19.05.2024, meniny má
28. decembra 2023

Aké mená boli v roku 2023 najobľúbenejšie? Nájdu sa medzi nimi aj vaše ratolesti?

Aké mená boli v roku 2023 najobľúbenejšie? Nájdu sa medzi nimi aj vaše ratolesti?
Zdroj: freepik.com
reklama

Každý rok prináša na svojom konci bilanciu v mnohých oblastiach. Jednou z tých pravidelných, ktoré sa každoročne vyhodnocujú, je aj rebríček najobľúbenejších mien pre deti.

Informáciu o najpoužívanejších menách, ktoré v roku 2023 dávali rodičia svojim deťom, prináša pravidelne tlačový odbor Ministerstva vnútra SR na základe štatistík ku koncu roka, tentokrát k 14. decembru 2023.

Návrat k tradičným menám

Možno aj vaše dieťa má netradičné meno alebo máte vo svojom okolí niekoho s exotickým menom. Boli obdobia, ktoré veľmi ovplyvnili najmä populárne telenovely či iné obľúbené seriály a filmy. Aj na základe nich pribúdali na Slovensku deti s neslovenskými menami.

Matriky však v poslednej dobe hlásia návrat k tradičným slovenským menám, ktoré sa síce vo veľkom vyskytovali v minulosti, no potom upadli na niekoľko rokov do zabudnutia. Následne sa tieto mená akoby vytratili a práve teraz sa k nim slovenskí rodičia začínajú opäť vracať.

reklama

Medzi takéto patria napríklad aj Ján, Mária, Peter, Pavol, Lucia, Barbora, Michal, Jana, Katarína, Jozef, Zuzana, Martina, Anna, Milan, Kamila, Alžbeta, Miroslav, Martin, Veronika, Ondrej. O ich význame nájdete pekný článok na portáli Naj mama. Poďme sa však teraz pozrieť na rebríčky roku 2023.

Najobľúbenejšie dievčenské mená za rok 2023

Najobľúbenejšie dievčenské meno Sofia sa drží na čele rebríčka od roku 2010 s výnimkou niekoľkých rokov. V roku 2020 viedlo meno Ema a v roku 2021 zase Nina. V rokoch 2003 až 2009 bola na prvej priečke nepretržite Viktória.

Za rok 2023 bola opäť na prvom mieste Sofia, na druhom Eliška a prvú trojku uzatvára Viktória. Ďalej sa v prvej desiatke umiestnili Nina, Natália, Ema, Sára, Nela, Olívia a Mia.

Zdroj: najmama.aktuality.sk

Najobľúbenejšie chlapčenské mená za rok 2023

Rovnako ako Sofia, aj meno Jakub je na vrchole rebríčka od roku 2010. Akurát v rokoch 2014 a 2015 ho predbehol Adam a predtým v rokoch 2003 až 2009 bol zasa na prvej priečke nepretržite Samuel.

V roku 2023 sa však Jakub stále držal na prvej priečke, za ním nasledoval Samuel a tretím bol Adam. Nasledovali Šimon, Michal, Oliver, Tomáš, Filip, Matej a Martin. Návrat k tradičným menám badať práve v tomto „chlapčenskom“ rebríčku.

Zdroj: najmama.aktuality.sk

Našli ste medzi favoritmi aj vašu ratolesť? Alebo máte doma iné netradičné či priam exotické, alebo naopak aj starosvetské mená? Možno ich ešte nájdete aj nižšie v rebríčku dvadsiatky najpopulárnejších detských mien za rok 2023 na Slovensku alebo v zahraničí.

Zdroj: tvnoviny.sk

Zdroj: Spracované podľa thehill.com

Zdroje: najmama.aktuality.sk, tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku