19.05.2024, meniny má
28. apríla 2024

ROZHOVOR: „Práca so zvieratkami je nádherné povolanie. Je to splnenie môjho sna,“ hovorí inšpiratívna Seredčanka Denisa Ulíková Daminová, odborníčka na zdravie zvierat

ROZHOVOR: „Práca so zvieratkami je nádherné povolanie. Je to splnenie môjho sna,“ hovorí inšpiratívna Seredčanka Denisa Ulíková Daminová, odborníčka na zdravie zvierat
Zdroj: Seredsity.sk

Denisa Ulíková Daminová odmalička milovala zvieratá a práca s nimi sa pre ňu stala splnením dlhodobého sna. Z jej úprimnej oddanosti pre zdravý, šťastný a naplňujúci život domácich miláčikov vznikla značka True Love Australian Labradoodles.

Svoju lásku k štvornohým spoločníkom zmenila na podnikateľský úspech, zameraný na poskytovanie komplexného poradenstva v oblasti kvalitnej výživy a starostlivosti, ktoré zohľadňuje individuálne potreby každého psíka a mačiek.

Avšak jej práca nekončí len pri zdravej výžive. Ide o spojenie lásky, trpezlivosti a starostlivosti, ktorú sa snaží poskytnúť každému štvornohému priateľovi. Jej firma, založená na etickom prístupe a vášni voči zvieratám, neustále hľadá najlepšie riešenia pre životnú pohodu zvierat.

Ak vás táto téma zaujala, určite odporúčame sledovať aktivity Denisy Ulíkovej Daminovej na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Veľa praktických informácií sa dozviete aj na webovej stránke značky True Love Australian Labradoodles.

reklama

V článku sa dočítate:

  • Ako správne zvolené krmivá vplývajú na celkové zdravie zvieratka?
  • Čo znamená byť etickou chovateľkou?
  • O certifikovanom partnerstve Denisy Ulíkovej Daminovej s nemeckou firmou Reico.
  • V čom je výnimočné plemeno austrálskych labradoodlov?
  • Ktoré najčastejšie chyby v stravovaní zvierat sa opakujú a ako im možno predísť?
  • Ako sa jej psík stal súčasťou nakrúcania reklamy s Petrou Polnišovou?
  • Ktoré špecifické faktory by mal zákazník zvážiť pri rozhodovaní sa pre plemeno labradoodla?
  • Prečo sa rozhodla založiť chovnú stanicu v Seredi?

Zdroj: Seredsity.sk

Ako ste sa dostali k tomuto krásnemu povolaniu a k práci so zvieratami? Aké sú Vaše hlavné hodnoty a ciele vo Vašom povolaní?

Zvieratá milujem odmalička a práca s nimi je pre mňa splnením môjho dávneho sna. Dostala som sa k nej úplnou náhodou, keď som pred pár rokmi hľadala vhodnú stravu pre svoje chovné fenky a ich šteniatka. A ako sa vraví: „Sme to, čo jeme“, tak to isté platí aj pre zvieratá. A našla som ju. Kvalitnú, vyváženú stravu plnú minerálov, vyrobenú z prírodných surovín z lokálnych nemeckých poľnohospodárstiev, navrhnutú presne tak, ako keby si pes alebo mačka sami ulovili korisť priamo v prírode.

A práve to je oblasť, na ktorú sa sústreďujem v rámci poradenstva. Správne nastavenie stravy je totiž kľúčové pre celkový vývoj zvieraťa a pomáha zmierniť, prípadne úplne odstrániť niektoré zdravotné problémy, ktorými zvieratá trpia práve v dôsledku nekvalitnej stravy. Zdravé kŕmenie vie nielen zvýšiť kvalitu života vašich miláčikov, ale ho aj v konečnom dôsledku predĺžiť. Verím, že môj etický prístup, ústretovosť a vášeň v tom, čo robím, vás presvedčia, aby ste spolu so mnou nahliadli do tejto problematiky. 

