Využívate diaľnice? Vďaka ním sa dokážete prepraviť rýchlejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie do ďalších miest nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Diaľničné úseky sú ale spoplatnené a na ich využívanie je potrebné zakúpenie diaľničnej známky. Tie by však už mali byť len minulosťou.
Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Kabinet zároveň schválil aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.
„Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenia disponibilného príjmu obyvateľstva,“ vyplýva z predloženej správy k návrhu na zrušenie zákona o diaľničnej známke.
Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021, čo znamená, že na tento rok musia byť diaľničné známky zakúpené. Zákon bude určený pre všetky fyzické a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony. Naliehavosť prijatia návrhu zákona bola odôvodnená aktuálnou situáciou, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva znížením ich výdavkov na platenie diaľničných známok.
Zámer zrušiť diaľničné známky predstavil v utorok predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Podotkol, že to bola jedna z podmienok mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur. Dankov návrh sa nezaobišiel bez kritiky a zrušenie diaľničných známok sa začalo považovať za účelový predvolebný zámer.
Na svojej facebookovej stránke vyjadrila NDS stanovisko k zrušeniu diaľničných známok. Tvrdí, že bez príjmov z diaľničných známok spoločnosť nebude schopná zabezpečiť prevádzku, údržbu diaľníc a ďalšie investície. V tomto prípade budú musieť byť príjmy nahradené inými zdrojmi, a to prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu.