27.09.2020, meniny má
reklama
10. marca 2019

Aj vaša kvapka krvi môže zachrániť ľudský život. 18. ročník darovania krvi sa uskutoční už o pár dní

reklama

Naša krv je nesmierne vzácna tekutina. Každá jej kvapka je potrebná a môže zachrániť ľudský život. A hoci je naše telo perfektne fungujúci systém, môže byť ohrozené v tej najneočakávanejšej chvíli a vtedy ide o sekundy. Vtedy je darovaná krv nutnosťou a jej nedostatok môže viesť k tragédii.

Preto nás teší a sme hrdí na to, že aj v Seredi nájdeme mnoho ľudí, ktorí chodia krv darovať pravidelne. Odsunuli bokom zábrany a obavy a uvedomili si, že aj ich darcovstvo môže pomôcť niekomu, pre koho bude jedného dňa ich krv jedinou záchranou alebo možnosťou na uzdravenie. Je to hrdinstvo a zároveň zodpovednosť. Je to tiež šľachetný a krásny čin, ktorý slúži ku cti. Samozrejme, je to na rozhodnutí každého z nás, či darujeme krv niekomu, kto ju bude v budúcnosti potrebovať.

Nie každý však má túto možnosť. Hoci mnohí z nás by aj chceli darovať krv, existujú isté nevyhnutné obmedzenia, ktoré musíme rešpektovať. Kto však môže, nech pomôže. Nikdy totiž nevieme, či a kedy my sami nebudeme vystavení situácii, v ktorej nám môže pomôcť práve krv iného darcu.

XVIII. ročník darovania krvi v Seredi

Mládežnícka organizácia Mladá Sereď pripravila už po 18. raz dnes už tradičné darovanie krvi pod názvom „Daruj krv, zachráň život“, do ktorého sa môže zapojiť každý Seredčan, ktorý spĺňa podmienky pre darovanie krvi. Tí, ktorí ste pravidelnými darcami, či už v rámci tejto ušľachtilej aktivity v našom meste alebo navštevujete za týmto účelom rôzne zdravotnícke zariadenia, ich samozrejme poznáte.

Možno ste krv nikdy nedarovali

Možno však patríte medzi tých, ktorí sa o možnosti darovania krvi dozvedajú práve teraz a nenecháva vás to ľahostajnými. Možno ste niekedy v minulosti prehodnocovali túto myšlienku, no zatiaľ ste sa neodhodlali k činu. Dôvody bývajú rôzne, no najčastejším je zväčša nedostatok informácií. Vaše rozhodnutie však môže ovplyvniť aj obava, strach, choroba či rôzne zdravotné problémy alebo jednoducho nevhodné obdobie.

Preto sme pre vás zosumarizovali najdôležitejšie kritériá, ktoré musí/nesmie spĺňať potenciálny záujemca o darcovstvo krvi.

Všeobecné kritériá, ktoré musíte pred odberom spĺňať:

 • Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
 • Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
 • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS)
 • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
 • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.
 • Nemôžete počas posledných 6 mesiacov byť operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, mať prepichované uši alebo iné časti tela, dostať transfúziu krvi alebo plazmy, podstúpiť endoskopické vyšetrenie.

Krv nedarujte v prípade (a trvalo nemôžete darovať krv):

 • Užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.
 • Poskytovania alebo prijímania platených sexuálnych služieb.
 • Pohlavného styku medzi mužmi.
 • Promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov.
 • Užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom.
 • Liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.

Piť či nepiť? Jesť či nejesť?

Pred odberom je nevyhnutná dostatočná hydratácia, a preto je potrebné minimálne 24 hodín pred samotným odberom vypiť dostatok tekutín, minimálne 2 litre. Navyše ráno pred odberom vypite aspoň 500 ml tekutín. Ranná káva nie je prekážkou.

Rovnako sa neodporúča pred odberom hladovať. Práve naopak, nedarujte krv nalačno. Ale pozor, vyhýbajte sa tučným jedlám a radšej uprednostnite ľahké, sacharidové jedlá.

Dostatočne si oddýchnite, výdatne si pospite, ráno sa usmejte a vykročte vykonať dobrý skutok v stredu 13. marca 2019 na Mestský úrad v Seredi. Registrácia prebieha od 8:00 hod. do 10.00 hod. Nepochybne si v tento deň budete vychutnávať euforický pocit, ktorý so sebou tento čin prináša.

Predbežne sa môžete na odber prihlásiť, a tiež získať ďalšie podrobné informácie na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: Mladá Sereď
Zdieľať na Facebooku