikol tak trochu omylom? Čo nesmie chýbať na veľkonočnom stole? Prečo sa vlastne na Veľkonočný pondelok zvyknú oblievať a šibať mladé dievčatá?
Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, kedy kresťania oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Pre ostatných je najmä príležitosťou na oddych a rodinné stretnutia. V duchu tohto sviatku si príbytky zdobíme bahniatkami, kraslicami, pečieme tradičné pokrmy, máme zaužívané zvyky a tradície, no možno sme si nikdy neuvedomili, prečo to tak vlastne je.
Každý zvyk či predmet v sebe ukrýva určitý symbol, ktorý má svoje korene v dávnej minulosti. Spolu s nami sa môžete otestovať v našom novom veľkonočnom kvíze a možno sa naučíte aj niečo nové. Ak sa vám kvíz bude páčiť a chceli by ste ďalší, dajte nám do komentára pokojne vedieť, o čom by mohol byť.
Korbáč je upletený zo zväzku mäkkých vŕbových prútikov. Symbolizuje zdravie, plodnosť, šťastie a odohnanie zlých duchov. Dievčatá ho na Veľkonočný pondelok zdobia stužkami.
Palmové listy, ktorými ľudia vítali Ježiša Krista pri vstupe do Jeruzalema, boli symbolom Kristovho víťazstva nad hriechom a smrťou. U nás ich nahradili bahniatka, rozkvitnuté ratolesti vŕby či rakyty, ktoré tiež signalizujú prebúdzajúci sa život na začiatku jari.
Veľká noc sa oslavuje v nedeľu, ktorá nasleduje po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Ak spln pripadá na nedeľu, Veľká noc bude až nasledujúcu nedeľu. Dátum Veľkej noci sa teda môže v jednotlivých rokoch líšiť o viac ako jeden mesiac.
Pôstné obdobie trvá 40 dní. Začína sa Popolcovou stredou a končí sa Veľkým piatkom.
Oblievanie mladých dievčat vodou im má zaručiť plodnosť, krásu a zdravie po celý rok. Zvyk sa traduje hlavne na východnom Slovensku, zatiaľ čo inde sa preferuje šibačka.
V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo podľa kresťanskej viery je on ako baránok obetovaný za spásu sveta. Avšak symbol baránka sa nachádzal už v predkresťanských tradíciách.
Názov Zelený štvrtok vznikol prešmyčkou nemeckého názvu Greindonnerstag (plačlivý štvrtok) na Gründonnerstag (Zelený štvrtok), pretože niekedy sa v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal do spoločenstva veriacich.
Veľkonočná vigília je v liturgickom kalendári noc medzi Bielou sobotou a nedeľou Zmŕtvychvstania Pána, teda noc, kedy vstal Ježiš Kristus z mŕtvych.
Mazanec, paska a judášky sú tradičné druhy pečiva z kysnutého cesta, ktoré sa podávajú k šunke, klobáske a podobne.
Paschu ako sviatok Vzkriesenia Ježiša Krista slávia gréckokatolíci a pravoslávni veriaci. Týmto slovom sa pomenúva aj tradičný koláč. Pesach je židovský pútnický sviatok, pripomienka exodu Židov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša.