11.08.2020, meniny má
reklama
13. februára 2020

Aj Seredčania budú jazdiť na diaľniciach zadarmo. Vláda schválila zrušenie diaľničných známok

Aj Seredčania budú jazdiť na diaľniciach zadarmo. Vláda schválila zrušenie diaľničných známok
Zdroj: Google Maps
reklama

Využívate diaľnice? Vďaka ním sa dokážete prepraviť rýchlejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie do ďalších miest nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Diaľničné úseky sú ale spoplatnené a na ich využívanie je potrebné zakúpenie diaľničnej známky. Tie by však už mali byť len minulosťou.

Diaľničné známky by sa mali zrušiť

Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Kabinet zároveň schválil aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

„Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenia disponibilného príjmu obyvateľstva,“ vyplýva z predloženej správy k návrhu na zrušenie zákona o diaľničnej známke.

Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021, čo znamená, že na tento rok musia byť diaľničné známky zakúpené. Zákon bude určený pre všetky fyzické a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony. Naliehavosť prijatia návrhu zákona bola odôvodnená aktuálnou situáciou, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva znížením ich výdavkov na platenie diaľničných známok.

Zdroj: startstop.sk

Zámer predstavil Andrej Danko

Zámer zrušiť diaľničné známky predstavil v utorok predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. ​Podotkol, že to bola jedna z podmienok mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur. Dankov návrh sa nezaobišiel bez kritiky a zrušenie diaľničných známok sa začalo považovať za účelový predvolebný zámer.

Národná diaľničná spoločnosť ihneď reagovala

Na svojej facebookovej stránke vyjadrila NDS stanovisko k zrušeniu diaľničných známok. Tvrdí, že bez príjmov z diaľničných známok spoločnosť nebude schopná zabezpečiť prevádzku, údržbu diaľníc a ďalšie investície. V tomto prípade budú musieť byť príjmy nahradené inými zdrojmi, a to prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: slovensko.hnonline.sk
startiup.sk
Zdieľať na Facebooku