31.05.2020, meniny má
23. decembra 2019

Starí Seredčania majonézový šalát nepoznali. Čo tvorilo ich vianočnú večeru? A aké pohľadnice si posielali?

Starí Seredčania majonézový šalát nepoznali. Čo tvorilo ich vianočnú večeru? A aké pohľadnice si posielali?
Zdroj: zivot.pluska.sk/Patrik Eckert
reklama

Zajtra každý z nás spolu s rodinou zasadne k štedrovečernému stolu k tradičnej vianočnej večeri, na ktorú sa už iste tešíte. Nakoľko tradičné je však terajšie vianočné menu v Seredi?

Zabudnite na majonézový šalát

Aj v minulosti sa štedrovečerná večera začínala modlitbou, prípitkom a oblátkami s medom a cesnakom. A hoci sa kde-tu vyskytla aj kapustnica, pre Slovákov na Dolnej zemi, teda aj pre starých Seredčanov, mala vždy hlboký význam práve šošovicová polievka so slivkami. Šošovica bola symbolom bohatstva a peňazí. A nakoľko sme boli pomiešaní aj s maďarskou menšinou, svoje miesto si v niektorých domácnostiach našla aj rybacia polievka.

Kapor nesmel chýbať, hoci nie vysmážaný (varený, pečený), ale prílohou k nemu nebol majonézový šalát. Robili sa k nemu rôzne kaše – bôbová, hrachová, fazuľová, pšenová a podobne podľa chuti a zvyklostí v každej rodine. Vianočná večera bývala skôr pôstna (bez mäsa), no na prvý a druhý sviatok vianočný sa už jedlo aj mäso – hydina (sliepka, kačica, hus či morka), a tiež divina či bravčové mäso.

Samozrejme, nesmeli chýbať koláče. Žiadne linecké, punčové rezy a podobne. Veľa sa pieklo z kysnutého cesta – rôzne makovníky, calty, obdoba dnešných medovníkov a iné.

V Seredi bol aj jeden zaujímavý zvyk. Po večeri sa pred polnočnou omšou plieskalo bičom, ktorý musel mať paholok na Štedrý deň upletený z konopných špagátov.

„Vinšujem vám šťastlivé svátky, aby vám dal Pán Boh zdraví, šťastí, Krista Pána požehnání a po smrti kráľovstva nebeského obsáhnutí.“ Tradičný vianočný vinš pred večerou po seredsky

Vianočné pohľadnice spred 100 rokov

Ešte v nedávnej minulosti boli vianočné pohľadnice neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. V poštových schránkach sme ich našli vždy niekoľko – od rodiny, známych, priateľov, spolužiakov… Teraz už vianočné pozdravy vybavíme smskou či skôr želaním a odoslaním vianočného GIFu na sociálnej sieti.

Dnes vám však prinášame výber krásnych vianočných pohľadníc z rokov 1919 – 1943, ktoré nám z rodinného archívu poskytol Seredčan Patrik Eckert, regionálny historik a zberateľ. Na fotografiách vidíte pohľadnice, ktoré sa používali v našom regióne. Sú veľmi krásne a moderne vyzerajúce, nenechajte sa však zmiasť – najmladšia na obrázku má 76 rokov (Vianoce 1943) a najstaršia má presne 100 rokov (Vianoce 1919). I na tomto môžete badať, aký hlboký význam sa pohľadnici kedysi kládol.

Vianočná pohľadnica z roku 1919. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1928. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1929. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1930. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1931. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1934. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1935. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1939. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1941. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1942. Zdroj: Patrik Eckert

Vianočná pohľadnica z roku 1943. Zdroj: Patrik Eckert

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Patrik Eckert, regionálny historik, zberateľ
VRABCOVÁ, E. a R. PETROVIČ. Sereď : dejiny mesta. Sereď: Mesto Sereď, 2002. ISBN 80-968022-3-2
BABILON, J. Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči.
Zdieľať na Facebooku