Vedieť rozoznať huby je veľmi dôležité. Stačí jedna nepatrná chyba a môžete skončiť v nemocnici so zdravotnými ťažkosťami. Keďže je na Slovensku zber húb veľmi obľúbený a do lesa vyrážajú skúsení aj neskúsení hubári, rozhodli sme sa otestovať vaše znalosti. Do ktorej skupiny patríte vy? Dokážete odlíšiť jedlé a nejedlé huby či konkrétne druhy húb?
Ak patríte medzi tých neskúsenejších, mám pre vás pár tipov. Na tomto webe nájdete všetky potrebné informácie o hubách, atlas, rady, tipy, fotografie, diskusie či recepty. Okrem toho dnes internet ponúka rôzne aplikácie do mobilných telefónov, ktoré vám prostredníctvom fotografie pomôžu identifikovať nájdené huby.
Budeme radi, ak sa s vaším výsledkom podelíte s nami dole v komentároch pod príspevkom. Potešia nás aj fotografie vašich úlovkov. Tak veľa šťastia!
Kuriatko je jedlá huba, ktorá rastie od mája do novembra v ihličnatých aj v listnatých lesoch v machu alebo medzi lístím, zvyčajne vo veľkých húfoch.
Je to jeden z najchutnejších druhov hríbovitých húb. Rastie v listnatých i zmiešaných lesoch a iba zriedkavo v čistých ihličnatých lesoch. Najčastejšie tvorí mykorízu s dubom a bukom.
Je to jeden z prvých rýdzikov v roku. Je jedlý a rastie hojne, zväčša skupinovo v listnatých a zmiešaných lesoch (niekedy aj v čisto ihličnatých lesoch) až do horského pásma.
Je to výborná jedlá huba a u nás všeobecne rozšírená. Rastie zvyčajne v húfoch od mája do novembra, najčastejšie pod dvojihlicovými borovicami, najviac v nížinných boroch, ale aj v pásme kosodreviny.
Plávka obyčajná je výborná jedlá huba a miestami veľmi hojná. Rastie od júla do októbra v horských a podhorských ihličnatých a zmiešaných lesoch v mykoríze s ihličnanmi.
Holohlavec končistý je jedovatá psychedelická huba, ktorá obsahuje psychoaktívne zložky. Zo všetkých psychoaktívnych húb na svete sa najčastejšie vyskytuje v prírode a je jednou z najúčinnejších.
Môžeme ju veľmi ľahko poznať podľa ružovejúcej dužiny a podľa mohutného prsteňa, ktorý je na vrchnej strane nápadne ryhovaný. Je to jedlá huba a dá sa pripravovať na rozličné spôsoby.
Je to jedlá huba, ktorá rastie od júna do októbra na lúkach, pasienkoch a v záhradách. Plodnice sa objavujú zvyčajne po dlhotrvajúcich dažďoch. Plodnice vatovca obrovského sú guľovité alebo elipsoidné, 150 – 500 mm široké.
Bedlička hnedá je smrteľne jedovatá huba. Obsahuje rovnaký jed ako muchotrávka zelená – amatoxín. Rastie v júli až októbri, často v skupinách. Vyskytuje sa najmä v smrekových porastoch a vápenatej pôde.
Je to jedovatá huba, rastie na mŕtvych zvyškoch ihličnatého a listnatého dreva jednotlivo alebo v menších skupinkách, v horskom pásme aj v lužných lesoch, od augusta do decembra. V závislosti od počasia ju možno nájsť aj v atypických obdobiach roka.
Je to výborná jedlá huba, vhodná do polievok i ako prísada k mäsitým jedlám. Z pečiarok rastúcich vo voľnej prírode je jednou z najchutnejších. Rastie od mája do novembra na poliach, lúkach, na kompostoch a v priekopách pri cestách.
Je to jedna z najhojnejších hríbovitých mäsitých húb vôbec. Rastie od júna do konca novembra v ihličnatých a zmiešaných lesoch. Zvyčajne sa vyskytuje v humóznej pôde, ale môžme ho nájsť aj na práchnivých pňoch, na kúskoch dreva alebo na šiškách.