Tak ako každý rok, aj tento rok nastane zmena času. Tentokrát sa mení letný na zimný čas. Okrem viacerých negatív, to má jedno pozitívum, pospíme si o hodinu dlhšie.
Letný čas končí 29. októbra, pričom sa hodiny posunú o 1 hodinu dozadu, z 3:00 hod. na 2:00 hod.
Z minulosti máme v rámci Slovenska niekoľko zaujímavých faktov. Prvýkrát zasiahla zmena času územie Slovenska v roku 1916. V tej dobe bolo Slovensko súčasťou Rakúsko-Uhorska.
Táto zmena však prebieha až od roku 1979. Má svojich odporcov aj prívržencov. Vďaka tomu, že Slovensko je v súčasnosti členom Európskej únie, sme zaviazaní dodržiavať zmeny letného a zimného času.
Pre zrušenie alebo zachovanie letného a zimného času existujú výhody aj nevýhody. Medzi výhody môžeme zaradiť efektívnejšie využitie denného svetla. Druhou výhodou je posunutie súmraku na menej exponovaný čas, čo štatisticky znižuje počet automobilových nehôd.
Na druhú stranu sú tu nevýhody, medzi ktoré patrí napr. narušenie ľudského biorytmu. Ďalšou nevýhodou sú problémy v komunikácii a cestovanie medzi krajinami, kde sa neaplikuje zmena času.
V hre je taktiež zrušenie striedania zimného a letného času. Ešte pred pandémiou koronavírusu COVID-19 sa však vlády nedokázali dohodnúť.
Jedným z argumentov pre zrušenie je napr. to, že zmena času už nemá taký vplyv na ekonomiku, ako kedysi. Rozhodnutie o tom, či si ponechajú zimný alebo letný čas, nechala Európska únia na jednotlivé členské štáty. K finálnej dohode však doposiaľ nedošlo a predpokladá sa, že k zjednoteniu času do konca roku 2026 ani nepríde.
V roku 2018 sa mohli občania EÚ vyjadriť v ankete, ktorý čas uprednostňujú. Väčšine z nich viac vyhovuje stály letný čas. Znamenalo by to dlhšie večery. Oproti tomu vládam vyhovuje ponechanie zimného času. Uvidíme teda, čo prinesie budúcnosť a či bude jeden čas celý rok alebo sa bude stále striedať.