02.03.2021, meniny má
30. decembra 2020

V akom poradí vstúpia krajiny sveta do Nového roka? Pozrite sa, ako budú prebiehať silvestrovské oslavy po celom svete

V akom poradí vstúpia krajiny sveta do Nového roka? Pozrite sa, ako budú prebiehať silvestrovské oslavy po celom svete
Zdroj: pinterest.com/unsplash.cm/abc.net.au
reklama

Zatiaľ čo my sa ešte len chystáme na silvestrovské oslavy, inde vo svete už budú čochvíľa búchať šampanským a obloha zažiari veľkolepými ohňostrojmi široko-ďaleko. Tento rok sa síce pre súčasnú situáciu nedočkáme obrovských spoločenských osláv a mnohé metropoly zrušili aj ich tradičnú svetelnú show na oblohe. Napriek všetkým skutočnostiam našli iné spôsoby, vďaka ktorým si vstup do nového roka dokážu užiť ľudia po celom svete. V akom poradí oslávia krajiny rok 2021?

Kto oslavuje Nový rok ako prvý?

Aj keď mnohí z nás už poobede sledujú pompézne oslavy v Sydney, Austrália nie je úplne prvou krajinou v poradí pri vstupe do Nového roka. Tou sú ostrovné štáty Kiribati a Samoa v Tichom oceáne, ktoré oslavujú už o 11.00 hod. nášho času. Najvýchodnejšie položený ostrov Kiribati – Millenium, v súčasnosti nie je trvalo obývaný, no na veľkolepé oslavy sa tu schádzajú ľudia z celého sveta. Okrem ohňostroja by ste si na ostrove vychutnali tradičné tance a žonglérov s horiacimi fakľami.

Austráliu pred rokom zasiahli rozsiahle devastujúce požiare, a preto vzniklo mnoho petícií, ktoré žiadali zrušenie tohtoročných ohňostrojov. Ich požiadavky neboli vypočuté, pretože svetelné výbuchy nad operou v Sydney sa budú konať aj tentokrát o 14.00 hod. nášho času.

No pár vecí sa pre súčasnú situáciu predsa len zmenilo. Turisti budú môcť oslavy obdivovať len z televíznych obrazoviek, YouTube alebo streamovacích služieb. Taktiež sa skráti aj dĺžka trvania ohňostroja, a tak už nepôjde o obvyklé 12-minútové predstavenie.

Zdroj: abc.net.au

Oslavy len so schválenými opatreniami

Nový rok v Tokiu uvítajú už o 16.00 hod. nášho času, no oslavy v krajine vychádzajúceho slnka sa nesú v úplne inom duchu ako inde vo svete. Pre Japoncov ide v prvom rade najmä o rodinný sviatok, a tak by ste v uliciach nenašli hromady ľudí mieriacich na spoločenské oslavy. Mnohí cestujú domov za svojimi najbližšími, čo sa spája aj s rozličnými tradíciami a ceremóniami.

Pokiaľ by ste v Tokiu predsa len chceli zažiť tradičnú novoročnú atmosféru, zamieriť by ste mali na najrušnejšiu križovatku – Shibuya. Tá sa každý rok premieňa na obrovskú párty pod holým nebom, na ktorej prebieha aj tradičné odpočítavanie. Tento rok sa však oslavy pre koronakrízu museli úplne zrušiť.

Rok 2021 privítajú v Dubaji o 21.00 hod. nášho času. Najvyššia budova sveta Burj Khalifa odštartuje svoju dychberúcu laserovú show, ktorú si okolití diváci budú môcť pozrieť až potom, čo sa zaregistrujú v novej aplikácii U by Emaar. Tá im poskytne QR kódy, vďaka ktorým dostanú prístup do rôznych častí v centre mesta. Zároveň budú, samozrejme, musieť dodržiavať schválené hygienické opatrenia.

Zdroj: arabianbusiness.com

Z námestí do smartfónov

Moskva do Nového roka vstúpi o 22.00 hod. nášho času, no pre súčasnú situáciu sú jej oslavy na Červenom námestí zrušené. Primátor Moskvy Sergey Sobyanin zrušil masové spoločenské podujatia až do polovice januára. Magistráty sa obyvateľom napriek tomu snažia navodiť príjemnú novoročnú atmosféru tým, že mesto žiari nádhernými dekoráciami a svetelnými atrakciami, ktoré premenili Moskvu na naozaj rozprávkové miesto.

Londýn patrí k mestám, ktoré si na Nový rok pripravujú jedny z najšialenejších osláv na svete. Tie prebiehajú 1. januára o 1.00 hod. ráno nášho času. Veľkolepý ohňostroj nad Big Benom každý rok sleduje viac ako 100-tisíc ľudí v meste, no tento rok je akcia pre súčasnú situáciu zrušená. Mesto sľúbilo, že vymyslí náhradu, ktorú si nadšenci budú môcť pozrieť z pohodlia ich domova.

Polnočné oslavy v New Yorku nastanú 1. januára o 6.00 hod. ráno nášho času. Križovatka Times Square sa za normálnych okolností premieňa na miesto plné konfiet, hudobných vystúpení a spoločného odratávania. Tento rok sa diváci budú môcť zúčastniť osláv len virtuálne, pomocou aplikácie.

Ako poslední privítajú Nový rok Bakerov a Howlandov ostrov 1. januára o 13.00 hod. nášho času. Ide o malé neobývané koralové ostrovy, ktoré patria do nezačleneného teritória Spojených štátov amerických.

Zdroj: pinterest.com

Zdroj: cdn.abcotvs.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: kosice.korzar.sme.sk, fodors.com, livejapan.com, khaleejtimes.com, themoscowtimes.com
Zdieľať na Facebooku