16.04.2024, meniny má
1. apríla 2024

Čo všetko Seredčania (ne)vedia o Veľkej noci? Otestujte svoje znalosti o „šibačke“

Čo všetko Seredčania (ne)vedia o Veľkej noci? Otestujte svoje znalosti o „šibačke“
Zdroj: zilina.sk
reklama

Vedeli ste o tom, že názov jedného z „veľkonočných“ dní vznikol tak trochu omylom? Čo nesmie chýbať na veľkonočnom stole? Prečo sa vlastne na Veľkonočný pondelok zvyknú oblievať a šibať mladé dievčatá?

Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, kedy kresťania oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Pre ostatných je najmä príležitosťou na oddych a rodinné stretnutia. V duchu tohto sviatku si príbytky zdobíme bahniatkami, kraslicami, pečieme tradičné pokrmy, máme zaužívané zvyky a tradície, no možno sme si nikdy neuvedomili, prečo to tak vlastne je.

Každý zvyk či predmet v sebe ukrýva určitý symbol, ktorý má svoje korene v dávnej minulosti. Spolu s nami sa môžete otestovať v našom novom veľkonočnom kvíze a možno sa naučíte aj niečo nové. Ak sa vám kvíz bude páčiť a chceli by ste ďalší, dajte nám do komentára pokojne vedieť, o čom by mohol byť.

Existuje mnoho techník zdobenia. Viete, ktorá je u nás najstaršia a najrozšírenejšia?

Batikovanie pozostáva z nanesenia vosku na vajíčko, ktoré sa potom ponorí do farby. Po vybratí sa vosk teplom odstráni a miesta, ktoré boli pokryté voskom, zostanú nezafarbené a vytvoria vzor.

reklama

K výbave šibačov patrí aj korbáč. Viete, z akého prútia sa vyrába?

Korbáč je upletený zo zväzku mäkkých vŕbových prútikov. Symbolizuje zdravie, plodnosť, šťastie a odohnanie zlých duchov. Dievčatá ho na Veľkonočný pondelok zdobia stužkami.

Bahniatka, ktoré sa počas Kvetnej nedele posväcujú v kostoloch, sú symbolom života. Aké listy boli pôvodne týmto symbolom?

Palmové listy, ktorými ľudia vítali Ježiša Krista pri vstupe do Jeruzalema, boli symbolom Kristovho víťazstva nad hriechom a smrťou. U nás ich nahradili bahniatka, rozkvitnuté ratolesti vŕby či rakyty, ktoré tiež signalizujú prebúdzajúci sa život na začiatku jari.

Kresťanská Veľká noc vychádza každoročne na iný dátum. Podľa čoho sa určuje?

Veľká noc sa oslavuje v nedeľu, ktorá nasleduje po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Ak spln pripadá na nedeľu, Veľká noc bude až nasledujúcu nedeľu. Dátum Veľkej noci sa teda môže v jednotlivých rokoch líšiť o viac ako jeden mesiac.

Koľko dní trvá pôstne obdobie?

Pôstné obdobie trvá 40 dní. Začína sa Popolcovou stredou a končí sa Veľkým piatkom.

Veľkonočný pondelok je spätý aj s oblievačkou mladých dievčat, ktorá im má zaručiť...

Oblievanie mladých dievčat vodou im má zaručiť plodnosť, krásu a zdravie po celý rok. Zvyk sa traduje hlavne na východnom Slovensku, zatiaľ čo inde sa preferuje šibačka.

Prečo sa pečie veľkonočný baránok a čo vlastne symbolizuje?

V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo podľa kresťanskej viery je on ako baránok obetovaný za spásu sveta. Avšak symbol baránka sa nachádzal už v predkresťanských tradíciách.

Prívlastok ktorého „veľkonočného“ dňa vznikol údajne omylom?

Názov Zelený štvrtok vznikol prešmyčkou nemeckého názvu Greindonnerstag (plačlivý štvrtok) na Gründonnerstag (Zelený štvrtok), pretože niekedy sa v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal do spoločenstva veriacich.

Viete, čo sa nazýva Veľkonočná vigília?

Veľkonočná vigília je v liturgickom kalendári noc medzi Bielou sobotou a nedeľou Zmŕtvychvstania Pána, teda noc, kedy vstal Ježiš Kristus z mŕtvych.

Ktoré tradičné druhy pečiva sa zvyknú konzumovať vo veľkonočnom období?

Mazanec, paska a judášky sú tradičné druhy pečiva z kysnutého cesta, ktoré sa podávajú k šunke, klobáske a podobne.

Ktorá z možnosti je nesprávna? Pascha alebo Pesach je...

Paschu ako sviatok Vzkriesenia Ježiša Krista slávia gréckokatolíci a pravoslávni veriaci. Týmto slovom sa pomenúva aj tradičný koláč. Pesach je židovský pútnický sviatok, pripomienka exodu Židov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku