19.05.2024, meniny má
28. apríla 2024

Je teraz správna chvíľa na kúpu alebo predaj nehnuteľnosti? Tomáš Kavoň, zakladateľ seredskej realitnej kancelárie All Perfect Reality očakáva opätovný nárast cien!

Je teraz správna chvíľa na kúpu alebo predaj nehnuteľnosti? Tomáš Kavoň, zakladateľ seredskej realitnej kancelárie All Perfect Reality očakáva opätovný nárast cien!
Zdroj: Seredsity.sk

V Seredi máme mladého a šikovného podnikateľa v oblasti realít Tomáša Kavoňa, ktorý svoju prácu robí srdcom. Dôkazom toho sú jeho nadmieru spokojní klienti, ktorí ho nazývajú veľmi ľudským a priateľským profesionálom. O tom ako v jeho realitke All Perfect Reality veci fungujú si viac prečítate v predošlom článku.

Nakoľko je Tomáš u svojich klientov známy aj svojim prehľadom na trhu s nehnuteľnosťami, na túto tému sme s ním spravili rozhovor. O momentálnej situácii na trhu, o tom, či je práve teraz tá správna chvíľa na kúpu/predaj a taktiež o tom, ktorým smerom sa budú hýbať ceny nám Tomáš prezradil vo svojich odpovediach.

Aká je aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami?

Ak by som to mal porovnať s predošlým rokom, situácia je dnes oveľa priaznivejšia. Minulý rok som pozoroval veľmi slabý záujem zo strany kupujúcich práve kvôli zvýšeným úrokovým sadzbám, čo bolo pochopiteľné. Teraz nám trh postupne ožíva a začalo sa výrazne viac predávať.

Dopyt po nehnuteľnostiach stúpol oproti minulému roku o viac ako 50%. Zapríčinil to najmä pokles cien a fakt, že ľudia sa postupne začali spamätávať z nárastu úrokových sadzieb. Zmenou oproti roku 2022 je hlavne cenový rozdiel medzi novostavbami a starými bytmi, nakoľko novostavby si ceny stále držia kvôli vysokým stavebným nákladom, ale naopak staré byty sú dnes výrazne lacnejšie.

reklama

Aké sú dnes ceny, zaznamenali sme nejaký pokles cien?

Jednoznačne áno. Pokles cien nehnuteľností sme zaznamenali až o cca 15-20%. Je to očividné aj na reálnych príkladoch, kedy sme v roku 2022 predávali prerobený 2-izbový byt na cenovej úrovni cca 125 000 Eur, dnes sa cena pohybuje okolo 105 000 Eur.

Rovnako sa nám v roku 2022 podaril 3-izbový byt predať v hodnote 164 500 Eur, dnes sa reálna cena tejto nehnuteľnosti pohybuje okolo 130 000 Eur. Napriek všetkému sú zaujímavosťou pozemky, ktoré si aj počas tohto obdobia zachovali svoju cenu – neklesli ani o 1%, pretože je ponuka pozemkov menej početná.

 

Zdroj: All Perfect Reality

Oplatí sa dnes viac kúpa alebo prenájom?

Pozrime sa napr. na trh v Seredi. Prerobený 3-izbový byt dnes kúpite na úrovni cca 130 000 Eur. Štandardná splátka pri 80% financovaní by v tomto prípade vychádza cca 500 Eur + náklady cca 200 Eur = spolu 700 Eur.  Prerobené byty pri prenájme sa pohybujú cca 650 Eur – 700 Eur, čo znamená, že ste na tom istom + máte svoj vlastný byt. 

Očakávame, že sadzby budú koncom roka pomaly klesať, tým pádom môžete úver opäť refinancovať. Z toho vyplýva, že ak majú ľudia prostriedky na kúpu, tak určite odporúčam kúpiť.

Aké sú dnes úrokové sadzby?

Poviem vám to na príklade. Ak si dnes zoberiete hypotéku 100 000 €, tak Vaša mesačná splátka bude cca 500 €. Výška úrokovej sadzby záleží samozrejme od konkrétnej ponuky rôznych bánk. V tabuľke nižšie je to pekne znázornené.

Zdroj: All Perfect Reality

Aká je dnes situácia na nájomnom trhu?

Vzhľadom na to, že minulý rok dopyt po kúpe výrazne klesol, ľudia sa presunuli na nájomný trh. Cena nájmov stúpla o cca 15 percent.  Nájomná suma za 3-izbový byt bola v roku 2022 na úrovni cca 570€ za mesiac, dnes to je cca 650€-700€. Ponuka nájmov je kvôli vysokému dopytu oveľa menšia, ako bola v roku 2022.

Zdroj: All Perfect Reality

Aké sú prognózy na najbližšie obdobie?

Môj názor je, že cenové dno sme už zažili a ak nenastane výrazná zmena/ prelomník vo svete, tak nám ceny opäť začnú pomaly rásť. Určite to nebude 20% ročný rast, ako predtým. Každopádne postupný a prirodzený rast cien nehnuteľností môžeme v najbližších rokoch očakávať.

Sadzby postupne klesajú a ľudia budú stále viac a viac kupovať, čo bude spôsobovať vysoký dopyt a prirodzený nárast.

Čo by si teda poradil kupujúcim?

Ak máte teraz možnosť kúpiť nehnuteľnosť, určite to odporúčam spraviť, pretože ceny sú za posledné rastové obdobie momentálne najnižšie. Úrokové sadzby postupne klesajú a situácia bude priaznivejšia. Ak by ste sa rozhodli pár rokov počkať, ceny sa budú postupne zvyšovať.

Máš radu aj pre predávajúcich?

Áno, ak by som v aktuálnej situácii nemusel, tak by som s predajom kľudne počkal, pretože za pár rokov budú ceny určite vyššie, ako dnes a zároveň ceny nájmov momentálne stúpli. Na druhej strane, ak na predaj nadväzuje kúpa novej nehnuteľnosti – príklad:  chcem predať byt a kúpiť dom, tak áno, v tomto prípade sa predať oplatí, pretože napríklad starší dom kúpite v momentálnom obdobi o cca 15%-20% lacnejšie oproti roku 2022. 

Je to individuálne a záleží v akej situácii sa nachádzate. Ak sa neviete rozhodnúť, vždy sa o tom viete s nami poradiť, stačí zavolať. 

Zdroj: All Perfect Reality

Tomáš odkazuje:

„Ak sa nachádzate v situácii, že potrebujete svoju nehnuteľnosť predať, určite odporúčam hodiť očko na náš ebook, v ktorom je zhrnutých 5 najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri predaji nehnuteľnosti”.

Získať ebook je veľmi jednoduché, stačí napísať email na adresu tomas@allperfect.sk a Tomáš vám ho veľmi rád pošle. Ak ste naopak v situácii, že by ste nehnuteľnosť radi kúpili, či už investične alebo na bývanie, pokojne nám zavolajte na číslo 0907 416 152 alebo si pozrite ponuky nehnuteľností na našej stránke www.allperfectreality.sk.

Realitnú kanceláriu All Perfect Reality nájdete na ulici M. R. Štefánika 4280/30 hneď nad ČSOB Bankou. Ak by ste kedykoľvek potrebovali poradiť s predajom, kúpou alebo prenájmom nehnuteľnosti, tak Tomáša môžete kontaktovať na telefónnom čísle 0907 416 152 alebo emailom na tomas@allperfect.sk.

All Perfect Reality nájdete aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Na ich profiloch nájdete nielen ponuky nehnuteľností a referencie, ale aj vzdelávací obsah, ktorý vám prinesie dobré tipy do života. Ak hľadáte novú nehnuteľnosť, Tomáš vám odporúča tieto tri veľmi zaujímavé ponuky:

Krásny 3 izbový byt s balkónom na predaj v Seredi

2 izbový byt s balkónom na predaj v Seredi

4 izbový byt s balkónom a garážou na predaj v Seredi

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou All Perfect Reality

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou All Perfect Reality
Zdieľať na Facebooku