24.06.2024, meniny má
6. decembra 2023

Vianočný čas si užívajú aj v neďalekej obci. Odhaľujte adventné okienka a navštívte podujatie ČAROVÁH – VIANOCE v Šoporni

Vianočný čas si užívajú aj v neďalekej obci. Odhaľujte adventné okienka a navštívte podujatie ČAROVÁH – VIANOCE v Šoporni
Zdroj: sk.pinterest.com/FB Šoporňa/Marek Gála
reklama

Minulý rok sme vám priniesli článok o „živom adventnom kalendári“, resp. adventných oknách v Šúrovciach. Ideou tejto krásnej tradície, ktorá z roka na rok pribúda v ďalších obciach po celom Slovensku, je spojiť príjemné s užitočným.

V dedine sa prihlási/vyberie 24 rodín, z ktorých každá dostane „svoj dátum“ od 1. do 24. decembra. V tento deň musia do okna, ktoré je dobre viditeľné z ulice, umiestniť pridelené číslo tak, aby ho vedeli identifikovať deti aj dospelí.

Okno s číslom môže byť krásne vyzdobené a vysvietené. Obyvatelia obce tak môžu v rámci večerných prechádzok tieto čísla hľadať a zapojiť deti do vianočného dobrodružstva.

Adventné okienka v Šoporni

Tento rok sa do rovnakej aktivity zapojila aj neďaleká obec Šoporňa. Organizátorkou šopornianskych adventných okienok je miestna obyvateľka Ľubica Ujváryová.

reklama

Na facebookovej stránke skupiny Šoporňa vyzvala spoluobčanov, aby sa do tejto akcie zapojili: „Ahojte susedia, rada by som Vám ponúkla možnosť, ako si spestriť čakanie na Vianoce. Poďme si vytvoriť živý adventný kalendár…

Na základe malej hádanky, ktorú vždy v daný deň zverejním, bude našou úlohou prejsť sa po dedine a uličkách a toto rozsvietené vyzdobené okienko nájsť. Aký to má zmysel? Prejdeme sa, rozhýbeme sa, spoznáme sa, prehodíme láskavé slovo, usmejeme sa na seba.“

Zdroj: FB Šoporňa/Lubica Ujvaryova

Zdá sa, že Šoporňania sa tejto aktivite potešili. Od 1. decembra totiž v spomínanej facebookovej skupine pridáva pani Ujváryová „nápovedu“ k nájdeniu jednotlivých okienok. Tieto budú v obci vysvietené od 1. do 24. decembra 2023, v čase od 17.00 do 21.00 hod.

Komentáre aj s fotografiami dokazujú, že adventné okienka sa v Šoporni ujali. Rodiny s deťmi ich každý deň hľadajú po dedine a v rámci toho si užijú aj príjemnú prechádzku. A bonus… 24. decembra budú rozsvietené všetky zapojené okienka.

Zdroj: FB Šoporňa/Martina-Štrpková-Švihoríková

Druhý ČAROVÁH, ČAROVÁH – VIANOCE

V septembri sme vás informovali o zaujímavom a krásnom podujatí, ktoré sa konalo v obci Šoporňa. Išlo o nultý ročník oslavy Šoporňanov s názvom ČAROVÁH, kde ste sa mohli pokochať ukážkami a predstavením remesiel, produkciou šikovných obyvateľov obce Šoporňa a cezpoľných hostí v súlade s prírodou.

Ako na facebookovej stránke Šoporňa informoval jeden z organizátorov Marek Gála, toto podujatie sa rozhodli zrealizovať aj v decembri pod názvom ČAROVÁH – VIANOCE. Malo by sa konať 16. decembra 2023 pri starom ramene Váhu – Melečka, ak to počasie dovolí, o čom budú, samozrejme, informovať v predstihu.

Dobrovoľníci sa už pustili do príprav všetkého potrebného spolu s hlavným partnerom tejto zimnej edície, ktorým bude Proki.sk Šoporňa. Zabezpečí stánky, vianočné svetielka, ozdoby a ďalšie potrebné vybavenie. Pomoc prisľúbila aj Okrasná škôlka Šoporňa, ktorá prispeje stromčekmi na zdobenie, ako aj ďalší podporovatelia. Organizátori by sa týmto chceli miestnym partnerom a podporovateľom podujatia veľmi pekne poďakovať.

Zároveň však apelujú aj na svojich spoluobčanov, aby na oplátku aj oni podporovali podniky, predajcov, podnikateľov, živnostníkov a majstrov v Šoporni. Aj tak sa podľa nich utvára komunita.

V rámci programu sa môžete tešiť na spevácky zbor Gloria, kapelu Jerry Band z Paty, deduška Večerníčka, Vianočnú poštu, koč s koníkmi aj živý betlehem. Občerstvenie bude zabezpečené, avšak v rámci budovania komunity môžu aj návštevníci priniesť niečo napečené, resp. čokoľvek, čo všetkých poteší.

Podujatie je bez vstupného, príspevok za občerstvenie bude dobrovoľný. Všetko, čo sa neskonzumuje, bude posunuté ďalej. Organizátori chcú výťažkom z podujatia zároveň prispieť rodine, ktorá je v ťažkej životnej situácii. Jej meno však zverejnia až po akcii.

Spolu s organizátormi tohto čarokrásneho podujatia veríme, že počasie dovolí, aby sa konalo a všetkým účastníkom želáme príjemnú zábavu.

Zdroj: FB Šoporňa, autor Paulínka Gálová

Zdroje: FB Šoporňa
Zdieľať na Facebooku