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Vo všeobecnosti ste najmä odborníčka, poradkyňa v oblasti stravy a starostlivosti o zdravie a celkovú pohodu psov a mačiek. Priblížili by ste nám toto poradenstvo?  

Zameriavam sa na poskytovanie komplexného poradenstva s prihliadnutím na individuálne potreby každého zvieraťa a zároveň sa venujem prevencii a liečbe zdravotných problémov práve nastavením správnej stravy. S klientom preberiem (osobne alebo telefonicky) všetky informácie týkajúce sa jeho psa alebo mačky (rasu, vek, pohlavie, veľkosť, čím boli doteraz kŕmené, prípadne zdravotné problémy, ak majú) a odporučím im vhodnú stravu zohľadňujúcu tieto faktory.

Snažím sa vytvoriť vzťah, založený na dôvere s majiteľmi a zabezpečiť, aby sa táto kvalitná strava dostala čo najskôr k ich miláčikom. 

Zdroj: Seredsity.sk

S čím všetkým viete ľuďom a ich zvieratám pomôcť? Radíte zákazníkom napríklad aj pri výbere vhodného plemena do domácnosti? 

Viem poradiť, ako a čím začať kŕmiť vaše šteniatko, ak potrebujete zmeniť krmivo, alebo váš psík či mačička majú problém s trávením, kvasinkami, nechutenstvom, obezitou, srsťou, pohybovým aparátom či imunitou… Tých problémov, kde sa dá pomôcť, alebo aspoň zmierniť príznaky, je naozaj veľa.

Už sme takto pomohli viacerým zvieratám, čo ma veľmi teší a stále viac a viac utvrdzuje v tom, že moja práca má obrovský zmysel, hlavne keď vidím výsledky a spokojných majiteľov. Áno, viem poradiť aj pri výbere vhodného plemena s ohľadom na potreby a preferencie majiteľa, ale túto problematiku radšej prenechávam na väčších odborníkov. 

Prečo ste sa rozhodli špecializovať práve na mačky a psíkov? Vždy ste boli milovníčkou zvierat? 

Áno, vždy. Doma sme mali odmalička všetky možné zvieratká od škrečkov, morských prasiatok, slimákov, anduliek, koriel až po veľkého krásneho leguána. Ale moje srdce patrilo aj tak najviac psíkom. Táto úžasná práca je vlastne mojím koníčkom, za čo som nesmierne vďačná. 

Potrebujete odborné poradenstvo alebo zdravé krmivá pre vašich psíkov a mačky? Máte záujem o krásnych austrálskych labradoodlov? Viac informácií nájdete na sociálnych sieťach značky True Love Australian Labradoodles Facebook, Instagram, ale aj na ich webovej stránke. Zavolať môžete na číslo 0907 540 350.

Zdroj: Seredsity.sk

Čo je najdôležitejšie pri výchove a správnej starostlivosti o zvieratá? 

Pri správnej starostlivosti o zvieratá je najdôležitejšia zodpovednosť a oddanosť. Výchova zvieraťa je o budovaní väzieb, založených na láske, porozumení a trpezlivosti.

Je veľmi dôležité mať so zvieratkom pevný vzťah, založený na dôvere a pozitívnom prístupe, venovať tomu čas a úsilie. Čo do svojho štvornohého miláčika vložíte, to sa vám skôr či neskôr mnohonásobne vráti. 

Zdroj: PATROON

 Svojim klientom pomáhate so správnym výberom krmiva pre ich zvieratá. Čo táto služba zahŕňa? Viete im rôzne špecializované krmivá aj dodať? 

Áno, poskytujem klientom poradenstvo pri výbere správneho krmiva. Vždy si vypočujem, čo má daný psík rád, aký druh mäsa preferuje, či je alergik alebo má nejaké zažívacie problémy – a až na základe viacerých informácií odporučím vhodnú stravu.

