25.04.2024, meniny má
18. januára 2020

Adoptujú si Seredčania svoj vlastný úľ? Včela je najdôležitejším živočíchom na Zemi

Adoptujú si Seredčania svoj vlastný úľ? Včela je najdôležitejším živočíchom na Zemi
adoptujul.sk
reklama

Rozhodli sme sa, že vám prinesieme informácie o probléme, ktorý by sa mal riešiť, pretože v posledné dni nadobudol oficiálnosť. Včely boli vyhlásené za najdôležitejšie živé bytosti spomedzi ostatných organizmov na našej planéte. Už v roku 2008 ich takto otitulovala organizácia Earthwatch Institute na schôdzi geografickej spoločnosti v Londýne.

Vedci a odborníci na život v prírode pridali tento rok včely na zoznam druhov odsúdených v blízkej budúcnosti k vyhynutiu, pokiaľ s tým ľudstvo čím skôr niečo neurobí. Vzťahy medzi kvitnúcimi rastlinami a včelami sú jedny z najdôležitejších, najharmonickejších a vzájomne najzávislejších na tejto planéte. Tento vzťah trvajúci skoro 100 miliónov rokov viedol k rozmnoženiu bohatej biologickej diverzity druhov a prispel značne aj k vzostupu ľudského druhu na Zemi.

Zdroj: adoptujul.sk

Dôležitosť včiel

Málokto vie, že včiel máme okolo 20 000 druhov. Prevažná väčšina týchto drobných živočíchov žije v úľoch. Dôležité sú hlavne preto, že 75 % plodín, ktoré konzumujeme a tvoria semená a plody, podliehajú opeľovaniu, ktoré zabezpečujú nielen včely, ale aj iný hmyz. 87 hlavných potravinových plodín na svete je úplne alebo čiastočne závislých na opelení. Tie okrem nás kŕmia aj nespočetné množstvo vtákov a iných zvierat.

reklama

Pokles populácie včiel by podľa rôznych potravinárskych organizácií znamenal nepriaznivé ovplyvnenie hlavných potravín ako sú káva, rajčiny, jablká, kakao či mandle. Med ako najzdravšie sladidlo bol vyhľadávaný už od dávnych dôb. Celkový export tvoril v roku 2009 len u popredných štátov produkujúcich med až 2,4 miliardy dolárov. Zmizol by s včelami taktiež. Finančná hodnota plodín, ktoré by zmizli so včelami, sa pohybuje v rozmedzí 235 až 577 miliárd dolárov ročne.

Odlesňovanie, pesticídy, škodcovia a choroby

Ľudia spustili v prírode procesy, ktoré boli potrebné na to, aby uživili stále sa zvyšujúcu ľudskú populáciu. Kvôli zvýšeniu produkcie za každú cenu došlo v prvom rade k odlesňovaniu za účelom získania poľnohospodárskej pôdy a k používaniu pesticídov. Toto všetko viedlo k prudkému poklesu divokých aj domestifikovaných včiel. Všetko so všetkým súvisí a značná časť viny sa kladie aj na vlny mobilných telefónov.

Čo môžeme pre včely urobiť?

Pestovatelia a poľnohospodári by si mali uvedomiť, že pestovaním konkrétnych plodín, ktoré opeľovače potrebujú, sa ich počet pomaly stabilizuje. Musia sa chrániť lokality divej prírody. Poľnohospodári by mali diverzifikovať farmy, aby vytvárali pre včely potravu. Je treba podporiť ekologicky priateľské postupy vo svete. Najlepšie pre včely by bolo prijať úplný zákaz pesticídov, ktoré často obsahujú nebezpečné neurotoxíny. Alebo si adoptovať svoj vlastný úľ.

Adopcia úľa

zdroj: adoptujul.sk

Adoptujte si úľ

Projekt Adoptuj úľ začal v roku 2017 ako študentský nápad, ktorého cieľom bolo podporiť jedného lokálneho včelára. Vďaka prístupu podporovateľov sa neskôr mohli rozšíriť na celé Slovensko a poňať celú problematiku komplexnejšie.

Cieľom tohto projektu je dlhodobou a proaktívnou prácou prinavrátiť našej krajine biodiverzitu a vytvoriť čo najlepšie životné podmienky nielen pre ľudí, ale aj pre ostatných živočíchov, a to zvyšovaním množstva opeľovačov, budovaním zdrojov potravy pre opeľovače s ohľadom na biodiverzitu, ale aj patričnou edukáciou. Vďaka  podporovateľom projektu Adpotuj úľ bolo podporených 14 včelárov z celého Slovenska a vybudovaných cez 500 nových úľov, čo znamená až +25 miliónov včiel. Viac sa dozviete na ich oficiálnej stránke alebo ich môžete sledovať na ich Instagrame.

Veríme, že čím viac ľudí bude o probléme dnešnej situácie s včelami vedieť, tým viac dokážeme týmto malým, ale veľmi dôležitým zvieratám pomôcť. Či už adopciou úľa, podporením včelárov, alebo vysádzaním rôznych kvetov už len na našich balkónoch.

Zdroj: adoptujul.sk

Páčil sa Vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vylectese.cz
adoptujul.sk
Zdieľať na Facebooku