Áno, vieme, že aj vy ste s nami napäto sledovali príbeh Panskej ľadovne Seredského kaštieľa. Richard Hričovský a Patrik Eckert z OZ Seredské nábrežie sa pred mesiacom pustili do projektu bez toho, aby vedeli, čo ich čaká.
Celá Sereď a dovolíme si tvrdiť, že hádam aj celé Slovensko čakalo každý deň na nový posun, na nové nálezy a objavy. A nebolo ich málo…
Teraz však musia chalani svoje práce ukončiť, nakoľko narazili na časti, ktoré ich povolenie na výkopové práce nezahŕňa. Štafetu by mali prevziať štátne inštitúcie a pokračovať v archeologickom výskume. V takom, aký sa v Seredi realizoval v 80. rokov 20. storočia. My veríme, že snaha oboch nadšencov nevyjde navnivoč a Sereď bude bohatšia o ďalšie zaujímavé miesto.
Prečítajte si záverečné slová Richarda a Patrika k ich naozaj veľkolepému (a to nepreháňame) projektu, ktorému venovali mesiac svojho života a vďaka ktorému snáď prebudia záujem kompetentných o toto, veríme, že „výdatné“ archeologické nálezisko.
„Keď sme žiadali a následne dostali povolenie na výkopové práce za účelom odkrytia panskej ľadovne, hovorili sme o zasypanej jame 20. storočia. V našich príspevkoch ste videli množstvo nálezov práve z tohto obdobia, ale aj z období starších, nakoľko sa na zásyp použili aj súčasti interiéru kaštieľa.
Postupným vyberaním zásypu sme sa dostali na dno ľadovne. Vieme aj určiť presnú dispozíciu ľadovne. A práve to bolo naším cieľom. Nečakali sme taký rozsah prác ani rozsah nálezov. Odkrytiu ľadovne sme venovali mesiac nášho času, ale stálo to za to.
Práce takéhoto rozsahu mesto Sereď nevidelo desaťročia. Musíme ešte pretriediť celý zásyp. Bude treba ešte katalogizovať všetky odovzdané nálezy múzeu.
Na dne ľadovne sa nachádzalo štrkové lôžko. My sme však pokračovali s prácami aj pod ním. Dnes môžeme s istotou povedať, že ľadovňa je postavená na niečom, čo siaha do stredoveku. Všetky dnešné nálezy tomu nasvedčujú. Črepy, tehly, kamenné prvky, kosti a iné predmety nám jasne hovoria, že sme sa prekopali pár storočí späť.
Tu končí naše povolenie. A práve preto naše práce pozastavujeme a nález ohlasujeme príslušným úradom. Toto významné nálezisko ďalej potrebuje odborný archeologický výskum. Je pravdepodobné, že stojíme na nároží hradu Šintava vo vodnej priekope, ktorá podľa dnešných nálezov zrejme tiež neskôr slúžila ako odpadová jama. Jama plná ďalších nálezov.
Je potrebné určiť metodiku prác, je potrebný detektor kovov, je potrebné presné zameranie objektu, je potrebné otvoriť výstupy staršieho výskumu…
Je za nami kus práce a stále stojíme na začiatku niečoho, čo by mohlo mesto Sereď posunúť vpred. Táto obyčajne neobyčajná jama potrebuje viac takých nadšencov, ako sme my dvaja.“ Richard Hričovský a Patrik Eckert
Pozrite si aj video z miesta výskumu, ku ktorému patrí tento popis: „Sereď 21. 7. 2023 – nález pod ľadovňou začína v hĺbke 400 cm pod povrchom. Pri poslednom výskume bola nameraná podzemná voda v hĺbke 530 cm (1983 – 1993). Prešlo 30 rokov.“