23.11.2024, meniny má
9. júna 2023

Seredskí skauti z 82. zboru Polaris boli úspešní v súťaži Ekologický čin roka. So svojím projektom získali čestné uznanie aj finančnú odmenu

Seredskí skauti z 82. zboru Polaris boli úspešní v súťaži Ekologický čin roka. So svojím projektom získali čestné uznanie aj finančnú odmenu
Zdroje: seredsity.sk/Trnavský samosprávny kraj
reklama

Trnavský samosprávny kraj v utorok 6. júna 2023 v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave vyhlásil víťazov 12. ročníka súťaže Ekologický čin roka.

Do súťaže sa prihlásilo 30 projektov, ktorých obsah alebo aktivity sa zameriavajú na ochranu životného prostredia ako aj na zvyšovanie povedomia o ekologicky udržateľnom spôsobe života.

Úspešný projekt zo Serede

Súťaž Ekologický čin roka je príkladom toho, že spoločnými silami tvoríme zelený kraj. Na zdravom životnom prostredí záleží nielen dobrovoľníkom, ale aj občianskym združeniam a žiakom na školách. Aj týmto spôsobom môžeme chrániť životné prostredie pre ďalšie generácie. Prajem si, aby obyvatelia nášho kraja, ktorých sme dnes ocenili boli motiváciou aj pre ďalších,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

V tomto ročníku súťaže bolo prihlásených spolu 30 projektov, čo je viac ako tomu bolo v minulom roku. To je dôkazom toho, že stále viac ľudí sa chce zapojiť a chce pomôcť zviditeľniť dôležitosť ekológie.

reklama

Zdroj: TTSK

Projekty hodnotila päťčlenná komisia, ktorej predsedom je vicežupan Trnavského samosprávneho kraja Patrik Voltmann. Prihlásení boli rozdelení do dvoch kategórií:

  • občianske združenia, obce, dobrovoľníci,
  • základné, stredné a materské školy.

Veľmi nás teší, že práve projekt pochádzajúci zo Serede, získal v tejto súťaži významné čestné uznanie spolu s finančnou odmenou 500 eur. Oceneným sa stal Slovenský skauting 82. zbor Polaris Sereď s projektom „Oddychová zóna – Nábrežie Garbiarska“.

Popis projektu:

Hlavnou myšlienkou projektu bolo pretvoriť zarastený priestor medzi Váhom a hrádzou pri Garbiarskej ulici. Cieľom bolo spraviť lokalitu čistejšiu, prístupnejšiu a bezpečnejšiu. Pôvodne bol pozemok dlhodobo zarastený hustým porastom náletových drevín a nachádzalo sa tam aj množstvo navezeného odpadu.

Aj keď s tým na začiatku nepočítali, najväčší problém bol s vyčistením priestoru od odpadu. Bolo potrebné vytrhať množstvo koreňov a s veľkým množstvom skla si poradil na tretí pokus až pásový minibager. Mobilným preosievačom vyseparovali odpad od zeminy priamo na mieste.

Zdroj: seredsity.sk

Na nebezpečné orezy stromov priamo pri brehu si objednali firmu s profesionálnymi pilčíkmi s lezeckým výstrojom. Väčšinu zvyšných potrebných orezov riešili sami brigádnicky. Keď bol priestor vyčistený mohli začať s ďalšími prácami.

Vybudovali chodníky, lavičky, pódium. Umiestnili vlastnoručne vyrobené netradičné lavičky na sedenie s výhľadom na rieku. Pribudla aj bylinková špirála, altánok s prestrešením a dve ohniská. Mysleli tiež na deti a zhotovili detskú šmykľavku a preliezku pre najmenších. Vysiali trávnik, o ktorý sa ďalej starajú.

Pribudli vtáčie búdky a ovocné stromy. Inštalovali tiež solárne osvetlenie altánku a stromov, koše na separovaný odpad a stojany na bicykle. Všetkých brigád sa zúčastňovali členovia skautského zboru a ich rodinný príslušníci počas celého roka.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

polaris

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: TTSK

Zdroj: TTSK

Zdroje: TTSK
Zdieľať na Facebooku