Detstvo je čas, na ktorý väčšina z nás spomína najradšej zo svojho života. Kto z nás sa raz za čas neopustí a neponorí sa do tých sladkých detských čias v spomienkach na detstvo, kedy naším najväčším problémom bolo našetriť si 10 korún na céčka či na skákavku?
Pripomeňme si teda veci, vďaka ktorým si myslíme, že byť dieťaťom pred desiatkami rokov bolo lepšie a zábavnejšie ako dnes. Väčšinu z nich sme mali ako deti doma a hrávali sme sa s nimi pravidelne. Buď sme si ich našli pod stromčekom na Vianoce, alebo nám ich nejaký kamarát požičal na výmenu.
Zaspomínajte si spolu s nami na najlepšie zábavky nášho detstva. Keď sme práve nelozili po stromoch či v zime nestavali snehuliakov, tak sme voľný čas trávili práve pri týchto offline hrách.
Prvé miesto v rebríčku naj retro hračiek si určite zaslúžia céčka. Boli rôznych farieb aj tvarov a veľkú hodnotu mali najmä perleťové či v tme fosforeskujúce kusy. Z céčiek sa vyrábali náramky, náhrdelníky, dalo sa nimi platiť vo výmennom obchode (tri céčka za jednu žuvačku Pedro). Zaujímavosťou je, že sa pôvodne vyrábali iba ako akýsi čudný druh závesov do dverí a okien, ale tento obchodný zámer sa stal fiaskom a s céčkami sa začali hrať deti.
Tabuľka na kreslenie bola u detí veľmi obľúbená a je aj doteraz. Dá sa na ňu nakresliť čokoľvek a kresba sa dá jednoducho zmazať potiahnutím mazacieho tlačítka. Na tabuľku sa kreslí s priloženým perom, ktoré má v sebe magnet. Dnes sa takéto tabuľky ešte vyrábajú a sú k nim priložené aj rôzne pečiatky na otláčanie vzorov.
Princíp tejto veľmi jednoduchej hry spočíval v tom, že bolo treba pomocou malej rampy dopraviť niekoľko farebných klobúčikov na potrebné miesto na hracej ploche. Vyhrával ten, komu sa podarilo odstreliť najviac klobúčikov na výhodné miesto. Túto hru si môžete aj dnes kúpiť a zahrať spolu so svojimi deťmi. Zaujímavosťou je, že v tejto hre sa dokonca organizujú majstrovstvá.
Táto hra je určená pre dvoch hráčov, pričom jeden hráč si zostavil rôzne farebné poradie hríbikov v rade, ktoré boli zakryté a druhý hráč mal uhádnuť farebnosť. Hádal usporadúvaním rôznych farebných kombinácií a jeho protihráč mu za správne a nesprávne tipy udeľoval čierne alebo biele body. Čierne body boli za uhádnutie farby a miesta a biele body boli za uhádnutie iba farby a nie miesta. Táto hra patrila k tým zložitejším, čomu nasvedčuje aj názov hry a potrápila nejednu hlavičku.
Stavebnica Merkur bola určená skôr pre chlapcov, ktorí pomocou skrutiek a matiek spájali rôzne súčiastky do vozidiel, žeriavov a iných konštrukcií. Povedali by ste však, že bola používaná aj vo vážnom výskume? Napríklad český chemik a vynálezca Otto Wichterle ju použil na konštrukciu prvého pokusného prístroja na výrobu kontaktných šošoviek.
Polytechnická rýdzo česká stavebnica Seva má už 42 rokov a jej veková hranica je v podstate neobmedzená. Je kreatívna, deťom rozvíja myseľ i manuálnu zručnosť a dajú sa z nej postaviť funkčné vozidlá, stroje, lietadlá, budovy, nábytok, lode, vlaky… A hoci si pamätáme skôr jej klasickú verziu v modrobielom prevedení, dnes sa už vyrába aj v pestrých či dokonca vo vojenských farbách.
Na prvý pohľad veľmi jednoduchá hra. Z kopy rozhodených rôznofarebných paličiek si musel postupne vyťahovať paličky bez toho, aby sa ostatné čo i len pohli. Priznajte sa, koľkí ste sa s ním poranili?
Ako deti sme sa vedeli zabaviť s veľmi jednoduchými vecami. Hra našej mladosti – sklenené guličky sa hrali tak, že sme si vyhrabali v zemi dieru, do ktorej sme sa mali trafiť, zobrali sme vrecúško so sklenými guľkami a o zábavu na niekoľko hodín bolo postarané.
Hra, ktorú hrajú viacerí hráči a ich cieľom je pochytať čo najviac rybičiek na priložené udice. Nebolo to vždy úplne jednoduché. S touto hrou určite zabavíte svoje deti aj dnes.
Kto by nepoznal blchy – skvelú hru pre malých i veľkých. Je to hra jednoduchá, zaujímavá, a preto tak obľúbená u detí i dospelých. Krabička s očíslovanými priehradkami umožňuje množstvo kombinácií.
Tohto rozkošného „maznáčika“ s plastovou hlavou a mäkkým telíčkom ste určite v detstve mali aj vy. A keďže jeho popularita neutícha, môžete ho dnes dopriať aj svojim deťom. Mončiči (Monchhichi) vznikol v roku 1974 v Japonsku a jeho názov sa dá preložiť ako „môj maličký“.