16.01.2022, meniny má
7. októbra 2021

Aké boli ženy z rodu Esterházyovcov? Dozviete sa na prednáške PhDr. Anny Jónásovej v mestskom múzeu

Aké boli ženy z rodu Esterházyovcov? Dozviete sa na prednáške PhDr. Anny Jónásovej v mestskom múzeu
Zdroj: knihomol.sk/signis.sk
reklama

Mestské múzeum v Seredi bolo pre verejnosť otvorené 15. decembra 2004. Sídli v budove bývalej rímskokatolíckej fary, dnes známej ako Fándlyho fara. Zriaďovateľom mestského múzea je mesto Sereď a prevádzkuje ho dom kultúry a Občianske združenie Vodný hrad.

Ženy rodu Esterházyovcov

Prednáška PhDr. Anny Jónásovej sa bude konať 15. októbra 2021 o 17.00 hod. v Mestskom múzeu – Fándlyho fare v Seredi. Usporiadateľom prednášky je mestské múzeum a Občianske združenie Vodný hrad.

Dozviete sa mnohé zaujímavé poznatky o ženách z histórie tohto rodu, o problematike ich postavenia, aktivitách a záujmoch, ale aj o ich živote a sebarealizácii. Na podujatí si budete môcť zakúpiť aj publikácie z tvorby Anny Jónásovej.

ZDROJ: FB Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi

O autorke

PhDr. Anna Jónásová je bibliografka, historička a spisovateľka. Pochádza z Brvnišťa pri Považskej Bystrici a vyštudovala odbor knihoveda a vedecké informácie – literárny smer na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. 

Takmer 30 rokov pracovala v Okresnej knižnici v Galante ako bibliografka a metodička. Pôsobí aj ako všestranne schopná organizátorka kultúrno-výchovnej práce, aktívne robí osvetu v oblasti kultúry a umenia.

Bola členkou viacerých redakčných rád a autorských kolektívov v regióne, usporiadala množstvo besied o knihách pre deti i dospelých a sama na besedách prezentuje nielen svoju tvorbu, ale aj súčasné literárne tendencie.

Po celý život sa aktívne zaujíma o kultúrnu históriu Galanty a okolia. Medzi jej publikácie patrí napríklad kniha pre deti a ich rodičov O fontánkovej Dorotke a jej vozíčkovej babke, Povesti z horného konca Brvnišťa alebo monografia Samuel Neufeld a jeho galantská tlačiareň.

Aktívne spolupracovala aj na publikáciách o Galante. So svojimi poviedkami a fejtónmi sa zúčastňovala aj mnohých literárnych súťaží, z ktorých si odniesla významné ocenenia. Známa je aj jej príležitostná poetická tvorba.

ZDROJ: signis.sk

ZDROJ: signis.sk

Publikácia Ženy rodu Esterházyovcov

Publikáciu vydala autorka v dvoch zväzkoch. Prináša zaujímavú históriu ženskej časti rodu Esterházyovcov v rozpätí štyroch storočí. Ženy v šľachtických rodoch boli dlho v pozícii matiek, venovalo sa im menej pozornosti a popri významných mužských členoch zanikali.

Do zoznamu v I. zväzku zaradila vyše 300 žien, ktoré predstavovali vyše tristo osudov matiek početného potomstva, ale aj ich hospodárskych, kultúrnych a literárnych aktivít, dobročinných a náboženských činností, výtvarných a hudobných záujmov.

Do II. zväzku zaradila širšie životopisy desiatich žien v priereze štyroch storočí a na ich životoch prezentovala postupnú zmenu roly aristokratky v rodine a v spoločnosti. 

Okrem sumarizácie známych faktov prináša v mnohých prípadoch aj nové, prekvapujúce informácie. Text dopĺňa 36 čiernobielych príloh. Publikácia je venovaná nielen odborníkom, ale aj širokej čitateľskej verejnosti.

 

ZDROJ: kniznicapetrzalka.sk

ZDROJ: knihomol.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Mestské múzeum - Fándlyho fara v Seredi, knihomol.sk, signis.sk
Zdieľať na Facebooku