Kapucínka väčšia, po latinsky Tropaeolum majus, svojím vzhľadom nielen skrášľuje, ale má aj liečivé účinky. Táto nielen okrasná rastlina patrí medzi liečivé rastliny, ktoré vás ihneď očaria svojím žiarivo žltým či oranžovým vzhľadom a dlhým plazivým vzrastom a zaraďuje sa do čeľade kapucínkovitých.
Pôvod má v Južnej Amerike a podľa indiánskych tradícií dodáva telu čistotu a silu. Kapucínka patrí medzi rastliny zasvätené Slnku a v preklade z latinčiny znamená slovo tropaeolum – trofej, čo vystihujú kvety pripomínajúce zlatú prilbu trójskych bojovníkov a listy zasa ich ochranný štít v boji s nepriateľom.
Kapucínka je jednoročná ťahavá rastlina, ktorá sa rýchlo rozrastá. Jej semienka môžete zasadiť priamo do zeme alebo kvetináčov. Darí sa jej na akomkoľvek slnečnom mieste bez väčších požiadaviek na zloženie pôdy, avšak nemá rada silný vietor.
Kvitne počas celého leta, od júna až do neskorej jesene a je háklivá na chladné mrazivé počasie. Kvety spolu s listami si nájdu svoje využitie v kuchyni na priamu konzumáciu alebo ich tiež často vidieť ako okrasnú rastlinu, keďže sa môže pýšiť dlhými prevísajúcimi kvetmi.
Má jemne štipľavú chuť, ktorá je čiastočne podobná žeruche. Žlto-oranžové kvety môžete použiť ako súčasť šalátov, polievok alebo na dekoráciu dezertov.
Kapucínku môžete v dnešnej dobe získať v rôznych formách. Či už ako výživové doplnky v podobe tabliet, čaju, tinktúry alebo roztokov. Užívanie kapucínky prírodnou či doplnkovou formou pomáha predovšetkým v začiatkoch choroby alebo ako prevencia.
Táto liečivka síce nedokáže vždy nahradiť napríklad liečbu klasickými antibiotikami, no pomáha chorobu aspoň minimalizovať a znížiť tak množstvo užívaných liekov počas choroby.
Z rastliny kapucínky sa najviac využívajú listy a kvety, ktoré sa zbierajú za suchého slnečného počasia po začatí kvitnutia od mája až do októbra.
Po odkvitnutí sa robí zber plodov a semienok. Najvhodnejšie je zvoliť sušenie v tenkých vrstvách a v tieni.