Krmivo nepredávam ani nedodávam, poskytujem len kompletnú poradenskú službu, pričom zdôrazňujem, že poradenstvo je na celý život psíka či mačičky. Celé poradenstvo je zadarmo. Klienta následne zaregistrujem v systéme firmy a pomôžem mu s vytvorením prvej objednávky. Potom stačí už len počkať zopár dní, kedy kuriér prinesie balík až priamo k vám domov. Jednoducho, pomôžem zabezpečiť, aby ich zvieratá mali zdravú vyváženú stravu čo najskôr doma. 

Zdroj: Seredsity.sk

Ako ovplyvňuje vhodne zvolená strava zdravie zvierat? 

Vhodne zvolená strava má kľúčový vplyv na zdravie zvierat. Poskytuje im potrebné živiny a minerály na podporu imunitného systému, silného kostrového systému a zdravej kože a srsti. Správna strava tiež napomáha predchádzať rôznym zdravotným problémom.

Je to základný pilier starostlivosti o zvieratá a môže významne ovplyvniť kvalitu ich života a dlhovekosť. Ale to som vlastne už spomínala. 

Ako sa zvýšené povedomie o zdravej výžive zvierat prejavuje vo Vašom poradenstve? 

Orientujem sa na kvalitu a výživovú hodnotu krmív, snažím sa klientom poskytovať všetky dostupné a pre nich zrozumiteľné informácie o produktoch a doplnkových produktoch. Ale najviac tomu porozumejú vtedy, keď im uvediem aj praktické príklady, ako a čím sme vlastne danému zvieratku pomohli.

Zdroj: Seredsity.sk

Nápomocné sú mi aj vlastné skúsenosti (napr. jednu zo svojich feniek sa mi podarilo vyliečiť z problémov s análnymi žľazami a oslabeným mikrobiómom, snažím sa u nich čo najviac minimalizovať chémiu prírodným odčervovaním cez bylinné produkty alebo používaním esenciálnych olejov proti kliešťom a iným insektom).

Keď klienti vidia pozitívne výsledky, je to pre nich povzbudzujúce a na základe týchto konkrétnych informácií sa vedia ľahšie rozhodnúť. Dostatok informácií ohľadom zdravého kŕmenia môžu klienti nájsť aj na mojej webovej stránke.

Potrebujete odborné poradenstvo alebo zdravé krmivá pre vašich psíkov a mačky? Máte záujem o krásnych austrálskych labradoodlov? Viac informácií nájdete na sociálnych sieťach značky True Love Australian Labradoodles Facebook, Instagram, ale aj na ich webovej stránke. Zavolať môžete na číslo 0907 540 350.

Zdroj: PATROON

Zdroj: PATROON

Vaše povolanie úzko súvisí s témou etického chovateľstva. Viete nám priblížiť, čo pre Vás znamená byť etickou chovateľkou? 

Byť etickou chovateľkou pre mňa znamená žiť a pracovať v súlade s hodnotami, ktoré považujem za dôležité – zodpovednosť vo všetkom, čo robím, dôraz na blaho a zdravie zvierat a úprimnosť voči zákazníkom.

Je to investícia do budúcnosti každého zvieraťa, aby mohlo žiť zdravý, šťastný a spokojný život. Pre mňa je to povinnosť, ktorú beriem veľmi vážne a je súčasťou mojej lásky k týmto úžasným tvorom. 

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Môžete nám povedať viac o Vašom certifikovanom partnerstve s Reico & Partner Vertriebs GmbH? V čom je táto spolupráca výnimočná? 

Byť partnerom nemeckej firmy Reico je pre mňa veľká pocta a zároveň záväzok. Ako partner mám prístup k detailným informáciám o ich špecializovaných krmivách a produktoch, mávame pravidelné školenia k jednotlivým produktom a taktiež online stretnutia, kde si prechádzame rôzne praktické príklady a vymieňame skúsenosti. Poskytuje nám to možnosť neustáleho vzdelávania sa a rastu v oblasti objektívneho poradenstva, s cieľom zamerať sa na potreby konkrétnych zvierat a ich majiteľov.

Firma je na trhu vyše 30 rokov, získala viaceré ocenenia, čo sa týka kvality ich produktov. Má rôznorodú škálu krmív, konzerv, salám a doplnkových bylinných produktov, na základe ktorých viem zostaviť vhodnú stravu pre akékoľvek plemeno, či už ide o malé šteniatka, psíkov v raste, dospelé, aktívne či chovné zvieratá, seniorov či problematických citlivých psíkov alebo mačičky. 

Zaujímavosťou a jedinečnosťou firmy Reico je ich minerálna rovnováha, ktorú nenájdete u žiadnej konkurencie, a okrem produktov pre zvieratá ponúka aj Vitálne systémy pre ľudí a rastliny.

Zdroj: Seredsity.sk

Aké sú Vaše hlavné odporúčania pre majiteľov psov a mačiek, ktorí sa snažia vytvoriť optimálne prostredie a životné podmienky pre svojich miláčikov? 

Zabezpečte im dostatok lásky, pohybu a kvalitného krmiva. Pravidelná veterinárna starostlivosť a tréning sú kľúčom k zdraviu a šťastiu vášho psíka alebo mačičky. 

Socializácia zvierat je samostatná kapitola. V akom veku s ňou treba začať a prečo je dôležitá? Čo by mal robiť zodpovedný chovateľ, ak chce, aby jeho šteniatko v budúcnosti netrpelo strachom? 

So socializáciou zvierat je najlepšie začať v období medzi 3 až 16 týždňami veku. Toto obdobie je kľúčové pre formovanie správania a sociálnej adaptácie zvieraťa. Zodpovedný chovateľ by mal zabezpečiť, aby šteniatko zažívalo rôzne situácie, ľudí a iné zvieratá pozitívnym spôsobom, čím sa minimalizuje riziko budúceho strachu a agresie. 

Zdroj: Seredsity.sk

Navštívili sme aj Vašu krásnu kanceláriu v záhrade. Na čo slúži tento priestor? 

Moja „Garden Office“ (ako ju nazývam ja) je miestom, kde môžem pracovať v obklopení prírody, prijímať záujemcov o psíkov a tiež klientov ohľadom poradenstva k zdravému kŕmeniu. Zároveň je to miesto, kde trénujem psíkov, alebo len tak sedím a relaxujem.

Je to môj osobný útulný priestor, kde sa vytvára magická spojitosť medzi mnou, zvieratami a mojimi inšpiratívnymi myšlienkami. 

Potrebujete odborné poradenstvo alebo zdravé krmivá pre vašich psíkov a mačky? Máte záujem o krásnych austrálskych labradoodlov? Viac informácií nájdete na sociálnych sieťach značky True Love Australian Labradoodles Facebook, Instagram, ale aj na ich webovej stránke. Zavolať môžete na číslo 0907 540 350.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Aké sú Vaše najbližšie plány, vízie a rozvíjanie kariéry v oblasti poradenstva? Môžete nám priblížiť, čo všetko plánujete do budúcnosti? 

Chcela by som sa neustále vzdelávať a pokračovať v odbornom rozvoji v oblasti poskytovania poradenstva zdravého kŕmenia a rozvíjať spoluprácu s veterinármi. Taktiež by som chcela posilňovať prítomnosť na sociálnych sieťach, aby som mohla oslovovať viac ľudí a pomáhať im s ich zvieratami.

V budúcnosti plánujem organizovanie workshopov, aby som priblížila správnu starostlivosť o zvieratá širšej verejnosti.

Čo je Svetová asociácia WALA a ako sa jej hodnoty prejavujú vo Vašej práci? Máte aj certifikát WALA Star Breeder. Priblížili by ste nám, čo znamená a prečo dodáva Vašej práci pridanú hodnotu? 

WALA alebo Worldwide Australian Labradoodle Association je združenie zamerané na podporu a štandardizáciu chovu a kvality austrálskych labradoodlov po celom svete. Jeho cieľom je zabezpečiť genetickú pestrosť, zdravie a temperament tejto plemennej skupiny, aby mala zabezpečenú najlepšiu možnú kvalitu života.

Certifikát WALA Star Breeder je známkou kvality chovu tohto úžasného plemena a získať ho môžete len po splnení veľmi prísnych kritérií. 

Zdroj: Seredsity.sk

Veľa ľudí nemusí poznať plemeno austrálsky labradoodle. Môžete nám ho, prosím, priblížiť? 

Australian Labradoodle (v slovenčine austrálsky labradoodle) je špeciálne plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v Austrálii koncom 80. rokov minulého storočia skrížením labradorského retrievera, pudla, írskeho vodného španiela a ďalších dvoch plemien za účelom vytvoriť asistenčného psa s hypoalergénnou srsťou.

Je to vysoko inteligentný, priateľský, oddaný a nádherný pes s úžasnou povahou. Ich hypoalergénna a zároveň nepĺznuca srsť z nich robí skvelých spoločníkov pre ľudí s alergiami. Sú plní pozitívnej energie a milujú byť s ľuďmi, čo ich robí populárnymi domácimi miláčikmi a zároveň skvelým plemenom vhodným na canisterapiu. 

Zdroj: Seredsity.sk

Aké sú Vaše skúsenosti s chovaním labradoodlov? Čo ich robí výnimočnými vo Vašich očiach a prečo by si mali ľudia vybrať práve toto plemeno? 

Skúsenosti s chovom sú veľmi pozitívne. Je to výnimočné plemeno, ľahko trénovateľné a vo všeobecnosti veľmi zdravé (dožíva sa 13 – 16 rokov). Austrálsky labradoodle je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi, ale aj aktívne rodiny, pretože sa rýchlo učí a ľahko sa prispôsobuje rôznym životným podmienkam.

Ich priateľská povaha a schopnosť byť s ľuďmi z nich robia skvelých spoločníkov aj pre ľudí s rôznymi potrebami a životným štýlom. V Holandsku a v Amerike sú títo psíci veľmi vyhľadávaní a uznávaní ako skvelí terapeuti. Za mňa jednoznačne TOP plemeno vo výbere. 

Potrebujete odborné poradenstvo alebo zdravé krmivá pre vašich psíkov a mačky? Máte záujem o krásnych austrálskych labradoodlov? Viac informácií nájdete na sociálnych sieťach značky True Love Australian Labradoodles Facebook, Instagram, ale aj na ich webovej stránke. Zavolať môžete na číslo 0907 540 350.

Ktoré špecifické faktory by mal zákazník zvážiť pri rozhodovaní sa pre labradoodla, zvlášť pokiaľ ide o jeho potreby, temperament a starostlivosť? 

Zákazník by mal zvážiť potrebu pohybu – tak ako pri každom inom plemene, ich inteligenciu a potrebu duševnej stimulácie, ako aj starostlivosť o srsť (psík má vlásky, o ktoré sa treba pravidelne starať), prípadne treba zvážiť požiadavky na výcvik a sociálnu interakciu.

V Seredi máte chovnú stanicu s krásnymi austrálskymi labradoodlami. Ako ste dospeli k rozhodnutiu venovať sa práve tomuto chovnému programu?  

Môj príbeh sa začal ako jedna veľká náhoda. Pred pár rokmi skonal môj milovaný nemecký ovčiak Max a keďže som nemohla zostať bez psíka, začala som intenzívne hľadať náhradu. Vedela som, že Maxa mi už nikto nevráti, ale svoju lásku, starostlivosť a trénerske schopnosti som chcela venovať novému štvornohému parťákovi.

