Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku a jednou z hlavných turistických atrakcií v Malých Karpatoch. Nachádza sa v Smolenickom krase, v blízkosti rekreačného strediska Jahodník.
Vchod do jaskyne na západnom svahu vrchu Driny, ktorý vystupuje z juhozápadného úbočia Cejtacha, je v nadmorskej výške 399 m. Dĺžka jaskyne je 680 m a nachádza sa 40 m pod zemským povrchom. V jaskyni je 7 stupňová teplota, preto, ak sa chcete schladiť, je to ideálna voľba.
Parkovisko leží 1 km od dediny Smolenice pri rekreačnom stredisku Jahodník, severozápadne od Trnavy v Malých Karpatoch. Parkovisko je spoplatnené, platí sa 2 € za auto. Parkovisko je dosť veľké, takže problém s parkovaním by nemal byť.
Vzdialenosť jaskyne od parkoviska je 1 km príjemnou lesnou cestou s prevýšením 100 m, prístup trvá asi 20 min. Záver chodníka je trošku strmší so 100 schodmi.
Zdroj: seredsity.sk
Cenník za prehliadku jaskyne Driny je nasledovný:
Ak si chcete urobiť pekné zábery z prehliadky jaskyne, je možné si to priplatiť za 7 €, inak je to zakázané. Všetky potrebné informácie nájdete na stránke Správy slovenských jaskýň.
Časy vstupov do jaskyne Driny sú:
Pondelky sa prehliadky jaskyne nevykonávajú. Pre istotu si na stránke Správy slovenských jaskýň overte otváraciu dobu.
Interiér jaskyne pozostáva z úzkych puklinovitých chodieb (Chodba spolupracovníkov, Beňovského chodba, Sieň Slovenskej speleologickej spoločnosti). Jej podzemné priestory dekoruje bohatá sintrová výplň, pre ktorú sú typické záclony so zúbkovitým lemovaním.
Ďalej sú zastúpené sintrové vodopády, náteky, pagodovité stalagmity a rôzne formy stalaktitov. Vyskytujú sa aj sintrové jazierka, napĺňané presakujúcou atmosférickou vodou.
Prehliadka trvá približne pol hodinu, je veľmi príjemná, dozviete sa množstvo zaujímavých informácií. Vaše ratolesti určite zaujme ukážka, aká je v jaskyni tma, keď sa zhasnú svetlá.
Záhadnú dieru na Drinkovom vrchu miestni občania poznali už v 19. storočí. Do hlbších častí závrtového komína prenikli J. Banič a I. Vajsábel v roku 1929. V roku 1931 J. Prudík s cieľom prieskumu jaskýň založil Komitét pre výskum jaskýň v Smoleniciach.
Do samotnej jaskyne sa dostali v roku 1932 v hĺbke 36 m od povrchu. V záujme vytvorenia vhodných podmienok pre jej sprístupnenie v roku 1933 zásluhou J. Beňovského založili Družstvo pre výskum jaskyne Driny a malokarpatského krasu s r. o. v Smoleniciach.
V roku 1933 vyrazili dolný vchod a začali upravovať jej priestory. V roku 1934 J. Prudík, J. Banič a J. Kratochvíl objavili Beňovského chodbu. V roku 1935 v súvislosti so zmenou hospodárskeho spravovania jaskyne družstvo prijalo nové stanovy a názov Smolenické jaskyne Driny a letoviská, družstvo s r. o., v Smoleniciach.
V tom istom roku jaskyňu otvorili pre verejnosť v dĺžke 175 m s provizórnym elektrickým osvetlením. Riadne elektrické osvetlenie inštalovali v roku 1943. V roku 1950 jaskyniari pod vedením J. Majka, A. Droppu a L. Blahu objavili Sieň slovenskej speleologickej spoločnosti. Sieň slovenskej speleologickej spoločnosti, Hlinenú chodbu a Chodbu nádeje sprístupnili v roku 1959. Jaskyňa je sprístupnená v dĺžke 410 m.
Zdroj: seredsity.sk
Zdroj: seredsity.sk
Zdroj: seredsity.sk