09.04.2020, meniny má
13. februára 2020

Aj Seredčania budú jazdiť na diaľniciach zadarmo. Vláda schválila zrušenie diaľničných známok

Aj Seredčania budú jazdiť na diaľniciach zadarmo. Vláda schválila zrušenie diaľničných známok
Zdroj: Google Maps
reklama

Využívate diaľnice? Vďaka ním sa dokážete prepraviť rýchlejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie do ďalších miest nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Diaľničné úseky sú ale spoplatnené a na ich využívanie je potrebné zakúpenie diaľničnej známky. Tie by však už mali byť len minulosťou.

Diaľničné známky by sa mali zrušiť

Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Kabinet zároveň schválil aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

„Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenia disponibilného príjmu obyvateľstva,“ vyplýva z predloženej správy k návrhu na zrušenie zákona o diaľničnej známke.

Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021, čo znamená, že na tento rok musia byť diaľničné známky zakúpené. Zákon bude určený pre všetky fyzické a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony. Naliehavosť prijatia návrhu zákona bola odôvodnená aktuálnou situáciou, ktorá si vyžaduje účinné riešenia v záujme zvýšenia disponibilného príjmu širokých skupín obyvateľstva znížením ich výdavkov na platenie diaľničných známok.

Zdroj: startstop.sk

Zámer predstavil Andrej Danko

Zámer zrušiť diaľničné známky predstavil v utorok predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. ​Podotkol, že to bola jedna z podmienok mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur. Dankov návrh sa nezaobišiel bez kritiky a zrušenie diaľničných známok sa začalo považovať za účelový predvolebný zámer.

Národná diaľničná spoločnosť ihneď reagovala

Na svojej facebookovej stránke vyjadrila NDS stanovisko k zrušeniu diaľničných známok. Tvrdí, že bez príjmov z diaľničných známok spoločnosť nebude schopná zabezpečiť prevádzku, údržbu diaľníc a ďalšie investície. V tomto prípade budú musieť byť príjmy nahradené inými zdrojmi, a to prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: slovensko.hnonline.sk
startiup.sk
Zdieľať na Facebooku