Do úvahy prichádzali plemená, po ktorých som vždy túžila, ako napríklad maďarská vyžla, nemecký stavač alebo írsky vlkodav… A práve v tomto období mi kamarátka zo Švajčiarska poslala fotku psa, ktorého stretla v parku a ktorého sme ani ja, ani ona ešte nikdy nevideli… a ja som sa do tohto úžasného plemena okamžite zamilovala.

Teraz viem, že to nebola náhoda, ale príležitosť, ktorá prišla do môjho života v správny čas. Začala som premýšľať a študovať a napadla mi odvážna myšlienka – založiť na Slovensku chovnú stanicu týchto nádherných psíkov a byť pri zrode niečoho výnimočného. 

Ako prebieha proces výberu rodičov a aké faktory beriete do úvahy?

Pri výbere chovných rodičov sa zameriavam na viaceré faktory vrátane genetického zdravia, temperamentu a taktiež farby srsti. Komunikujem s viacerými chovnými stanicami, hľadám zaujímavé línie, aby som zabezpečila kvalitný základ a diverzitu v mojom chovnom programe.

Zároveň beriem do úvahy ich povahu a temperament, aby som mohla zabezpečiť, že ich potomstvo bude mať žiaduce vlastnosti, vhodné pre budúcich majiteľov. 

Zdroj: Seredsity.sk

Aké sú najčastejšie otázky zákazníkov pred kúpou labradoodla? Ako na tieto otázky zvyčajne odpovedáte? 

Najčastejšie otázky sa týkajú temperamentu, veľkosti a starostlivosti o srsť. Či sú psíky vhodné do bytu, či im srsť nepadá, alebo ako sa znášajú s inými zvieratami. Zdôrazňujem ich priateľskú povahu, inteligenciu a schopnosť byť skvelými spoločníkmi pri rôznych životných podmienkach.

Zároveň upozorňujem na zvýšenú potrebu starostlivosti o srsť. Ja ich napríklad pravidelne češem každý druhý až tretí deň, ale profesionálnu starostlivosť o srsť a strih ponechávam na náš lokálny psí salón a wellnes HUGOTaktiež zákazníkom vysvetľujem dôležitosť socializácie, vhodného kŕmenia a pravidelného veterinárneho vyšetrenia.

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Aké dokumenty a informácie poskytujete zákazníkom pred kúpou labradoodla, aby mali kompletný prehľad o šteniatku? 

Zákazníkom poskytnem kompletný prehľad vrátane zdravotnej dokumentácie, očkovacích záznamov, informácií o rodokmeni a genetických testoch, ako aj odporúčania týkajúce sa starostlivosti a výživy. Vtedy som si istá, že majú všetky potrebné informácie na to, aby sa rozhodli s dôverou. 

Čo zaujímavé by ste nám na záver prezradili o Vašich psíkoch? 

To je výborná otázka! Moje slečny pravidelne zapájam do rôznych aktivít, najnovšie robili modelky pre jedného šikovného slovenského výrobcu luxusných psích postelí a ručne vyrábaných kožených doplnkov, a taktiež sme vyhrali konkurz a zúčastnili sa natáčania reklamy pre VÚB banku s Petrou Polnišovou, na ktorú sa už nesmierne tešíme.

Potrebujete odborné poradenstvo alebo zdravé krmivá pre vašich psíkov a mačky? Máte záujem o krásnych austrálskych labradoodlov? Viac informácií nájdete na sociálnych sieťach značky True Love Australian Labradoodles Facebook, Instagram, ale aj na ich webovej stránke. Zavolať môžete na číslo 0907 540 350.

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

Zdroj: True Love Australian Labradoodles

PR článok vznikol v spolupráci so značkou True Love Australian Labradoodles

Zdroje: www.truelovelabradoodles.com
www.instagram.com/truelovelabradoodles/
www.facebook.com/profile.php?id=100094905294658
PATROON
Zdieľať na Facebooku