V Trnavskom kraji, ako aj po celom Slovensku by sme dokázali nájsť mnoho nepoznaných miest, ktoré len čakajú na svoje znovuobjavenie. Či už sa na ne zabudlo časom, alebo sú neznáme pre svoju nedostupnosť. Aj záver leta je tým správnym obdobím pre dobrodruhov, ktorí sa neboja odhaliť tajomné zákutia nášho kraja.
Keďže krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj zážitkov pravidelne prináša tipy na skvelé výlety, my sme pre vás vybrali tie najzaujímavejšie miesta v širšom okolí Serede, o ktorých ste doteraz možno ani netušili. Sú dôkazom toho, že za zaujímavou históriou a cestovateľskými pokladmi netreba chodiť až tak ďaleko
Dolná Krupá je od Serede vzdialená približne 30 kilometrov. Známa je pre svoj kaštieľ, anglický park a najväčšie súkromné rozárium. Vedeli ste však o neoklasicistickom mauzóleu, v ktorom sú pochovaní šiesti členovia šľachtickej rodiny Chotekovcov?
Nájdete ho v malom parčíku za kostolom, kde stojí už od roku 1895. Ako písal aj Trnavský kraj zážitkov, Chotekovci boli pôvodne stará česká šľachtická rodina, ktorá sa v roku 1813 priženila do rodiny Brunsvikovcov. V hrobke je pochovaná tiež grófka Mária Henrieta Choteková, ktorá je známa ako zakladateľka uznávaného rozária.
Gróf Jozef Brunsvik mal počas života v láske cestovanie a dokonca si od habešského cisára doniesol do Dolnej Krupej živého leva. Práve preto zdobí jeho epitaf socha kráľa zvierat, ktorého naň dala zobraziť Brunsvikova vdova.
Mauzóleum je možné navštíviť so sprievodcom v rámci prehliadky Sedem divov Dolnej Krupej, ktorá je plná zaujímavostí od minulosti až po súčasnosť. Viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
Časť Horné Orešany – Majdán je od Serede vzdialená menej než 40 km kde sa priamo v jej dolinke nachádza chemická továreň, ktorú založil v 80. rokoch 19. storočia smolenický gróf Jozef Pálffy. Továreň slúžila na spracovanie dreva, ktorého zásoby boli v okolí rozsiahle, chemicko-suchou destiláciou.
Výsledkom spracovania bol drevný lieh, octan vápenatý, kyselina octová, acetón, drevné uhlie a decht. K továrni boli postupom času dostavané aj ďalšie objekty, a to vodojem a výrobňa náterových hmôt. V roku 1952 zmenila svoj názov na Chemolak, ktorého sortiment náterových látok, živíc, lepidiel a riedidiel je známy na Slovensku aj v okolitých štátoch dodnes.
Domy v okolí továrne boli v minulosti obývané zamestnancami. Okrem toho sa tu nachádzal aj kultúrny dom, slobodáreň a administratívna budova. Do roku 2000 tu fungovalo aj kúpalisko, ktoré dali postaviť práve zamestnanci továrne.
Na trase Trnava – Kúty nájdete doteraz najkomplikovanejšiu železničnú stavbu, ktorá má už viac ako 120 rokov. Jediný horský železničný tunel v Trnavskom kraji prechádza Malými Karpatmi. Jeho výstavba sa začala v roku 1897 a dokončený bol o rok neskôr.
V tom čase išlo o najdlhší tunel na Slovensku vôbec a pri jeho stavbe bola po prvýkrát použitá moderná rakúska tunelovacia metóda. Počas druhej svetovej vojny sa stal terčom útokov, ktoré si tragicky vyžiadali aj päť obetí. Nešťastie postihlo vlak č. 3313, ktorý tunelom prechádzal 31. októbra 1944, keď výbuch míny zničil most cez rieku Myjavu v jeho blízkosti.
Ako už v minulosti upozorňoval Trnavský kraj zážitkov: „Na trať a do tunelu určite nevstupujte! Je to zakázané a hlavne nebezpečné, keďže trať v tomto úseku je veľmi neprehľadná,“.
Malebná dedinka Krakovany blízko Piešťan sa môže pýšiť svojím kvalitným odrodovým vínom Château Krakovany, ktoré sídli v historickej barokovej kúrii. Vznikla v priebehu 17. storočia, pričom rekonštrukcia budovy prebehla v rokoch 2003 až 2008. Areál sa stal v roku 1962 kultúrnou pamiatkou.
Časť dvora sa v minulosti využívala ako sladovňa a dnes je najvýraznejším objektom areálu práve jej hvozd, ktorý bol vybudovaný koncom 19. storočia. Pri vstupe vám neujde replika erbu nitrianskeho biskupa Františka Xaviera Fuchsa, ktorý v 18. storočí začal hospodársky dvor spravovať.
Vinárstvo dnes ponúka aj ubytovanie s reštauráciou a viac informácií o ňom nájdete na tomto odkaze. Budova starej kúrie získala posledné označenie Chateau od Európskej únie a aj preto je zariadenie svojho druhu ojedinelé a v rámci Slovenska aj netradičné.