Dnes v noci (22. 4. 2024) máme opäť príležitosť vidieť na oblohe zaujímavý meteorický jav. Tzv. Lyridy alebo aj padajúce hviezdy. Tento meteorický roj patrí medzi najstaršie. Prvé Lyridy boli zdokumentované už pred 26 storočiami.
Lyridy sa objavujú na oblohe každý rok v druhej polovici apríla a sú charakteristické pomerne rýchlymi meteormi. Meteorický roj je na oblohe činný do 25. apríla.
Najvhodnejšie podmienky na pozorovanie týchto krás sa nám naskytnú počas jeho vrcholu, ktorý nastane v noci z pondelka na utorok.
Najlepší čas na pozorovanie Lyríd bude v druhej polovici noci, kedy pozorovanie nebude rušiť Mesiac svojím jasom. Počas vrcholu Lyríd sa nám môže na oblohe podariť napočítať až 20 meteorov za hodinu, t. j. v priemere jeden meteor každé tri minúty.
Ako pozorovať roj Lyríd? Portál imeteo.sk radí:
Meteory budú zdanlivo vychádzať zo súhvezdia Lýra, severovýchodne od žiarivej hviezdy Vega, na hraniciach so súhvezdím Herkules. Na to, aby sme videli čo najviac „padajúcich“ hviezd, však nie je potrebné pozerať sa priamo na radiant Lýry a pozorovať ich z miesta, kde je čo najmenší svetelný smog.“
Medzi meteormi sa dokonca môžu objaviť aj jasnejšie meteory, známe ako lyridské ohnivé gule, ktoré za sebou okrem iného nechávajú aj dlhý chvost.
Aj keď sa výdatnosť Lyríd v porovnaní s Perzeidami a ich stovkou meteorov za minútu nedá rovnať, v niektorých rokoch sa môže vyskytnúť mimoriadne bohaté množstvo týchto padajúcich hviezd. Napríklad v rokoch 1922 a 1982 mali frekvenciu až stoviek meteorov za hodinu.